امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پتروشیمی غدیر(شغدیر)
#1
عرضه اولیه شغدیر در هفته جاری - چهارشنبه 13 تیرماه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ جلسه معارفه پتروشیمی غدیر عصر دیروز با حضور فعالان بازار سهام، کارگزاران، مدیران نهادهای مالی و تحلیل گران بازار سهام برگزار شد.
در این نشست که به منظور معرفی پتانسیل های "شغدیر" در آستانه عرضه اولیه سهام آن در فرابورس ایران برگزار شد مدیر عامل پتروشیمی غدیر با حمایت از عملکرد این برند در صنعت پلیمری به تشریح وضعیت و برنامه های شرکت پرداخت و عنوان کرد: شرکت هلدینگ نفت و گاز تامین یکی از بهترین دارایی های خود را در آستانه عرضه اولیه قرار داده است و این شرکت تاکنون توانسته در تولید PVC به عنوان برترین تولید کننده کشور به شمار آید.
مسعود سعیدی طاهری ادامه داد: امیدواریم عرضه این سهم که در روزهای آینده انجام خواهد شد به عنوان به یاد ماندنی‌ترین عرضه های بازار سرمایه محسوب شود.
طاهری با بیان این که این شرکت از برندهای برتر تولید کننده pvc در کشور است درخصوص چشم‌انداز این شرکت گفت: پتروشیمی غدیر با تولید 120هزار تن pvc که از لحاظ ظرفیت اسمی پس از اروند و بندر امام قرار دارد.
این مقام مسئول در پتروشیمی غدیر ادامه داد: این شرکت با توجه به دارا بودن سه کلاس توان تولید مجزا سه نوع pvc مورد نیاز بازار را به صورت همزمان دارد.
وی افزود: محصول میانی این پتروشیمی vcm، به میزان 150هزارتن درسال تولید می‌شود که مصرف اصلی آن در داخل کارخانه به منظور تولید pvc است. همچنین30هزارتن مازاد این محصول در صورت نیاز به آبادان و بندرامام عرضه می‌شود و از سوی دیگر شرکت تولید HCL 18 درصد به میزان 6هزار و 640تن را نیز در دستور کار خود دارد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر با بیان این که استراتژی فروش محصولات هرساله توسط کمیته فروش شرکت تدوین می‌شود تصریح کرد: بر این اساس در سالجاری نیز استراتژی شرکت فروش 60 درصد داخلی و 40درصد فروش خارجی تعریف شده و پتروشیمی غدیر در بودجه 94 خود، 64هزارتن فروش داخلی این محصول و 51هزارتن مصرف صادراتی لحاظ کرده است.
وی ادامه داد: همچنین شرکت برای سال 94، معادل 8 هزار تن فروش داخلی VCMمازاد را درنظر گرفته است.
سعیدی طاهری در خصوص بازارهای هدف صادراتی و داخلی محصولات شرکت توضیح داد: محصول pvc شرکت علاوه بر ارائه از طریق بورس کالا به بازارهای داخلی، از طریق مزایده به کشورهای همسایه نظیر هند، ترکیه، عراق، آذربایجان و افغانستان صادر می‌شود.
مدیرعامل پتروشیمی غدیر در خصوص نحوه تامین خوراک و انرژی این شرکت اظهار داشت: برق و آب RO پتروشیمی غدیر از پتروشیمی فجر تامین می شود و بیشتر تسهیلات جانبی دیگر مانند هوای واحد، هوای ابزاردقیق، هوای سرویس، نیتروژن و اکسیژن در داخل شرکت تولید می‌شود؛ البته در صورت بروز مشکل، امکان دریافت این منابع از پتروشیمی فجر نیز وجود دارد.همچنین خوراک اتیلن شرکت به میزان 67هزارو 650تن از مارون (منطقه ویژه) یا خط اتیلن غرب (کاویان، مروارید) تامین می‌شود.
وی اضافه کرد: پتروشیمی غدیر کلر مورد نیاز خود را به میزان 90 هزار تن از اروند تامین می‌کند که در صورت کمبود خوراک از اتیلتن دی‌کلراید (EDC) به عنوان خوراک ثانویه شرکت، استفاده می شود.
این مقام مسئول در خصوص نحوه دریافت ارز صادراتی ابراز داشت: درصورت صادرات محصولات، ارز حاصل از فروش به صورت نقد دریافت می‌شود البته تاکنون با وجود تحریم‌ها مشکل دریافت ارز نداشته ایم و نحوه فروش ارز در داخل کشور از طریق برگزاری مناقصه است.
طاهری با بیان این که شرکت طرح های توسعه خوبی در زمینه های افزایش ظرفیت در برنامه دارد اضافه کرد: افزایش خط جدید بسته بندی، احداث واحد اسید سازی و کاهش شدت مصرف انرژی از برنامه های توسعه شرکت در آینده است. با خرید خط جدید بسته بندی، عملیات بسته بندی و پالت گیری به سرعت ارتقاء می یابد. تولید پاکت به 420 تن درروز خواهد رسید. البته درصورت نیاز و کشش بازار تولید جامبو هم خواهیم داشت.
وی ادامه داد: همچنین شرکت در مورد پروژه‌های زیست محیطی بسیار فعال عمل کرده و اجرای طرح پژوهشی کنترل پساب های واحد VCM را در راستای کاهش COD و اجرای پروژه CENTRATE در جهت کاهش قابل توجه میزان آب دورریز، بازسازی سیستم پیش تصفیه و احداث و توسعه فضای سبز از طرح های زیست محیطی شرکت است که عمدتا در مراحل پایانی و آستانه بهره برداری است.
این مقام مسئول در پتروشیمی غدیر در خصوص وضعیت افزایش سرمایه های این شرکت، توضیح داد: شرکت از سال‌های 78 تاکنون طی 6مرحله افزایش سرمایه، توانسته سرمایه خود را به 130میلیارد تومان ارتقاء دهد. لیکن در سال 94 برنامه ای برای افزایش سرمایه خود ندارد.
سعیدی طاهری با امید به این که پتروشیمی غدیر با افزایش کیفی و کمی تولید در زمره تولید کنندگان برتر کشور باقی بماند، گفت: استمرار تولید، مدیریت بهره‌وری، توسعه توان مالی و اقتصادی، توسعه بازارهای داخلی و خارجی، تقویت مدیریت منابع انسانی و فن آوری اطلاعات از استراتژی‌های این شرکت است که به یاری خداوند و با تلاش و کوشش مدیران به این اهداف خواهیم رسید.
در ادامه این جلسه، معاون مالی و پشتیبانی و عضو هیات مدیره "شغدیر" در مقایسه عملکرد تولید سال‌های گذشته و سال جاری عنوان کرد: ظرفیت اسمی تولید PVC در این شرکت 120هزار تن است که در سال‌های 91و 92 شرکت توانسته به ترتیب 81هزارو 697تن و 99هزارو 913تن تولید نمایدکه پیش بینی این رقم درسال 94 افزایشی بوده و به 115هزار تن رسیده است.
نادر کاشانی ادامه داد: البته دلیل پیش بینی 115هزارتنی برای سال 94نسبت به ظرفیت اسمی، در نظر گرفتن 5هزار تن نوسان کاهش تولید خوراک و مشکلات احتمالی در خصوص فجر بوده است.
وی با اشاره به افزایش فروش شرکت هم توضیح داد: فروش خالص حسابرسی نشده شرکت در سال مالی 93، معادل 286میلیارد و 720میلیون تومان و پیش بینی سال جاری شرکت معادل، 342میلیارد و 400 میلیون تومان برآورد شده است.
عضو هیات مدیره شرکت پتروشیمی غدیر با اشاره به رشد سودخالص شرکت به دلیل وضعیت عملیاتی، اذعان داشت: سودخالص شرکت درسال 93، حدود 10میلیارد تومان بوده که در سال 94، درحدود 40میلیارد تومان پیش بینی شده است.
وی تولیدات و عملکرد شرکت را به برخورداری آن مجموعه از نیروی انسانی کارآزموده نسبت داد و اذعان داشت: در مجموع سرمایه های شرکت اهرم حرکت آن هستند.
کاشانی بابیان این که خوراک شرکت از پتروشمی های کاویان، مروارید، مارون تامین می‌گردد، اظهار داشت: نرخ گذاری مواد اولیه براساس فوب خلیج فارس منهای 5 درصد انجام می‌پذیرد. همچنین قرار داد خرید اتیلن از پتروشمی مارون از سال 88 به مدت 5سال بوده و خرید کلر از پتروشمی اروند از طریق صدور صورتحساب به صورت قرارداد صورت می‌گیرد.
مدیر امور سرمایه‌گذاری‌ها در هلدینگ نفت و گاز تامین هم در ادامه این جلسه بر استراتژی تاپیکو مبنی بر ورود شرکت‌های زیر مجموعه آن به بازار سرمایه تاکید و اظهار امیدواری کرد که این عرضه به یکی از موفق‌ترین عرضه‌های فرابورس تبدیل شود و مورد استقبال بازار قرار گیرد.
محسن موسوی در پاسخ به این سوال که عرضه اولیه این شرکت چه زمانی انجام خواهد شد و حدود چند درصد است؟ گفت: با صحبت‌هایی که انجام شده و مذاکراتی که در فرابورس ایران داشته‌ایم. به دلیل حجم کمی که پتروشیمی غدیر از جمع نقدینگی بازار می گیرد احتمال عرضه شرکت در روز چهارشنبه به قوت خود باقی است.
وی همچنین در خصوص این سوال که ورود سهام به بورس های بین المللی چقدر جدی است اظهار داشت: امیدواریم که با آغار فعالیت بورس تهران در عرصه‌های بین المللی، ما نیزگام هایی در عرضه سهام خود در این بازارها برداریم.
رییس هیات مدیره پتروشیمی غدیر هم با بیان این که عمده‌ترین کاربرد محصول این شرکت در صنعت ساختمان است، در خصوص کاربرد های این محصول تصریح کرد: حدود 55 درصد از مصرف جهانی PVC در صنعت ساختمان که شامل انواع لوله و اتصالات، پروفیل‌ها، نرده‌ها، لوله‌های فاضلاب، پوشش دیوارها و کفپوش‌ها است. همچنین این محصول در صنایع الکتریکی، بسته بندی و ... قابل مصرف است.
علی‌رضا صدیقی‌زاده در خصوص سهم ظرفیت اسمی تولیدکنندگان PVC در ایران و سهم این شرکت عنوان کرد: اروند با ظرفیت اسمی 46درصد نخستین شرکت تولید کننده PVC در ایران و پتروشیمی غدیر با 16درصد ظرفیت اسمی در رتبه سوم تولید pvc کشور پس از بندر امام قرار دارد. پتروشیمی آبادان نیز با 15درصد سهم تولید PVC در ایران رتبه چهارم تولید را از آن خود نموده است. واحدهای اصلی مجتمع پتروشیمی غدیر شامل واحد تولید EDC، VCM، PVC و تاسیسات جانبی (UTILITY) است.
وی همچنین ظرفیت کل تولید در ایران را 740هزار تن درسال، در خاورمیانه یک میلیون تن و در کل جهان 30میلیون تن ذکر کرد.
رییس هیات مدیره این شرکت درخصوص نحوه صادرات محصولات و فروش داخلی توضیح مبسوطی داد و عنوان کرد: صادرات و یا فروختن در داخل، چندان تفاوتی به جز معافیت مالیاتی حاصل از صادرات ندارد. چراکه، فروش صادراتی با نرخ آزاد انجام شده و فروش داخلی نیز با نرخ مشخص شده توسط pvc و با نرخ آزاد انجام می‌شود.
وی ادامه داد: البته بازار صادراتی pvc شرایط مناسبی دارد به عنوان مثال کشور هم جوار، ترکیه با مصرف 750هزار تن و تولید 150هزارتن نیاز به این محصول دارد. همچنین سایر کشورها از جمله افغانستان و عراق به محصول pvc نیازمند هستند.
صدیقی زاده ابراز داشت: رقبای داخلی این شرکت، پتروشیمی های آبادان، اروند و بندر امام هستند که این شرکت ضمن تعامل سازنده و قوی با آن‌ها از نظر برند جزء بهترین‌ها محسوب می‌شود.
این مقام مسئول همچنین درخصوص نرخ گذاری خوراک این شرکت افزود: اتیلن با نرخ های بین المللی FOBمنهای 5درصد با ارز مبادله ای معامله می شود که در تمام شرکت های دریافت کننده یکسان است
#2
به هر نفر در حالت واقعی حدود 200هزار تومن میرسه!
>>> نظرات هیچ کس عاری از خطا نیست ازجمله این حقیر (:
#3
(01-07-2018, 09:05 PM)رباستیز نوشته: به هر نفر در حالت واقعی حدود 200هزار تومن میرسه!


حالا هر چقدر بخواهید می رسه . البته فعلا

با و جود جو منفی و صف های فروش پترویی ها شغدیر حجم بالایی روی مثبت 5 معامله شد.

جو گروه کمی مثبت شود این سهم صف خرید را به خودش می بینه. فعلا بهترین گزینه پارس و شغدیر است .
#4
شغدیر بعد از 30درصد رشد با pe 15 هنوز طالب داره
اونوقت پارس رو با پی بر ای 5 هر روز میگن صفش فردا میریزه!!!
>>> نظرات هیچ کس عاری از خطا نیست ازجمله این حقیر (:
#5
(15-07-2018, 07:40 PM)رباستیز نوشته: شغدیر بعد از 30درصد رشد با pe 15 هنوز طالب داره
اونوقت پارس رو با پی بر ای 5 هر روز میگن صفش فردا میریزه!!!

صف پارس بریزه کل بازار رو تحت تاثیر میگذاره قطعا و به هیچ وجه خوشایند نیست. 


توصیه به اضافه کردن پارس و شغدیر در صورت عرضه. چون این ها منفی بشن بقیه بازار صف فروش میشه. پولی که تو این ها هست به این راحتی تو سهم های دیگه نمیره.میره بیرون.پس دعا کنید پارس و شغدیر صف خرید باشند فعلا!
#6
(15-07-2018, 08:38 PM)winner نوشته:
(15-07-2018, 07:40 PM)رباستیز نوشته: شغدیر بعد از 30درصد رشد با pe 15 هنوز طالب داره
اونوقت پارس رو با پی بر ای 5 هر روز میگن صفش فردا میریزه!!!

صف پارس بریزه کل بازار رو تحت تاثیر میگذاره قطعا و به هیچ وجه خوشایند نیست. 


توصیه به اضافه کردن پارس و شغدیر در صورت عرضه. چون این ها منفی بشن بقیه بازار صف فروش میشه. پولی که تو این ها هست به این راحتی تو سهم های دیگه نمیره.میره بیرون.پس دعا کنید پارس و شغدیر صف خرید باشند فعلا!

اره
بهترین کار اینه که سهم با صف بره مجمع و بیاد و با تقسیم سود قیمتش تعدیل بشه
خود هلدینگ تا3300پشت سهم هست
ولی به همان اندازه که پول وارد میشه همون اندازه هم خارج میشه...
>>> نظرات هیچ کس عاری از خطا نیست ازجمله این حقیر (:
#7
امروز تاپیکو 5 میلیون سهم عرضه کرده!!!!
کالا4
خکاوه
#8
سلام. کسی از دوستان اطلاع داره شغدیر برای چی بسته شده؟
این سایت همسایه هم همیشه خرابه!!
#9
بتا سهم, [19.08.18 08:58]
#شغدیر به دلیل رشد بیش از 50% متوقف شد سهم کنفرانس لازم است !
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#10
ممنون


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان