امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحران آب
#11
دولت شجاعت داشته باشد و گتوند را از مدار خارج کند
نماینده مردم دزفول در مجلس گفت: تنها راهی که می‌شود ضرر سد گتوند را کم کرد این است که از مدار خارج شود، یک تونل در بالادست احداث شده و آب بدون اینکه وارد سد شود در پایین دست در کارون رها گردد. 
عباس پاپی‌زاده درباره شوری آب گتوند و راهکار خروج از آن اظهار داشت: چندین سال است که خروجی گتوند به شدت بالا رفته و چندین میلیون تن نمک از سد گتوند وارد کارون شده و زمین‌های کشاورزی و تالاب‌های خوزستان را شور کرده است، اگر این روند ادامه یابد حیات آینده کشاورزی استان برای همیشه به خطر خواهد افتاد و قابل جبران هم نیست.
 وی افزود: دولت وقت اشتباه کرده، طراحی غلط انجام داده بود، هزینه کرده و بیت المال را تلف کرده بود، اگر همین الان اصلاح شده و جلوی ضرر بیش از این گرفته شود به نفع است.
 نماینده مردم دزفول در مجلس تاکید کرد: دولت خساست نکند و نگوید چون سدی ساخته شده، باید همچنان به تولید نمک ادامه دهد، با وجودی که هزینه شده باید شجاعت داشته باشد و اجازه ندهد این سد در مدار باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر ورودی آب سد نسبت به خروجی به شدت بالا است و برابری نمی‌کند، بیان کرد: تنها راهی که می‌شود ضرر این سد را کم کرد این است که از مدار خارج شود، یک تونل در بالادست احداث شود و آب بدون اینکه وارد سدگتوند شود در پایین دست در کارون رها شود هرچند هزینه سنگینی هم دارد. 
پاپی‌زاده گفت: گتوند باعث شوری شده و میزان آن نیز در چند سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته است.
https://www.iranenergy.news/news/101180/...9%86%D8%AF

هجوم مردم شهرهای کم‌آب به مازندران
از خشکسالی به ستوه آمده‌اند و دست‌شان هم به دهان‌شان می‌رسد.
کاربری شمال درحال تغییر است؛ زمانی بحث، بحث ویلا و آخر هفته و تفریح بود حالا اما شمال دارد به پناهگاهی تبدیل می‌شود برای مردمی که ازخشکسالی به ستوه آمده‌اند و دست‌شان هم به دهان‌شان می‌رسد.
قمی‌ها، کاشانی‌ها، اصفهانی‌ها، خوزستانی‌ها و... . به این لیست می‌شود استان‌های دیگری را هم اضافه کرد. اما ظاهراً سرلیست متعلق به اصفهانی‌هاست. همه در مازندران از خریداران دست به نقد این استان‌ها می‌گویند.
محمد اسلامی، استاندار مازندران، می‌گوید: جریانی برای مهاجرت به شمال وجود ندارد ولی خرید و فروش انجام می‌شود و الان به خاطر همین جو، قیمت‌ها بالا رفته و فروشنده‌ای هم نیست.
او هم شنیده است که چنین شایعه‌ای وجود دارد: من هم شنیده‌ام از سیستان و بلوچستان آمده‌اند و در مازندران دنبال زمین می‌گردند؛ حتی در دو دانگه ساری هم زمین خریده‌اند ولی جایی این مسأله ثبت نشده.
البته آیا ما می‌توانیم بگوییم املاک مازندران را فقط باید مازندرانی‌ها بخرند؟
https://www.iranenergy.news/news/101123/...8%A7%D9%86
#12
کلید حل تنش آبی در دست برنامه ۰۱۴۰۰

حمیدرضا جانباز، با بیان این‌که کاهش بارش موجب شد که امسال ۳۰۰ شهر در معرض تنش آبی قرار بگیرند، اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته توانستیم چالش‌های بسیاری را برطرف کنیم تا جایی که بجز تعداد کمی از استان‌ها، شاهد مشکل جدی‌ در حوزه آب در کل کشور نبودیم.
وی ادامه داد: برنامه ۱۴۰۰ بدون تنش آبی را در دست طراحی داریم که طرح های آن در آینده نزدیک مصوب می‌شود و براساس سناریوی بارش مطابق سال جدید برنامه‌ریزی می کنیم تا تابستان سال ۱۳۹۸ را با کم‌ترین چالش پشت سر بگذاریم به گونه ای که بهتر از امسال کار ها پیش برود.
جانباز با بیان این‌که تمام هدف این است تا سال ۱۳۹۸ را با کمترین تنش آبی پشت سر بگذاریم، عنوان کرد: بی‌شک همراهی مردم می‌تواند در این مساله تاثیرگذار باشد، چرا که امسال از ابتدای سال آبی جاری تاکنون نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۱.۴ درصد کاهش مصرف داشته‌ایم.
به گفته وی ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌ای را که قرار بود دولت برای گذر از تنش آبی به بخش آب اختصاص دهد به‌طور کامل تخصیص یافت.
این در شرایطی است که بر اساس آخرین آمار از وضعیت منابع آبی، سال گذشته حجم آب‌های سطحی کشور ۳۲ میلیارد مترمکعب بود اما امسال حجم این آب‌ها به ۲۵ میلیارد مترمکعب رسیده یعنی حجم آب‌های سطحی کشور حدود ۳۵ درصد کاهش یافته و این در شرایطی است که این عدد در دهه ۷۰، حدود ۸۰ میلیارد مترمکعب بوده است و این موضوع بیانگر اوضاع نابه‌سامان کشور در این حوزه است چراکه از یک سو با کاهش آب‌های سطحی و از سوی دیگر کاهش آب‌های زیر زمینی مواجهه هستیم،.
علاوه بر این، وضعیت بارندگی‌ها نیز چندان مناسب نیست به گونه ای که باید گفت که ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۱۴ شهریور سال آبی ۹۷-۹۶ بالغ بر ۱۶۹.۵ میلیمتر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت ( ۲۴۶.۷ میلیمتر) ۳۱.۳ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۳۱.۵ میلیمتر) ۲۶.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. ضمنا حجم بارش طی این مدت نیز معادل ۲۷۹.۳۴۱ میلیارد مترمکعب بوده است.

۱۲.۵ میلیارد متر مکعب کمبود آب داریم

سیف الله آقابیگی عصر پنجشنبه در مراسم آغاز بکار مرکز پدافند غیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار داشت: میزان ذخیره مخازن آبی سدها در سال ۹۶-۹۷ حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب است اما در حال حاضر حداکثر این ذخیره به ۱۵ میلیون مترمکعب رسیده است.
وی ادامه داد: البته این ذخیره آب در کشور نیز کمتر خواهد شد و با پیش بینی های صورت گرفته سال پیش رو با مشکلات بیشتری رو به رو هستیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب پیش بینی کرد: در سطح کشور میزان خطر پذیری ما از نمره ۱۰ ضریب ۸ است که این نشان از خطر پذیری بالای ما دارد که اینگونه اقدام باعث آمادگی بیشتر می شود ولی متوسط کشور در این زمینه پایین است.
آقا بیگی ادامه داد: تا پایان پاییز سال جاری بارندگی ها در کمترین میزان خواهد بود و نیاز است راهکارهای مدیریتی در این زمینه برای تدوام خدمات رسانی باید قوی تر باشد.
این مسوول تدوین برنامه های پدافند غیرعامل را راهکار مدیریت منابع آب و خشکسالی دانست و اظهار داشت: با توجه به تغییرات اقلیم و فرایندی که به دنبال آن در منطقه و جغرافیا با عنوان خشکسالی به وجود آمده ایجاد مرکز مدیریت بحران یکی از ضروری است.
وی افزود: از سوی دیگر شرایط همیشه در حالت نرمال نیست و لازمه وجود دفترهای مدیریت بحران، برنامه های نرم افزاری برای پشتیبانی و سخت افزارها و اقدامی است که تا تاکنون انجام شده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب یاد آور شد: در متوسط بارش کشور تا چند روز گذشته نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش داشتیم نسبت به دراز مدت آمار ۴۸ ساله، ۳۱ درصد کاهش ایجاد شده اما در استان هرمزگان میزان خشکسالی و کمبود بارش بالای ۶۸ درصد است که تاثیر و آثار بزرگی آن بر استان می گذارد.
به گفته آقا بیگی، هرمزگان به دلیل خشکسالی های مداوم و کمبود بارش، بیشترین درگیری را با مقوله خشکسالی دارد و سدهای این استان بر خلاف سال آبی گذشته تنها یک میلیون متر مکعب آورده داشته و غیر از سد استقلال میناب، شمیل و نیان هیچ نقطه ای دیگری در کشور چنین شرایط بحرانی ندارد.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان