امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحران آب
#1
Exclamation 
در حالی که اصفهان دچار کمبود شدید آب است، برخی کشاورزان اقدام به کشت نیازمندترین محصول به آب یعنی برنج کرده‌اند و هیچ اقدامی برای جلوگیری از کشت برنج در نزدیکی زاینده رود خشک نشده است! کشت برنج در مناطق شهری اصفهان به خصوص در منطقه دو این شهرستان، آن هم با آب‌های زیر زمینی در حالی انجام می‌گیرد که در برخی مناطق چاه‌های آبیاری فضای سبز شهری خشک شده است.

https://www.alef.ir/news/3970519021.html

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، گفته است که در پنج ماه نخست امسال «دست‌کم ۲۰ اعتراض و درگیری مرتبط با مسئله آب» ‌در ایران وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، او این موضوع را روز دوشنبه ۱۵ مرداد، در نشستی با فعالان سازمان‌های غیردولتی بیان کرده است.

با این همه،‌ این بخش از سخنان عبدالرضا رحمانی فضلی در وب‌سایت وزارت کشور منتشر نشده است.

به نوشته وب‌سایت وزارت کشور، او با انتقاد از عدم حضور فعال تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه صیانت از سرمایه ملی و منابع طبیعی و به طور مشخص مصرف بهینه آب و انرژی گفت که «هیچ جریان و نهضت مردمی از سوی تشکل‌ها برای مدیریت مصرف آب و سایر سرمایه‌های طبیعی تشکیل نشده است».

پیش از این، کشاورزان منطقه ورزنه در شرق اصفهان در اعتراض به کم‌آبی و همچنین اختصاص نیافتن حق‌آبه‌ در اسفند سال گذشته و نیز هفته‌های نخست سال جاری تظاهرات کرده بودند.

دامنه این تظاهرات حتی به نماز جمعه اصفهان کشیده شد و شماری از کشاورزان روز ۲۵ بهمن سال گذشته در نماز جمعه با پشت کردن به جایگاه امام جمعه شعار دادند: «پشت به دشمن – رو به میهن».

پس از آن هم تجمع‌های اعتراضی در مورد کم‌آبی در برازجان، مرکز شهرستان دشتستان، در استان بوشهر، در منطقه کازرون در استان فارس، منطقه یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد و شهر سامان در استان چهار محال بختیاری برگزار شدند.

در سالیان اخیر،‌ کارشناسان آب و محیط زیست و همچنین مقام های جمهوری اسلامی ایران بارها در مورد مشکل کم‌آبی هشدار داده‌اند.

پیشتر عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفته بود بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران در معرض بی‌آبی قرار دارند و سرانه آب در سال جاری از شرایط بحرانی نیز عبور کرده است.

در این ارتباط، به نوشته خبرگزاری ایرنا، احمد پویافر، فرماندار بندرعباس، روز دوشنبه گفت: «به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی، منابع آبی استان هرمزگان تحلیل رفته و سد استقلال میناب به عنوان منبع اصلی تامین آب مردم بندرعباس، به حجم مرده رسیده و سدهای شمیل و نیان نیز به پایین ترین سطح خود رسیده است.»

پیش از این نیز وزیر کشور در مصاحبه با روزنامه سازندگی در روز هفتم مرداد با تاکید بر اینکه زمینه‌های تبدیل بحران آب به یک «بحران اجتماعی بزرگ» فراهم است، هشدار داده بود که تا پنج سال دیگر مهاجرت اقلیمی، چهره ایران را تغییر می‌دهد.

وی بدون اشاره به جزئیات گفته بود که براساس آماری که در دست دارد، «مهاجرت‌های وسیعی» به مرکز و شمال ایران از مناطقی که با خشکسالی درگیرند، « درحال شکل‌گیری است».

به گفته آقای رحمانی فضلی، اگر چنین روندی ادامه پیدا کند پنج سال دیگر «چهره»‌ ایران «ازهمه نظر تغییر خواهد کرد» و همچنین کشور در ۱۰ سال آینده «با فاجعه‌ای بزرگ مواجه می‌شود».

وزیر کشور جزئیات بیشتری درباره این آمارها بیان نکرد.
#2
انتقال‌دهنده دیروز، انتقادکننده امروز!/ چگونه تصمیمات منطقه‌ای، منافع ملی را به خطر می‌اندازد؟

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، «ما در شرایط کم‌آبی و کم‌بارشی نباید صادرکننده آب باشیم» این‌ها بخشی از جدیدترین اظهارات وزیر نیرو است. اردکانیان در تکمیل این اظهارات می‌گوید: گاهاً از من سوال می‌پرسند که آیا ما صادرات آب در کشور داریم و جواب بنده این است که آب داخل لوله را منظورمان نیست بلکه آب داخل محصولات را صادر می‌کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه صادرات آب از طریق محصولات آب‌بر همانند این است که در این شرایط کم‌آبی کشور شاید مستقیم آب لوله صادر نکنیم ولی به صورت غیرمستقیم آب صادر می‌شود، می‌افزاید: باید در این خصوص برنامه‌هایی تدوین و اجرا شود.
وی تأکید می‌کند: امیدواریم با اطلاع‌رسانی، افزایش سطح آگاهی و نقش موثر رسانه‌ها به سمت اصلاح برویم.

بحران آب، صنعت فولاد و دستکاری اسناد بالادستی

چندین سال است که در فلات مرکزی ایران از یک سو از خشکسالی می‌نالند و در سویی دیگر صنایع آب بر توسعه پیدا کرده‌اند. کارخانجات فولاد و صنایع وابسته به آن یکی از صنایع آب بر در جهان هستند که تولید آن در چند دهه اخیر در فلات مرکزی افزایش یافته است.
درحد فاصل سال‌های دهه 90 میلادی تا  سال  2015  میلادی تولید فولاد در جهان از 800 میلیون تن  به 1600 میلیون تن  یعنی  دو برابر افزایش یافته است، در حالی که  در همین مدت  تولید فولاد  در ایران از 2  میلیون تن به 16 میلیون تن یعنی 8 برابر رشد داشته  است.
حبیب الله بیطرف یکی از عوامل اصلی انتقال آب از سرچشمه رودهای خوزستان به فلات مرکزی است. وی با روی کار آمدن دولت هاشمی رفسنجانی به عنوان وزیر نیرو مشغول به کار شد و در سال‌های ۷۳ تا ۷۶ عهده دار اجرای طرح‌های سد و نیروگاه کارون 3 و 4 شد.

وی پس از انتخاب همشهری‌اش به عنوان رئیس دولت اصلاحات به عنوان وزیر نیرو به مجلس معرفی شد و توانست برای ۸ سال از مجالس پنجم و ششم که اکثریت اصلاح طلب و کارگزار آن را تشکیل داده بودند، رأی اعتماد بگیرد.
حبیب الله بیطرف ۲۸ اسفندماه ۹۱ در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد با افتخار می‌گوید: که چگونه با کمک علی اکبر اولیاء، طرح آمایش سرزمینی استان یزد را که در آن، فقط بر ظرفیت جهانگردی و صنایع دستی برای این استان تأکید شده بود، تغییر داده و با تحمیل هزینه‌های گزاف اجتماعی و مادی بر کشور و ویران کردن خوزستان، چهارمحال بختیاری و لرستان، آب سرچشمه کارون و خراسان و دز را به یزد منتقل می‌کند تا امکان ایجاد صنایع و کارخانه‌های پرمصرفی همچون فولاد و سرامیک‌سازی در یزد فراهم شود.

وی اذعان می‌کند که به محض در دست گرفتن سکان وزارت نیرو در سال 76 و در دولت اصلاحات موضوع انتقال آب از سرشاخه رودهای خوزستان را به عنوان یک دغدغه شخصی دنبال کردم. در واقع مأموریت اصلی آقای بیطرف در وزارت نیرو، همان انتقال آب به یزد بود که با حمایت همه جانبه رئیس دولت اصلاحات و محمدرضا عارف (معاون اول دولت اصلاحات) و یزدی‌های دیگر کابینه این طرح به سرانجام رسید.
طرحی که مخالفت‌های فراوان مردم خوزستان و چهارمحال و بختیاری برای توقف آن راه به جایی نبرد، اما همچون آتشی در زیر خاکستر سرانجام در اسفند ماه ۹۱ بخشی از نمود اجتماعی خود را نشان داد و سبب اعتراض گسترده مردم اصفهان و انهدام خط لوله انتقال آب به یزد شد.

فولاد در ایران

هرچند تولید فولاد در ایران در سال 97 به بیش از 21 میلیون تن رسیده اما در سند چشم انداز افق 1404  توسعه صنایع فولاد به 55 میلیون تن  مورد تاکید قرار گرفته است، تحقق این موضوع تا 7 سال دیگر کمی دور از ذهن می‌رسد اما گام‌های زیادی در این مسیر برداشته شده اما یکی از بزرگ‌ترین موانع در این موضوع تأمین آب این صنایع است.
بزرگ‌ترین مناقشه در تولید فولاد مسئله تأمین آب صنایع فولادی است و بزرگ‌ترین مناقشه آبی کشور بین استان‌های اصفهان، یزد و کرمان از یک طرف و خوزستان و چهارمحال و بختیاری از طرفی دیگر است.
با توجه به نیاز صنایع فولاد به آب نخستین مسئله در این موضوع پرچالش جانمایی این صنایع است، موضوعی که با دستکاری اسناد بالادستی نظام کشور را دچار چالش جدی در مسئله آب کرده است. استان‌های فلات مرکزی هرچند این روزها معتقدند که آبی برای شرب ندارند اما آمارها نشان می‌دهد که آنها در صورت اصلاح الگوی مصرف آب مازاد برای کشاورزی و صنعت هم خواهند داشت اما آنها با اصرار بر اجرای پروژه‌های انتقال آب از کارون به اصفهان، یزد و کرمان به دنبال توسعه صنایع و کشاورزی خود هستند.
نگاهی به آمارهای موجود نزد انجمن ملی فولاد ایران نشان می‌دهد که 34 شرکت فولادی از استان‌های اصفهان، یزد و کرمان عضو این انجمن هستند که تاریخ تأسیس بخش اعظمی از آنها بین سال 69 تا 96 است. حال ظرفیت اسمی این شرکت‌ها هم قابل توجه است که در صورت بهره برداری کامل، تولید صنایع فولاد و وابسته به آن به 58 میلیون و 58 هزار تن می‌رسد.

با یک دست نمی‌شود دو تا هندوانه برداشت

در روزهایی که کشور در مقابل جنگ با ارتش بعث بود و رزمندگان به دنبال راهی برای آزادسازی خرمشهر بودند، وزارت نیرو طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون را به‌عنوان راهکاری بلند مدت برای مسئله آب استان یزد قابل بررسی دانست.
پس از این بود که در سال 62 سمینار ملی بررسی مسائل آب استان یزد برگزار شد و آیت الله خاتمی نماینده امام در استان یزد، وزیر وقت ارشاد، حبیب الله بیطرف استاندار وقت یزد و رضا اردکانیان در نامه‌هایی به نخست وزیر بر تخصیص اعتبارات به این پروژه تاکید و پیگیری‌های لازم را انجام دادند.
در سال 1367 دریافت کمک های مردمی برای هزینه خط انتقال آغاز و شرکت کوثر نیز در این راستا تاسیس شد. و شرکت مهاب قدس مطالعات اجرای این خط را برعهده گرفت. در سال 1368 نیز جمعی از مسؤولان استان یزد با آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت دیدار کردند و خواستار توجه جدی دولت به مسئله آب استان یزد شدند.
در همین سال، استاندار اصفهان در نامه‌ای به رئیس جمهور با تاکید بر تشنه بودن دشت‌های اصفهان خواستار انتقال آب از سرشاخه‌های کارون شده بود. وی همچنین بر انتقال آب به استان یزد به‌منظور مبارزه با تخلیه نفوس و مبارزه با کویرزایی و امنیت در کویر تاکید کرده بود!
در بهمن ماه 1368 با حضور وزیر وقت نیرو، مسؤولان استان یزد و اصفهان انتقال 2.5 مترمکعب آب در ثانیه (78 میلیون مترمکعب در سال) تا سقف 3 مترمکعب در ثانیه مورد توافق قرار گرفت و بر انتقال آب از چشمه لنگان به زاینده رود نیز تاکید شد.
پس از پیگیری‌های مستمر از سوی مسؤولان استانی و کشوری سرانجام فاز نخست انتقال آب از زاینده رود به شهر یزد در اسفندماه 1378 توسط رئیس جمهور وقت به بهره برداری رسید.
اما نقش اردکانیان در این پروژه‌ها بر اهمیت مواضع امروز او می‌افزاید چرا که در آن مقطع او مسؤول مطالعات طرح انتقال آب بود، طرحی که تا امروز سبب به‌وجود آمدن بحران‌های بهداشتی و زیست محیطی در کشور شده است.
انتقاد از کشت هندوانه بیش از حد نیاز کشور و ممنوعیت کشت برنج در استان‌های کشور به غیر از مازندران و گیلان تصمیمات مقطعی خوبی برای اصلاح الگوی مصرف آب در کشور است اما وزیر نیرو باید بداند که در آن واحد نمی‌توان دو کار متضاد را با هم انجام داد چرا که هیچ‌کدام از آنها به سرانجام نمی‌رسد.

وزیر نیرو: برکت معنوی انتقال آب برای من و فرزندانم کافی است

وزیر نیرو پنجم مرداد امسال در سفر به یزد گفته بود: در این دوره مدیریت وزارت نیرو برنامه انتقال دراز مدت آب به یزد تدوین و در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت. همین امسال جمع بندی‌های وزارت نیرو در بخش آب و بحث انتقال آب به استان یزد تکمیل و به استان ابلاغ می‌شود.
اردکانیان با بیان این‌که بررسی و پیگیری بحث آب استان یزد جزو اولین احکامی است که در پرونده پرسنلی من وجود دارد، خاطرنشان کرد: برکت معنوی تأمین آب استان یزد برای تمام عمر کاری من و فرزندانم کافی است.
وی با اشاره به این که طرح‌های بلند مدتی که امروز مطرح است و همه اصرار دارند که سریع تر انجام شوند، از روزهای اول هم مطرح بوده است، گفت: من هنوز هم دنبال برنامه و اهداف خود در مورد تأمین آب به استان یزد هستم. مسئله تأمین آب استان یزد مستلزم تحقق یک سری پایبندی‌های پیش نیاز فرهنگی و اخلاقی است و به حمدلله در استان یزد سطح بسیار بالایی از پایبندی اخلاقی و فرهنگی وجود دارد.
به تعبیر آیت الله محسن حیدری، عضو مجلس خبرگان رهبری برخی از مسؤولان کشوری، نگاهی منطقه‌ای دارند که این موضوع سبب گرفتن تصمیمات اشتباه می‌شود، اینکه دولت با همکاری وزارت نیرو و سازمان حفاظت از محیط زیست سالانه بیش از یک میلیارد مترمکعب آب از خوزستان به منظور رونق صنایع فلات مرکزی منتقل کنند مصداق نگاه بخشی نگری است که برای جلوگیری از خسارت به کشور باید جلوی آن گرفته شود.

https://www.farsnews.com/news/1397052100...9%84%DB%8C
#3
سد ایلیسو که در ترکیه افتتاح خواهد شد پدر غرب کسور را در خواهد اورد
متاسفانه حاضر به شکایت از ترکیه هم نیستن اقایون
عزت ما به جایی رسیده که به ترکیه هم باج میدن!!
ای توف به این عزت خیالی
توف
>>> نظرات هیچ کس عاری از خطا نیست ازجمله این حقیر (:
#4
بله . شاهنشاه روحت شاد . کجائی که ببینی همه پیش بینی هات به واقعتت پیوست .
#5
حرص نخورید مسولین مملکت فکر اونجاش هم کردن چجوری با کم آبی مبارزه کنن از اونجایی که اکثرا سن بالایی دارن و خودشون دغدغه کم آبی ندارن بچه هاشون رو فرستادن خارج مثلا دختر رییس جمهور روحانی در اتریش ساکنه ببینید چقدر به شرایط مملکت خودشون اعتماد دارن بنظر باید هرکس فرزندش ساکن بلاد کفره باید جز مسولین بلند پایه نباشه البته تحصیل فرق فوکوله
kahnamoue@ کانال بنده در تلگرام
#6
(12-08-2018, 10:33 AM)رباستیز نوشته: سد ایلیسو که در ترکیه افتتاح خواهد شد پدر غرب کسور را در خواهد اورد
متاسفانه حاضر به شکایت از ترکیه هم نیستن اقایون
عزت ما به جایی رسیده که به ترکیه هم باج میدن!!
ای توف به این عزت خیالی
توف

این سد بیشتر روی عراق با محوریت 56 درصدی اثر میگذارد.
اثر آن بر ایران در منطقه غرب و یا رودخانه و نهرخاصی نیست ولی متأسفانه در جنوب موج نابودی هورالعظیم خواهد شد (چون عراق تغذیه نخواهد نمود)
البته هورالعظیم هم چند سالی است نابود شده و لذا به  سیاهی رسیده ایم.
اما با این حال این سد فاجعه بزرگی برای عراق-ایران-کویت و امارات و بحرین و عربستان است.
فاجعه به کل منطقه مربوط است و متأسفانه همه ساکت
فاجعه ای که میتواند جنگ راه بیندازد.
و ریزگردها را به تمام ایران میرساند
چند ماه قبل مجله ای عربی میخواندم که نوشته بود این سد مرگی است برای گردشگری جبل علی و فرودگاههای امارات .
البته کای به اونا ندارم ولی منظورم عمق فاجعه است.
#7
فقط سعی کنید اگر به خارج از کشور نمیتونید مهاجرت کنید یه تیکه زمین در شمال کشور مخصوصا گیلان ابتیاع کنید ... سال بعد حتی وضعیت اب تهران هم پر ریسک خواهد بود ...از تهران به پایین که کلا تعطیل خواهد بود ...همین الان حتی حومه تهران هم جیره بندی هستن ...
#8
قدرت و نفوذ صنایع فولادی واقعا پدر اب کشور رو دراورده.
تو اردکان پساب خانگی رو دادن به طرح فولادی تا تصفیه کنه و به مصرف برسونه. برخلاف بقیه دنیا که پساب خونگی باز به مصرف مردم میرسه اینجا قدرت پول اینده سیاهی برای ما رقم زده.
الان تو استان های مرکزی باید چاه های بالای 150 متر حفر شه تا به اب برسن. از اشناهای ما تو خراسان جنوبی تعریف میکرد که تمام قنات هایی که چند قرن اب داشتن امروز خشک شدن و وضع فوق اورژانسیه.
قیمت اب باید حداقل 10 برابر شه وگرنه با فرهنگ سازی و این قرتی بازیا کسی اب رو قدر نمیدونه.
10000 درصد هم تو بورس سود کنیم چند برابر بایستی روش بزاریم تا زنده بمونیم.
#9
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ژیلا مشیری - کارشناس پژوهشکده مردم شناسی در نشست علمی مطالعات مردم شناختی میراث فرهنگی، به بررسی‌هایش در سال 1395 در زمینه تاثیر عوامل فرهنگی و اجتماعی موثر در مصرف آب شرب در منطقه 5 تهران اشاره کرد و اظهار داشت: 7 درصد آب موجود در کشور به شرب و 92 درصد به کشاورزی اختصاص پیدا می‌کند این در حالی است که فقط از 30درصد آب کشاورزی استفاده می‌شود.
وی با اشاره فاجعه کمبود آب در جهان گفت: رشد جمعیت و توسعه فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی منجر به کاهش فزاینده منابع آبی در کشور شده است.
مشیری افزود: در کشورهایی با درآمد بالا معمولا 11 درصد آب، شرب و 59 درصد صنعت و 30 درصد کشاورزی استفاده می‌شود اما در کشورهایی با درآمد پایین این رقم 8 درصد شرب، 10درصد صنعت و 82درصد کشاورزی است این در حالی است که در ایران 92 درصد آب در بخش کشاورزی، یک درصد در بخش صنعت و 7 درصد در بخش شرب استفاده می‌شود.

به گفته وی، بنابر پیش‌بینی‌ها در سال 2025 به میزان 8 میلیارد نفر از جمعیت در مناطقی با کمبود مطلق آب زندگی خواهند کرد و در این سال دو سوم از جمعیت جهان در کشورهای دارای تنش آبی خواهند بود.

مشیری گفت: بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران تا سال 2040، حدود 80درصد از منابع آبی خود را از دست می‌دهند مگر این که در سیاست های خود تجدیدنظر جدی داشته باشند.

وی افزود: یکی از موارد بسیار مهم در کم آبی و تنش آب پیش رو، تاثیرات اقتصادی و اجتماعی است بنابراین وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور در وضعیت آب بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مشیری با اشاره به تحقیق‌های انجام شده در زمینه آب و روش‌های مختلف آبیاری کشاورزان گفت: متاسفانه یکی از راههای استفاده کشاورزان از منابع، چاههای عمیق و روش سنتی غرقابی است.

وی افزود: چاههای عمیق تا اواخر دهه 1340 حدود 30 حلقه بودند و در سال 1360 افزایش چشمگیری داشته و در سال 1375 به 440 حلقه می‌رسند که باعث بهره برداری بیش از حد از منابع زیرزمینی و متروکه شدن بسیاری از روستاها شده است.

مشیری یکی از مهمترین مشکلات کشاورزی را توسعه کشاورزی از طریق گسترش سطح کشت آبی به جای افزایش تولید در واحد سطح دانست و افزود: بازده پایین آبیاری در بخش کشاورزی به دلیل مشکلاتی از جمله نبود آگاهی، ضعف دانش فنی مناسب، شیوه های سنتی کشت و زرع و نبود شبکه‌های مناسب آبرسانی و نبود مدیریت مصرف آب منجر به اتلاف آب می‌شود.

این کارشناس پژوهشکده مردم شناسی با ابراز تاسف از اینکه بازده آب در بخش کشاورزی کمتر از 30درصد است، اصلاح الگوی مصرف تنها راه گذر از بحران کم آبی دانست.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: ریزش‌های جوی فروردین و اردیبهشت کمک کرد تا ذخایر تقویت شود و تابستان را با همکاری مردم بدون مشکل جدی سپری کنیم.

مهدی فروغی با بیان اینکه در حال حاضر سدهای پنجگانه تهران شامل امیر کبیر، لتیان، لار، ماملو و طالقان از نظر ذخایر آبی در مقایسه با سال گذشته و آمار بلند مدت با کاهش جدی مواجهند، اظهار داشت: سدهای تهران نسبت به سال قبل حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب و نسبت به بلند مدت حدود ۲۲۰ میلیون متر مکعب کمبود آب دارند.

وی افزود: ریزش‌های جوی فروردین و اردیبهشت کمک کرد تا ذخایر تقویت شود و تابستان را با همکاری مردم بدون مشکل جدی عبور می‌کنیم و امیدواریم که در سال آبی جدید نیز یعنی از مهر ماه شاهد نزولات خوبی باشیم تا سال بعد مشکلی نداشته باشیم.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای تهران با ابراز امیدواری از اینکه سال آینده جیره‌بندی آب نداشته باشیم، تصریح کرد: آمارهای بلند مدت نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد ریزش‌های جوی در پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد و ما به این روند امیدواریم.

وی تاکید کرد: درست است وضعیت اقلیمی و درجه حرارت هوا بارندگی‌ها را کاهش داده ولی با طی همین روال طبیعی و پیش‌بینی‌هایی که سازمان هواشناسی در سطح استان تهران داشته تصور بر این است که وضعیت نرمالی را شاهد باشیم.

فروغی در ادامه درباره وضعیت پیشرفت برنامه جلوگیری از فرار آب سد لار نیز بیان کرد: این سد از زمان احداث به جهت زمین شناسی و ساختگاه آن همواره مشکل داشته است، مشاورین متعدد داخلی و خارجی در طول سال‌ها مطالعات فراوانی انجام داده‌اند که آب را کنترل کرده و جلوی فرار را بگیرند، اما به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

فروغی خاطرنشان کرد: تاکنون با اقداماتی مثل تثبیت بستر جلوگیری از فرار آب عملیاتی نشده، بنابراین دنبال راهکارهای جدید هستیم که پروژه‌ای شروع کنیم و بخشی از فرار را کاهش دهیم و آب را به تهران منتقل کنیم.

۷۲ درصد از ظرفیت مخازن سدهای استان مازندران خالی است.

حجم فعلی ذخیره آب در سدهای استان مازندران به ۹۳ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهشی ۲۱ درصدی داشته است و در وضعیت فعلی ۷۲ درصد
ظرفیت مخازن سدهای استان خالی است.
حجم بارش‌های استان مازندران از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تاکنون به ۴۹۳ میلیمتر رسیده است که در مقایسه با ۴۸۴ میلیمتر بارندگی سال گذشته، نزولات جوی این استان افزایش دو درصدی نسبت به سال گذشته داشته و در مقایسه با مدت متوسط درازمدت نیز کاهش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.
افت بارندگی‌های این منطقه موجب شده تا روان‌آب‌های استان هم با کاهش بسیار محسوسی روبه‌رو شده و به تبع آن سدهای استان نیز با کاهش محسوس ورودی آب به مخزن مواجه شوند به طوری که در سال آبی جاری تمامی سدهای استان ورودی منفی را به مخازن سدهای تجربه کنند. بررسی آخرین آمار مربوط به وضعیت سدهای ۹ گانه استان مازندران (شهیدرجایی، البرز، میجران، شیاده، برنجستانک، فریم صحرا، صلاح‌الدین کلا، سنبل رود، الیمالات) حکایت از افت ۱۹ درصدی آب ورودی به مخازن سدهای این استان دارد.
کاهش بی‌سابقه بارندگی‌ها در سال گذشته موجب شده تا کل حجم آب ورودی به سدهای استان مازندران نیز از ابتدای سال آبی تاکنون به ۱۹۹ میلیون مترمکعب برسد. عددی که سال گذشته در همین بازه زمانی در حدود ۲۴۷ میلیون مترمکعب بوده است. بر این اساس سدهای مازندران افت ۴۸ میلیون مترمکعبی ورودی آب را تجربه می‌کنند.
در حال حاضر حجم ذخیره آب در سدهای ۹ گانه استان مازندران ۹۳ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با سال گذشته این بخش کاهشی ۲۱ درصدی را به ثبت رسانده است و در وضعیت فعلی ۷۲ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان خالی است.
در ادامه این گزارش نیز وضعیت برخی از سدهای این استان به صورت جداگانه تشریح است.

*سد رجایی
این سد در ۴۰ کیلومتری جنوب ساری بر روی رودخانه قره آغاج به منظور تامین آب کشاورزی و تولید برق احداث شده است. کل حجم آب ورودی به این سازه از ابتدای سال آبی تاکنون ۸۵ میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۱۸ درصدی داشته است.

۸۴ درصد مخزن سد رجایی خالی است
در حال حاضر حجم ذخیره آب این سازه به ۲۷ میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته ذخیره آب سد افزایش ۱۱ درصدی داشته است ولی با این وجود در روزهای پایانی مردادماه ۸۴ درصد ظرفیت مخزن این سد خالی است.

*سد البرز
سد درودزن در شهرستان سواد کوه شمالی و بخش لفور واقع شده است. حجم کل آب ورودی به این سد به ۸۳ میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با ۹۳ میلیون مترمکعب سال گذشته، ورودی به این سد افت ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.
در حال حاضر ۶۰ درصد مخزن این سد خالی است و حجم ذخیره مخزن آن نیز به ۵۶ میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

*سد میجران
این سد نیز جنوب‌شرقی رامسر و بر روی رودخانه نسارود واقع شده است. ورودی به این سد در سال آبی جاری به ۱۸ میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته افت ۱۷ درصدی را تجربه می‌کند.
بررسی آخرین آمار مربوط به وضعیت این سد حکایت از کاهش ۱۲ درصدی آب ذخیره شده در مخزن دارد. در حال حاضر حجم ذخیره آب این سازه به پنج میلیون مترمکعب رسیده است و ۶۲ درصد آن هم پر است.

*سد الیمالات
این سد هم در هشت کیلومتری شهرستان نور احداث شده است و کل حجم آب ورودی به این سازه از ابتدای سال آبی تاکنون سه میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۶۶ درصدی داشته است.
در حال حاضر حجم ذخیره آب این سازه به یک میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته ذخیره آب سد کاهش سه درصدی داشته است و ۷۳ درصد از ظرفیت مخزن این سد نیز پر است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار مجلس شورای اسلامی، بر لزوم مدیریت صحیح منابع آب کشور تاکید کرد.

علی بختیار گفت:شهرستان گلپایگان به عنوان هلند ایران مشهور است چرا که در این منطقه میزان قابل توجهی شیر به دلیل وجود ۶۰ هزار راس گاو شیرده، تولید می شود بنابراین باید به مشکلات کشاورزان و دامداران منطقه توجه جدی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:به دلیل خشکسالی و تغییر الگوی کشت در سال های گذشته، کشت زعفران،گل محمدی و پسته مورد توجه کشاورزان منطقه قرار گرفته، بنابراین حداقل باید آب مورد نیاز بخش کشاورزی برای تولیدات محصولات کشاورزی مذکور تامین شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار مجلس شورای اسلامی، بر لزوم مدیریت صحیح منابع آب کشور تاکید کرد و افزود: از زمانی که آب از سرشاخه های رودخانه دز منتقل شده و آب سدهای گلپایگان و کوچه ری با هم مخلوط می شود شبکه آبیاری قدیمی از بین رفته و کشاورزان منطقه احساس می کنند آب کشاورزی مربوط به آن ها به قم منتقل شده است.

ارتقای مدیریت بهره برداری از منابع آب

بختیار ادامه داد:نصب کنتور روی انتهای تونل انتقال آب و ابتدای خط لوله در منطقه باعث شده مدیریت بهره برداری از منابع آب بهتر شود و در حال حاضر شرکت توسعه منابع آبی ایران براساس مصوبه ارزشمند و جدید دولت، مدیریت آب را در اختیار گرفته و دیگر پیگیری در مدیریت آب قم انجام نمی شود همچنین دستگاه اجرایی سد از مدیریت آب قم به تهران منتقل شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود:اقدامات مذکور مانع تنش اجتماعی بین کشاورزان و مردم استانهای اصفهان،مرکزی و قم می شود و دیگر کشاورزان احساس بی عدالتی از لحاظ تخصیص منابع آب نخواهند داشت.
#10
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: گیلان امسال به دلیل کاهش بارندگی با کاهش ۱۸ درصدی منابع آب روبه‌رو بود و در مجموع ۶۰۰ میلیون متر مکعب کمبود آب در این استان داشتیم.
کاظم لطفی با اشاره به فعالیت‌های این شرکت در فصل زراعی جاری، اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در حوزه آبریز سد سفیدرود و به لحاظ ۵۴ رودخانه‌ای که در استان داشتیم و وضعیت بارشی که استان گیلان با آن مواجه بود امسال سال ویژه‌ای برای تامین حقابه کشاورزی بود.
وی با بیان اینکه ۴۰ درصد کشت برنج، دومین محصول استراتژیک کشور در استان گیلان انجام می‌شود، گفت: گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی زیر کشت نیازمند تأمین آب است و شرکت آب منطقه‌ای گیلان برای اینکه استان بتواند فصل زراعی خوبی را داشته باشد، باید دو میلیارد و ۸۵۰ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزی در محدوده فصل زراعی از پشت سدها، آورد رودخانه‌ها و منابع آبی داخلی استان تأمین می‌کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان اضافه کرد: در شروع فصل زراعی امسال قریب به ۴۰۰ میلیون مترمکعب در پشت سد منجیل کاهش داشتیم و از سایر مجاری آبی نیز ۲۰۰ میلیون مترمکعب و در مجموع ۶۰۰ میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته کاهش آب در فصل زراعی امسال را داشتیم و با پیش بینی تغییر اقلیم در کشور که به سمت کشور خشک در حال رقم خوردن است با پیش بینی که انجام دادیم از بحران آب استان را نجات دادیم و در سال‌های آتی هم مشکلی در تأمین آب شرب نخواهیم داشت.
لطفی در خصوص پروژه‌های آب منطقه‌ای گیلان در استان عنوان کرد: ۱۳۰ پروژه به طور ویژه در سطح استان گیلان از دی ماه سال گذشته برآورد و طراحی شده و وارد فاز اجرا و ۱۲۸ پروژه وارد مدار بهره برداری شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وی با اشاره به آسیب پذیر بودن برخی از شهرهای گیلان از نظر منابع آبی گفت: شهرستان لنگرود، شهرستان تالش در صدر نخست آسیب پذیری بودند که برای این شهرستان‌ها تدبیر کردیم، ۱۷ ایستگاه پمپاژ در لنگرود تعبیه شد، ۳۰ چاه در حوزه تالش حفاری و راه‌اندازی شد و توانستیم در این شهرستان نقاط آسیب پذیر را در این دو شهرستان مدیریت کنیم.
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان ادامه داد: در شهرستان‌های رودسر، املش، لاهیجان، آستانه اشرفیه، سیاهکل، فومن، شفت، صومعه سرا، آستارا، ماسال و رضوانشهر با اجرای طرح‌هایی که پیش بینی کرده بودیم به همان نسبت و بنا بر اینکه اولویت این شهرستان‌ها هم کمتر از دو شهرستان نبود این بحث پیش بردیم و توانستیم ۱۱۰۰ کیلومتر از انهار درجه یک و درجه دو و رودخانه‌ها را لایروبی کنیم تا جریان آب را در مقطع حساس زراعی سرعت بخشیم.
لطفی خاطر نشان کرد: یکی از استراتژی‌هایی برای منابع آب استان در حوزهٔ شرکت آب منطقه‌ای گیلان این است که تمرکز در یک نقطه جغرافیایی به حوزه آب گیلان ضرر می‌رساند. زمانی میزان آب ورودی به مخزن سد سفیدرود چهار میلیارد مترمکعب در سال بود و این عدد روز به روز کمتر شده و اکنون یک میلیارد و ۶۷۰ میلیون مترمکعب و این عدد به مرور زمان کمتر می‌شود و دلیل آن این است که حوزهٔ بزرگ آبریز سد سفیدرود با ۸ استان دیگر به لحاظ نیاز آبی استانها درگیر است.
وی خاطر نشان کرد: ما باید از ۵۴ رودخانه‌ای که در سطح استان داریم استفادهٔ بهینه را انجام دهیم و این هدف گذاری را از سال ۹۵ شروع کردیم و حوزهٔ آبریز گیلان را تحت فعالیت سد سازی قرار دادیم. انتهای شبکه‌های آبی شرق و غرب استان را با احداث دو سد بزرگ تقویت می‌کنیم. سد پلرود در شرق گیلان و سد شفارود در غرب گیلان انتهای شبکه‌های اصلی سفیدرود را پوشش می‌دهند.
وی با اعلام صدور مجوز محیط زیستی سد لاسک اظهار کرد: مجوز زیست محیطی سد لاسک صادر شده و در روزهای آتی عملیات اجرایی سد لاسک با حضور مقامات استانی و کشوری آغاز خواهد شد.
لطفی اذعان داشت: در مسیر حرکت حوزه‌های استان تمامی مسیرهای سد سفیدرود از جمله کانال راست و چپ سنگر و کانال آب بر فومنات و کانال‌های منشعب از آنها را با اجرای سدهای در حال تقویت می‌کنیم.
وی گفت: سد پلرود با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی درحال احداث است و سال ۹۹ آبگیری سد پلرود را انجام خواهیم داد؛ سد شفارود نیز با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سال ۹۹ به آبگیری خواهد رسید.
مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: ده سد لاستیکی که در جغرافیای استان گیلان پراکنده هستند در حال انجام است.

علی بختیار گفت:شهرستان گلپایگان به عنوان هلند ایران مشهور است چرا که در این منطقه میزان قابل توجهی شیر به دلیل وجود ۶۰ هزار راس گاو شیرده، تولید می شود بنابراین باید به مشکلات کشاورزان و دامداران منطقه توجه جدی شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:به دلیل خشکسالی و تغییر الگوی کشت در سال های گذشته، کشت زعفران،گل محمدی و پسته مورد توجه کشاورزان منطقه قرار گرفته، بنابراین حداقل باید آب مورد نیاز بخش کشاورزی برای تولیدات محصولات کشاورزی مذکور تامین شود.
نماینده مردم گلپایگان و خوانسار مجلس شورای اسلامی، بر لزوم مدیریت صحیح منابع آب کشور تاکید کرد و افزود: از زمانی که آب از سرشاخه های رودخانه دز منتقل شده و آب سدهای گلپایگان و کوچه ری با هم مخلوط می شود شبکه آبیاری قدیمی از بین رفته و کشاورزان منطقه احساس می کنند آب کشاورزی مربوط به آن ها به قم منتقل شده است.
بختیار ادامه داد:نصب کنتور روی انتهای تونل انتقال آب و ابتدای خط لوله در منطقه باعث شده مدیریت بهره برداری از منابع آب بهتر شود و در حال حاضر شرکت توسعه منابع آبی ایران براساس مصوبه ارزشمند و جدید دولت، مدیریت آب را در اختیار گرفته و دیگر پیگیری در مدیریت آب قم انجام نمی شود همچنین دستگاه اجرایی سد از مدیریت آب قم به تهران منتقل شده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود:اقدامات مذکور مانع تنش اجتماعی بین کشاورزان و مردم استانهای اصفهان،مرکزی و قم می شود و دیگر کشاورزان احساس بی عدالتی از لحاظ تخصیص منابع آب نخواهند داشت.

حجم ذخیره آب سدهای پنجگانه استان تهران در روزهای پایانی مردادماه به ۷۴۲ میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۲۵۰ میلیون مترمکعبی داشته است.
بررسی آخرین وضعیت منابع آبی استان تهران حکایت از کاهش ۲۲ درصدی بارندگی این استان نسبت به سال گذشته دارد. میزان نزولات جوی استان تهران از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تاکنون به ۲۵۲ میلیمتر رسیده است که در مقایسه با متوسط درازمدت نیز کاهش هشت درصدی داشته است.
افت بارندگی‌ها در سال آبی جاری موجب شده است تا حجم ورودی به سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، کرج، لتیان، ماملو) هم با افت ۳۲ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شود. کل حجم آب ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی تاکنون یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته ورودی آب به سدهای تهران کاهش ۵۳۸ میلیون مترمکعبی داشته است.
با کاهش ورودی آب به سدهای استان، حجم ذخیره آب در این مخزن سدها نیز نسبت به سال گذشته با افت ۲۵ درصدی مواجه شده است. هم اکنون مجموع آب ذخیره‌شده در مخازن سدهای پنجگانه تهران که وظیفه تأمین آب شرب استان را به‌عهده دارند به ۷۴۲ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۲۵۰ میلیون مترمکعبی داشته است.
در حال حاضر میزان آب ذخیره شده در سد لار ۷۰ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۳۱۳ میلیون مترمکعب، سد کرج ۱۶۴ میلیون مترمکعب، سد لتیان ۴۸ میلیون مترمکعب و سد ماملو ۱۴۷ میلیون مترمکعب است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هم‌اکنون به طور میانگین ۶۱ درصد از حجم مخزن سدهای استان تهران نیز خالی از منابع آبی است و در سدی همچون لار این رقم به ۹۳ درصد می‌رسد که از این حیث این سازه بدترین وضعیت ذخیره آب را در میان سدهای پنجگانه استان تهران داشته است.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان