امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مذاکره ایران و امریکا در سال 98 - ایا برجام دیگری در راه است ؟
#1
?نخستین سیگنال‌ها برای مذاکره ؟

#دیدگاه : ح. علیزاده 

ظریف گفته که این اختیارات را دارد تا در  موضوع تبادل زندانیان با آمریکا «مذاکره» کند. آنچه موجب شگفتی در این خصوص است به شرح زیر عبارت است از دو نکته:

الف) تاکنون ظریف قوه قضائیه را مستقل از دولت می‌دانست. چگونه است که او اینک به نیابت از قوه قضائیه مدعی است که اختیارات مذاکره با آمریکا در این خصوص به او «واگذار» شده است؟ آیا این جز آن است که تصمیم‌گیری در خصوص «مذاکره» محدود [بخوانید روزنه‌ای کوچک] از سوی نظام و بر خلاف راهبرد نه جنگ- نه مذاکره ، اینک به او داده شده است؟
ب) اگر این تصمیم تهران از سوی برخی در ایران و یا ناظران آمریکا و بین‌المللی به «نرمشی» دیگر در برابر آمریکا تعبیر شد، ظریف از پیشتر راه گریز را تعبیه کرده است. او گفته این اختیار را دارد که تبادل نازنین زاغری (تبعه ایرانی- بریتانیایی) را پیشنهاد دهد. اما، از آنجا که شهروند ایرانی را در حبس در بریتانیا ندارند، پیشنهاد تبادل زاغری با «نگار قدس کنی» را که در استرالیا به جرم نقض تحریم‌های آمریکا زندانی است، داده است. با این ترفند او خواهد گفت موضوع تبادل، نه روزنه‌ای برای گفت‌وگو با آمریکا بلکه موضوعی برای گفت‌وگو با بریتانیا و استرالیا نیز هست.

? نباید تردید کرد اختیارات واگذار شده به ظریف برای طرح تبادل زندانیان دو طرف ، روزنه‌ای کوچک است که بالقوه ظرفیت مذاکرات بزرگی را در خود دارد به شرط آنکه این «تماس» اولیه بین تهران-واشنگتن برقرار شود. اگر نظام با «ابتکار برقراری تماس با آمریکا» مخالف بود هرگز قوه قضائیه چنین اختیاراتی را به ظریف واگذار نمی‌کرد.

?با این توصیف، آیا این نشانی از نرمشی دیگر است؟ محتملاً آری.  ناگزیر اینک باید تغییری در رویکرد نظام رخ داده باشد؛ رویکردی از نوع نرمش دوباره ولی از روزنه‌ای کوچک، اما، علنی.
@DiploNews

پیش بینی میکنم شرایط کشور به گونه ای است که مذاکرات پشت پرده شروع شده و صفر ظریف به اجریکا در اردیبهشت ماه 98 حاکی از شروع مذاگرات می باشد

اما این سری به نوع جدید


ایران و امریکا برای بار دوم و بدون اغماض
چون دست دو طرف برای هم رو شده

این سری رو بازی میکنند در امتیاز ها ....

اینکه دلار شدیدا کنترل میشه و نقدینگی در مسکن و خودرو و طلا قفل شود و کوجکترین نشانه از توافق حتی مخفی قفل نقدینگی و مهار ان ....

اینحا کسانی که نقد شدند برنده هستند

♦️ادعای العرب: ایران و عربستان مذاکره را آغاز کردند / تهران خواهان مذاکره با واشنگتن است

?روزنامه «العرب» نزدیک به عربستان سعودی که از لندن منتشر می شود، امروز(جمعه) در گزارشی مدعی شد: ایران در حال رایزنی با عربستان و خواهان مذاکره با آمریکا است


تا نباشد چیزکی نگویند چیزها

الان تکذیب ها شروع میشه

ظریف: از یک مقام آمریکایی نامه‌ای درباره مبادله زندانیان دریافت کرده‌ام

?وزیر امورخارجه در نیویورک گفته که از «رابرت اُ براین»، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور گروگان‌ها نامه‌ای دریافت کرده که در آن درخواست شده اتباع آمریکایی بازداشت‌‌شده در ایران آزاد شوند. 

?به نوشته المانیتور، ظریف گفت که از معاونش خواسته نامه‌ای به «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا بنویسد و طرف ایرانی ظاهراً در این نامه خواستار مبادله زندانیان شده است/فارس
#2
? اجماع بر سر عدم مذاکره با ترامپ بدون اجماع برای سروسامان دادن به وضعیت داخلی!
فشار فزایندۀ خارجی و عدم ابتکار داخلی!

#دیدگاه: ا. زیدآبادی

?فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ایران شتاب بی‌سابقه‌ای به خود گرفته است به طوری که هنوز جوهر امضای حکم عدم تمدید معافیت‌های مربوط به صدور نفت خشک نشده، زمزمۀ تحریم صادرات فرآورده‌های نفتی خصوصاً محصولات پتروشیمی ایران از سوی برخی محافل مؤثر بر سیاست رسمی ایالات متحده بلند شده است. در مقابل این فشارها، انتظار افکار عمومی ارائۀ راهبردی کارگشا از سوی مسئولان کشور است، اما آنچه در عمل شاهد آنیم، صرفاً حجم گسترده و عظیمی از عبارات تند و تهدیدآمیزی است که کسی نمی‌داند قرار است به چه عمل مشخصی منجر شوند.

? در این میان فقط یک چیز روشن است و آن اجماعی است که علی‌الظاهر بین تمام مقام‌ها و نهادهای رسمی بر سر عدم مذاکره با دولت ترامپ صورت گرفته است. اگر این اجماع واقعی و صادقانه باشد، شاید به نوبۀ خودش دستاوردی به حساب آید زیرا در کشوری که بین دستگاه‌های حاکم بر سر همۀ امور عالم اختلاف نظر است، اجماع بر سر موضوعی سلبی نیز شاهکار محسوب می‌شود! اجماع بر سر عدم مذاکره به فرض اینکه گام درستی باشد، برای دستیابی به حداقلِ نتیجه، نیازمند اجماع برای سر و سامان دادن به وضعیت داخلی کشور است که نشانی از آن به چشم نمی‌خورد.

? هر عقل سلیمی تصدیق می‌کند که در شرایط فشار بیرونی، باید مسائل حاشیه‌ای داخلی را رها کرد، از راه‌های گوناگون به مردم آرامش خاطر داد، با کاهش محدودیت‌ها، زمینۀ همدلی و همراهی منتقدان را فراهم کرد، چشم‌اندازی از برنامه‌ای امیدبخش را ارائه داد تا اراده‌ای ملی به قصد تحمل فشارها و خلق فرصت‌های تازه برای عبور از بحران شکل گیرد اما نشانی از این موارد به چشم نمی‌خورد. مشکل این است که همۀ امور کلی و جزئی این کشور از سوی برخی افراد و جناح‌ها مُهر حیثیتی خورده است و این ماجرا به حاشیه‌ای‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین مسائل کشور هم سرایت کرده است! وقتی همۀ امور جنبۀ حیثیتی به خود می‌گیرند، طبعاً "انعطاف" که تنها ابزار بشر برای تطبیق خود با شرایط دگرگون شونده است، امری مذموم و غیرممکن می‌شود!

? در واقع از همان ابتدای جنبش دوم خرداد، افراد و دستگاه‌هایی، صلب‌سازی حیثیتی از هر امر ریز و درشتی را در دستور کار خود گذاشتند و این شیوه و روش را تا بدانجا ادامه دادند که دیگر گویی همه چیز مانند سنگ خارا متصلب شده و جای هیچ انعطافی برای تصمیم تازه‌ای باقی نمانده است! این افراد و دستگاه‌ها از این طریق طبعاً می‌خواستند دست و پای رقبای سیاسی خود را ببندند که بستند! اما دانسته یا نادانسته، دست و پای خود را هم در این غل و زنجیر گرفتار کردند. قاعدتاً به همین دلیل است که به رغم افزایش فشارهای بیرونی، تصمیم تازه‌ای در کشور گرفته نمی‌شود زیرا تصمیم تازه به معنای قدرت انعطاف و انطباق است که پیشاپیش مذموم تلقی شده است.

? در هر صورت، اگر مسئولان می‌خواهند در مقابل فشار فزایندۀ بیرونی ابتکاری به خرج دهند باید از تصمیم‌های تازه نهراسند و این هم در گرو پاره کردن شجاعانۀ تمام تار و پودهای تصنعی و بی‌ربطی است که جمعی افراد جاهل یا متجاهل به عناوین مختلف در سطح رسمی و غیررسمی ترویج کرده‌اند و بدین طریق تابوهای خودساخته‌ای پدید آورده‌اند تا سیستم قدرت انطباق با شرایط تازه را نداشته باشد.
#3
?ظریف در اقدامی بی سابقه با فاکس نیوز مصاحبه کرده است
?این مصاحبه قرار است روز یکشنبه پخش شود/انتخاب

? "ایران و عربستان مذاکرات را آغاز کردند"

 روزنامه «العرب» نزدیک به عربستان سعودی که از لندن منتشر می شود، 
در گزارشی به قلم محمد قواص، روزنامه‌نگار و نویسنده لبنانی، نوشت:

 ایران در و حال رایزنی با عربستان و خواهان مذاکره با آمریکا است.

 برای هر ناظری روشن شده است که ایران از طریق بغداد در حال مذاکره با عربستان است و هر فرد زیرکی در علم سیاست می تواند پی ببرد که خود ریاض درهایش را به روی بغدادی گشوده که کسانی در تهران هنوز این شهر را پایتخت امپراطوری ایران می نامند.

 ایران خواهان گفتگو با آمریکاست. روحانی از راه خلاص کشورش از فشارهای آمریکا پرده برداشت و گفت که اگر آمریکایی ها دست از فشار بردارد و عذرخواهی کند، با آنها گفتگو می کنیم.

ایران خواستار گفتگو شده است و تهران بدون برداشتن فشارهای آمریکا و یا بدون عذرخواهی آنها، به میز مذاکرات خواهد رفت. ایران و ایرانی ها آماده مرحله آتی مذاکرات شده اند.

تن دادن ایران به گفتگو را فقط رئیس‌جمهور ایران بیان نکرده؛ بلکه این موضوع را همچنین می توان در استقبال عراق از روابط گسترده با عربستان نیز ملاحظه کرد.

 سفر عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، به ریاض صرف نظر از رویکرد ایران نبود وشاید هم با فشار ایران صورت گرفت.

ایران شکست نخورده و چنین چیزی هم برای ایران خواسته نشده است. آمریکا خودش خواهان براندازی در ایران نیست. بلکه آنها خواهان تغییر رویکرد ایران و به دیگر معنا ممنوع کردن صادرات انقلاب از سوی ایران هستند.

 تهران خود این موضوع را می داند و همچنین می داند که جهان خواهان براندازی نیست و اگر روزی مساله بستن تنگه هرمز را عملی کند، براندازی به تصمیمی بین‌المللی تبدیل می شود که ممکن است روسیه و چین پیش از آمریکا برای آن تلاش کنند.

 تهران در حال فرستادن چنین سینگال هایی است که درگیری، بسیار بعید، اما مذاکره و زمان معامله بسیار نزدیک است. دوباره کانال مسقط را تماشا کنید.| منبع: شفقنا
#4
?بایدن-سندرز ترکیب مطلوب حزب دمکرات در انتخابات 2020

حزب دمکرات برای پیروزی بر دونالد ترامپ تهاجمی نیازمند رویکردی متضاد با اوست که بتواند تفاوت جدی را به نمایش بگذارد و برنی سندرز برای نشان دادن این رویکرد جدید قابلیت بیشتری را دارد.

✍اكبر مختارى*/ سایت تحلیلی خبری نواندیش

سرانجام جو بایدن تردیدها را برای حضور در کمپین انتخاباتی حزب دمکرات کنار گذاشت و وارد کارزار انتخاباتی گردید که به غایت سخت و پیچیده پیش بینی میشود.


حضور بایدن نسبتا کهنسال و باتجربه سیاسی به کمپین انتخاباتی حزب دمکرات جلوه متفاوتی خواهد بخشید کمپینی که اکثریت قاطع آن را دمکراتهای چپ گرا تشکیل داده اند و حالا با حضور سیاستمداری با گرایش راست میانه مبارزات درون حزبی حزب دمکرات شکلی جدیتر به خود میگیرد.


حضور بعنوان معاون رییس جمهور باراک اوباما اگرچه بعنوان نکته مثبت بایدن در پذیرش میان بدنه میانی حزب دمکرات میتواند مفید افتد لیکن در برابر چالشی جدی برای او در برابر رییس جمهوری خواهد بود که مخالفتش با باراک اوباما و تصمیماتش فراتر از امر سیاسی گشته و گاه رگ و بوی تنفر گرفته است. 


اگرچه تجربه سی و پنج سال سناتوری ایالت دلاور از بایدن سیاستمداری کارکشته ساخته است لیکن شخصیت محافظه کار او سبب گردیده است که در میان جوانان حزب دمکرات که علایق تحول خواهانه شان بسیار قویست محبوبیت بالایی نداشته باشد.


حزب دمکرات برای پیروزی بر دونالد ترامپ تهاجمی نیازمند رویکردی متضاد با اوست که بتواند تفاوت جدی را به نمایش بگذارد و برنی سندرز برای نشان دادن این رویکرد جدید قابلیت بیشتری را دارد.


جو بایدن تفاوت معناداری با هیلاری کلینتون از نظر فکری ندارد و هردو به بخش راست میانه حزب دمکرات تعلق دارند.

از سوی دیگر میانگین جامعه آمریکا نگاه مثبتی به چپ گرایی رادیکال ندارد.


برای پیروزی بر ترامپ نیازست دوقطبی فراتر از دوقطبی هیلاری و ترامپ ایجادشود تا حامیان حزب دمکرات از جوانان چپ گراتر تا میان سالان راست گراتر حضور یابند تا بتواند مانع پیروزی ترامپی شوند که این روزها وضعیت مساعدی برای پیروزی دوباره دارد.


کاتولیک مذهب بودن جو بایدن و علاقه مندی جدی اش به یهودیت میتواند او را متمایز جلوه دهد .


بایدن اگر بتواند سندرز را پشت سرگذارد بهتر است او را بعنوان معاون خویش برگزیند تا بتواند تمام دمکراتهای امریکا را از جوان تا کهنسال پشت سر خویش جمع کند تا بتواند موفق گردد و در برابر اگر برنی سندرز بتواند کاندیدای نهایی حزب دمکرات باشد باید شخصی چون بایدن از بخش راست میانه رادر کنار خود داشته باشد تا جریانات سرمایه داری نزدیک به حزب دمکرات از رگه های قوی چپ گرایی سندرز احساس نگرانی نکنند.


در نهایت باید گفت چه برنی سندرز و چه جو بایدن بتواند در مرحله مقدماتی حزب دمکرات پیروز شوند بدون اجماع نخواهند توانست که ترامپ نسبتا قوی امروز را پشت سر گذارند

*تحلیلگر مسایل آمریکا
t.me/bestdiplomacy

https://tlgur.com/d/gmYllL9g ☑️

? گفتگوی ظریف با فاکس‌نیوز رسانه مورد علاقه ترامپ ؛ روز یکشنبه
آیا ظریف از دموکرات‌ها قطع امید کرده و قصد ایجاد کانال ارتباطی با ترامپ را دارد ؟


? ظریف پس از دو سال و نیم وقت کشی و بر باد دادن فرصت‌های فراوان یافتن زمینه تفاهم با ترامپ از جمله نابود کردن فرصت کنفرانس ورشو، با کریس والاس مجری فاکس‌نیوز به گفت‌وگو نشست

? امیدواریم این گفتگو سرآغازی برای جبران مافات باشد نه تکرار مکررات!

? ظریف در سفر به نیویورک با جرالدو ریورا از خبرنگاران طرفدار ترامپ گپ زد و عکس یادگاری گرفت
?تلاش برای نزدیکی به ترامپ و ایجاد کانال‌های مستقیم تماس با رییس جمهور آمریکا مشخصه بارز و متفاوت سفر اخیر ظریف به نیویورک بوده است
#5
باید دید بحث مذاکره رو با چه هدفی دنبال میکنیم. با هدف تاثیر اون بر متغیرهای اقتصادی؟
فارغ از اینکه مذاکره انجام بشه یا نشه از این به بعد هر صحبتی پیرامون این مسئله به تزلزل بازارهای طلا و دلار و متعاقبا مسکن منتهی میشه مخصوصا اینکه قیمت طلا و دلار تو پیک ممکن هستن و اصولا توانایی زیادی برای رشد وجود نداره.

در مورد بورس قضیه خیلی پیچیده تره من فکر میکنم باید تاثیر عوامل مختلف رو جداگانه بررسی کرد اما مطمئنا ریسک بورس در حال حاضر از همه بازارهای رقیب کمتره.
#6
(26-04-2019, 11:59 PM)علیرضا حسنی نوشته: باید دید بحث مذاکره رو با چه هدفی دنبال میکنیم. با هدف تاثیر اون بر متغیرهای اقتصادی؟
فارغ از اینکه مذاکره انجام بشه یا نشه از این به بعد هر صحبتی پیرامون این مسئله به تزلزل بازارهای طلا و دلار و متعاقبا مسکن منتهی میشه مخصوصا اینکه قیمت طلا و دلار تو پیک ممکن هستن و اصولا توانایی زیادی برای رشد وجود نداره.

در مورد بورس قضیه خیلی پیچیده تره من فکر میکنم باید تاثیر عوامل مختلف رو جداگانه بررسی کرد اما مطمئنا ریسک بورس در حال حاضر از همه بازارهای رقیب کمتره.

حتی اگر جنگ هم شود دیگر کسی حاضر به خرید دلار 20 هزار تومان و سکه 5 میلیون تومان نخواهد بود.

تازه ملت دارن میفهمند که اول باید شکم را سیر کنند .

با ظلا و دلار که نمیشه شکم را سیر کرد. تا از گرسنگی نمرد.

ارز و طلا و مسکن و ماشین همه دلال بازی هست.
#7
حتما همینطوره، حتی اگه جنگ هم بشه توجیهی برای افزایش ۴ برابری قیمت دلار در بازه یک ساله نیست.
اما مردم قبل از این فکر میکردن فقط دلار و طلاشون گرون میشه اما الان متوجه شدن نه فقط بحث دلار نیست. بحث کاهش ارزش پول ملی هستش و تبعاتش حتی قیمت پیاز و گوچه رو هم دربر میگیره. واسه همین دیگه از اون سفته بازیهای هیجانی در خرید ارز و طلا خبری نیست.
و تو هر بازاری وقتی تقاضای کاذب از بین بره اون بازار به سمت واقعی شدن قیمت ها پیش میره. دیر یا زود.
#8
?بولتون:ترامپ آماده مذاکره است!

مشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد:
?اگر ایران بخواهد، ترامپ آماده مذاکره است!
?ترامپ خواهان مذاکره مجدد بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ایران است
?هدفمان تحت فشار گذاشتن نظام ایران است
?ایران حامی تروریسم است و برنامه‌های موشک‌های بالستیکش را دنبال می‌کند/ایسنا

?, @tasnimnews
#9
(27-04-2019, 05:03 AM)مهدی نوشته:
(26-04-2019, 11:59 PM)علیرضا حسنی نوشته: باید دید بحث مذاکره رو با چه هدفی دنبال میکنیم. با هدف تاثیر اون بر متغیرهای اقتصادی؟
فارغ از اینکه مذاکره انجام بشه یا نشه از این به بعد هر صحبتی پیرامون این مسئله به تزلزل بازارهای طلا و دلار و متعاقبا مسکن منتهی میشه مخصوصا اینکه قیمت طلا و دلار تو پیک ممکن هستن و اصولا توانایی زیادی برای رشد وجود نداره.

در مورد بورس قضیه خیلی پیچیده تره من فکر میکنم باید تاثیر عوامل مختلف رو جداگانه بررسی کرد اما مطمئنا ریسک بورس در حال حاضر از همه بازارهای رقیب کمتره.

حتی اگر جنگ هم شود دیگر کسی حاضر به خرید دلار 20 هزار تومان و سکه 5 میلیون تومان نخواهد بود.

تازه ملت دارن میفهمند که اول باید شکم را سیر کنند .

با ظلا و دلار که نمیشه شکم را سیر کرد. تا از گرسنگی نمرد.

ارز و طلا و مسکن و ماشین همه دلال بازی هست.


با سلام
ربطی به دلال بازی نداره
بی ارزش شدن ریال به خاطر تولید ماهانه نقدینگی با سود بانکی بالا هست
ریال بی ارزش میشه
ماشین خونه سکه کالاها بالا میرن
در اصل بالا نرفتن ریال بی ارزش شده
#10
(28-04-2019, 11:23 PM)leon1980 نوشته: با سلام
ربطی به دلال بازی نداره
بی ارزش شدن ریال به خاطر تولید ماهانه نقدینگی با سود بانکی بالا هست
ریال بی ارزش میشه
ماشین خونه سکه کالاها بالا میرن
در اصل بالا نرفتن ریال بی ارزش شده

کاهش ارزش ریال حتما تحت تاثیر پارامترهای مهمی مثل میزان تولید ناخالص داخلی، تورم، فروش نفت، امکان نقل انتقالات مالی و... هستش. اما تشخیص میزان این کاهش هنر اصلی تحلیلگر اقتصادی هست. تحلیلگری موفقه که بتونه این میزان رو به درستی تحلیل کنه نه بیشتر و نه کمتر. 

شما میتونی دلار ۳۵۰۰ سال ۹۶ رو در سال ۹۸ با در نظر گرفتن تمامی جوانب، ۸ الی ۹ هزار تومن ارزش گذاری کنی میتونی ۱۸ هزار تومن. من شخصا حدود ۸ هزار تومن ارزش گذاری میکنم با دلار بیش از ۹ هزار تومن تو این سال نه ماشین میخرم نه تلوزیون میخرم نه ملک میخرم نه سهم میخرم و نه هیچ چیز مصرفی و خدماتی دیگه. یکی هم با دلار ۳۰ هزار تومن سانتافه ۳۰ هزار دلاری رو ۹۰۰ میلیون میخره. اون ادم شاید پولشو راحت بدست آورده راحت هم خرج میکنه. من مغزم اینطوری انالیز نمیکنه وقایع رو.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان