امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اخبار :: شایعات :: شنیده ها
#1
Star 
با سلام به بورکس !   Heart


۱۳۹۷/۰۳/۲۷ :: ۱۳:۲۸
 از آن سوی تالار شیشه‌ای
جهش تاریخی3306 واحدی شاخص
بازار سهام یکپارچه خریدار شد
[عکس: 13960901000323_PhotoA.jpg]
معامله‌گران بورس امروز شاهد رکوردی تاریخی برای نماگرهای بورس تهران بودند به طوری که برای نخستین بار در طول دست‌کم 5 سال گذشته ارزش کل معاملات بازار سهام در بورس و فرابورس به مجموع بیش از 876 میلیارد تومان بالغ شد.

۱۳۹۷/۰۳/۲۷ :: ۱۳:۲۸

جهش تاریخی3306 واحدی شاخص


معامله‌گران امروز شاهد رکوردی تاریخی برای نماگرهای بورس تهران بودند به طوری که برای نخستین بار در طول دست‌کم 5 سال گذشته ارزش کل معاملات بازار سهام در بورس و فرابورس به مجموع بیش از 876 میلیارد تومان بالغ شد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یک شنبه 27 خرداد ماه 97 با افزایش سه هزار و 306 واحدی رکورد تاریخی 102 هزار و 457 واحد را برای خود ثبت کرد.
شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 397 واحدی عدد 18 هزار و 287 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش سه هزار و 506 واحدی به رقم 112 هزار و 983 واحد دست یافت.
شاخص بازار اول در حالی با افزایش دو هزار و 501 واحدی به رقم 74 هزار و 107 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 6 هزا ر و 227 واحدی عدد 211 هزار و 44 واحد را به نمایش گذاشت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 37 واحدی روی رقم یک هزار و 191 واحد ایستاد.
بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با 328 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 323 واحد و معدنی و مخابرات ایران با 213 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های بانک کارآفرین با 11 واحد، سیمان مازندران با 3 واحد و بیمه دانا با 2 واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.
به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 549 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و 821 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 100 هزار و 381 نوبت داد و ستد بود.
بیشترین ارزش معاملات در بورس تهران شامل معاملات فولاد مبارکه،صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پالایش نفت اصفهان بوده است.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرامیک‌های صنعتی اردکان، پاکدیس، فرآورده‌های تزریقی دارویی ایران، لابراتوارهای رازک، سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان، گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران، سرمایه‌گذاری توکا فولاد، بیمه پاسارگاد، سرمایه‌گذاری صندوق زمین و ساختمان مسکن شمال غرب، مهندسی مرآت پولاد، اوراق اختیار خرید و فروش تبعی ملی صنایع مس ایران، تولید محور خودرو، ملی صنایع مس ایران،‌داروسازی فارابی، فراورده‌های نسوز ایران، ساینا، مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر و مبین وان کیش از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های آلومینیوم ایران، مارگارین، پگاه آذربایجان غربی، لیزینگ خودروی غدیر، دوده صنعتی پارس، آبسال، صنایع کاشی و سرامیک سینا، تولید صادرات ریشمک، فارسیت اهواز، پتروشیمی کازرون، قاسم ایران، مبین وان کیش، پتروشیمی کازرون، فولاد افزاسپاهان‌، مخابرات ایران، لیزینگ ایران، پتروشیمی شیراز، پخش البرز، حق تقدم خرید سهام پردیس بازگشایی شدند.

به گزارش فارس، امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد کمتر از 31 میلیون سهم سرمایه‌گذاری صنعت بیمه به ارزش بیش از 9 میلیارد تومان کد به کرد شد. در شرکت ارتباطات سیار ایران نیز 10 میلیون سهیش نفت بندرعباس به ارزش 7.5 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد بیش از 6 مم به ارزش 14 میلیون تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود. همچنین 10 میلیون سهم پالایلیون سهم تولیدی چدن‌سازان به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان معاملات انتقالی را در آستانه مجمع عادی سالیانه خود تجربه کرد.

به گزارش فارس، امروز بازار سهام با ثبت رکورد تاریخی ارزش معاملات روزانه بیش از 876 میلیارد تومانی در بورس و فرابورس ایران بار دیگر توانست پس از گذشت بیش از 3 سال رکود مداوم دوباره حرفی برای گفتن در اقتصاد ایران داشته باشد. سرازیر شدن نقدینگی پرقدرت در بازار سهام به مدد حمایت دولت که به اعتقاد برخی آگاهان از سر ناچاری و التهاب بازارهای ارز و سکه و مسکن صورت گرفته در صورت تداوم بیشتر می‌تواند به کمک دولت در مدیریت نقدینگی بیاید.

بدون شک بازار سرمایه تنها بازاری است که می‌تواند در برابر تورم‌های کشنده و همچنین حجم پول بی‌مهار، آرامش را به فضای روانی شوک‌زده اقتصاد ایران بازگرداند. با این همه باید دانست اعتماد شکل گرفته در بازار سهام با مدیریت کارآمد به دور از هیجان‌زدگی ناظران بازار سهام و همچنین مدیریت عرضه‌های مداوم حقوقی‌ها در برابر عطش خریداران می‌تواند همچنان در بازار سرمایه آرام گیرد.

۱۳۹۷/۰۳/۲۷ :: ۱۳:۰۵

دامنه نوسان پویا و ایستا در بازار سهام
بررسی افزایش ساعت معاملات

عضو هیات مدیره سازمان بورس از بررسی راه اندازی دامنه ایستا و دامنه پویا نوسان قیمتی در بازار سهام خبر داد و افزود: ورود نقدینگی و اقبال برای خرید سهام می‌تواند به کنترل نقدینگی سرگردان در اقتصاد بیانجامد.

سعید فلاح‌پور عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس با بیان اینکه ورود نقدینگی به بازار سهام با توجه به تعدیل نرخ ارز با فاصله ای معنی دار تأثیر خود را بر روی بازار سهام می‌گذارد ، عنوان کرد: ورود نقدینگی و اقبال برای خرید سهام از اتفاق‌های قابل تأمل این روزها است که می‌تواند به کنترل نقدینگی سرگردان در اقتصاد بیانجامد.

فلاح پور با اعلام بررسی تغییر زمان فعالیت بازار معاملات سهام در سال جاری از بهبود فرایند ارائه اطلاعات از سوی ناشران بورسی به بازار سهام سخن گفت و افزود: توقف نمادهای معاملاتی هم اکنون به شدت کاهش یافته و در مجموع به کمتر از 7 نماد معاملاتی رسیده است.

به گفته وی بازگشایی نماد معاملاتی «های وب» منوط به تکمیل فرایند نظر جامعه حسابداران نسبت به اظهارات حسابرس و صورت‌های مالی این شرکت است.

معاون اجرایی سازمان بورس در برابر این پرسش فارس که با توجه به حجم بالای نقدینگی و خطر خروج پول به سمت بازارهای غیر مولد و موازی، سازمان بورس چه برنامه ای برای ایجاد جذابیت بازار سرمایه برای سرمایه گذاران دارد، گفت: راه اندازی دامنه نوسان پویا امسال جزو برنامه‌های سازمان بورس است، هر چند باید دانست در هیچ کشوری معاملات بدون دامنه نوسان وجود ندارد، منتهی کیفیت عملکرد دامنه نوسان در بازارهای مختلف سهام متفاوت است.

فلاح پور از بررسی راه اندازی دامنه ایستا و دامنه پویا نوسان قیمتی در بازار سهام کشور خبر داد و افزود: در حال حاضر مبنای نوسان قیمت پایه امروز سهام، قیمت پایانی دیروز است، اما در دامنه پویا قیمتی که مبنای دامنه قرار می‌گیرد، در روند معاملات روزانه به روز رسانی می‌شود. به عبارتی با به روز رسانی این فرایند، دامنه نوسان پویا نیز تغییر می‌کند.

وی با اشاره به آغاز شبیه سازی حذف حجم مبنا و دامنه نوسان پویا در بازار سهام افزود: بر اساس این فرایند، حد قیمتی برای سهام در روز تغییر می‌کند.

به گفته فلاح پور دامنه نوسان پویا به گونه‌ای است که اگر قیمت پایانی دیروز معادل 100 بوده امروز قیمت می‌تواند بین 95 تا 105 تومان نوسان کند، منتهی مبنای قیمت امروز معادل 101 خواهد بود که می‌تواند مثبت و منفی 5 درصد نسبت به این عدد بروز رسانی می‌شود. البته در این میان یک دامنه ایستا نیز همواره وجود دارد. مثلاً اگر دامنه نوسان پویا سه درصد باشد، حد دامنه ایستا 10 درصد است.

۱۳۹۷/۰۳/۲۷ :: ۱۲:۰۶

جزئیات انتشار اوراق پیش فروش سکه
اوراق پیش فروش دائمی خواهد بود
این اوراق به طور دائمی در بازار سرمایه قابل خرید و فروش است.
[عکس: 13960413001566_PhotoA.jpg]
معاون اقتصادی بانک مرکزی جزئیات انتشار اوراق پیش فروش سکه را اعلام کرد و گفت: در این طرح پس از سررسید و موعد تحویل سکه‌، اوراق به بانک بازنمی‌گردد و این اوراق به طور دائمی در بازار سرمایه قابل خرید و فروش است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پیمان قربانی امروز در نشست خبری با اشاره به طرح بانک مرکزی برای بازارسازی طرح پیش فروش سکه بیان کرد: در این طرح برای سکه‌های پیش فروش شده‌ای که سررسید تحویل آنها هنوز نرسیده است، در صورت تمایل متقاضی اوراق پیش فروش سکه منتشر و تحویل می‌شود. 
وی اظهار داشت: دارنده این اوراق می‌تواند، اوراق خود را در بازار سرمایه عرضه کرده و یا نزد خود نگه دارد و در زمان سررسید از بانک سکه خود را تحویل بگیرد. 
معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: این اوراق در حکم سکه طلا است و ارزش آن هیچ تفاوتی با ارزش سکه ندارد. 
وی با اشاره به انتشار خبر گواهی پیش فروش سکه در هفته گذشت، اظهارداشت: انتشار این خبر به سرعت بر قیمت سکه در بازار اثرگذار بود. در قالب طرح پیش فروش سکه در سررسید یک ماهه، سه ماهه، 9 ماهه، 12 ماه، 18 ماه و 2 ساله، وارد عمل شدیم که برای پیش فروش‌های یک ماهه ٨٠٠ هزار سکه به بازار تزریق شد و ما متعهد به ارائه همه سکه ها هستیم.
قربانی با بیان اینکه با وجود عرضه سکه‌‌های پیش فروش شده در سررسید یک ماهه باز هم قیمت‌ها در بازار افزایش یافت، گفت: مطالعه بانک مرکزی نشان می دهد برای سررسید یک ماهه ١٠.٨ هزار میلیارد تومان معادل ٥.١ درصد پایه پولی سال ٩٦ است. بنابراین اکنون بانک مرکزی امکان این را فراهم کرده است که اوراق همه سررسیدها قابلیت معامله داشته باشد و عملا هفت میلیون و ٦٤٤هزار سکه پیش فروش شده وارد بازار شود.
وی تصریح کرد: این گواهی ها و اوراق در بازار سرمایه عرضه خواهد شد و این بابت همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است و در این حوزه اثر مثبت در تعمیق بازار سرمایه خواهد داشت. افرادی که در طرح پیش فروش سکه وارد شدند، بابت حفظ دارایی این کار را کردند و بنابراین اکنون بانک مرکزی این امکان را فراهم کرده است که اوراقی به فرد داده شود که البته حسب اختیار او خواهد بود، تا بتواند سررسید اوراق را تبدیل به گواهی اوراق کند و در بورس معامله کرده و این اوراق صد در صد ارزش سکه را دارد.
معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: این یک مزیت برای دارندگان سکه است که واحدهای ذیربط در بانک مرکزی و بورس، مکانیزم اجرا را اعلام خواهند کرد و امیدوار هستیم این طرح ضمن مزیت به تعمیق بازار سرمایه نیز منجر شود.
به گفته وی این یک مزیت برای دارندگان سکه است که واحدهای ذیربط در بانک مرکزی و بورس، مکانیزم اجرا را اعلام خواهند کرد و امیدوار هستیم این طرح ضمن مزیت به تعمیق بازار سرمایه نیز منجر شود.
قربانی با بیان اینکه با هماهنگی وزارت اقتصاد و سازمان بورس، این اوراق در بازار سرمایه عرضه خواهد شد، گفت: افرادی که در طرح پیش فروش سکه وارد شدند، بابت حفظ دارایی این کار را کردند و بنابراین اکنون بانک مرکزی این امکان را فراهم کرده است که اوراقی به فرد داده شود که البته حسب اختیار او خواهد بود، تا بتواند سررسید اوراق را تبدیل به گواهی اوراق کند و در بورس معامله کرده و این اوراق صد در صد ارزش سکه دارد.
قربانی تاکید کرد: بانک مرکزی به تعهدات خود در قالب طرح پیش فروش پایبند خواهد بود و افرادی که تمایل به تبدیل اوراق سکه نداشته باشند، در سررسید قابلیت دریافت سکه فیزیکی را خواهند داشت.
وی اظهار داشت: افراد برای تبدیل سکه به اوراق، کارمزدی پرداخت نخواهند کرد.
معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: مزیتی که برای افراد در این رابطه وجود دارد این است که نگهداری سکه نزد افراد مخاطرات امنیتی دارد و ممکن مفقود شده یا مورد سرقت قرار گیرد. اوراقی که بانک مرکزی در اختیار افراد قرار می دهد به حساب افراد در طرح پیش فروش سکه مرتبط است و لذا با نام است و این اوراق حکم سکه را دارد، البته پیش از تحویل فرد می تواند قیمت سکه را تنزیل کرده و آن را نقد کند.
وی با بیان اینکه در حالت قبل فرد دارنده قبض خرید سکه در سررسید دوساله باید دو سال صبر می کرد و قبل از آن عملا نمی‌توانست آنرا نقد کند، تصریح کرد: این طرح باعث می شود بین سررسیدهای سکه مثل یک ماهه تا سه ماهه، بازار سکون نداشته باشد و امکان عرضه مداوم هموار شود.
معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این نکته خبرنگار فارس که اگر قرار است در سررسید تحویل سکه‌هاٰ اوراق منتشر شده به بانک بازگردد در عمل بازارسازی برای سکه موقتی است و یک بازار دائمی به وجود نمی‌آید، گفت: در این طرح پس از سررسید و موعد تحویل سکه‌، اوراق به بانک بازنمی‌گردد و این اوراق به طور دائمی در بازار سرمایه قابل خرید و فروش است. 
وی ادامه داد: تفاوت اوراق با سررسید و اوراق پس از سررسید این است که پس از سررسید سکه، اوراق ماهیت سکه پیدا خواهد کرد و دیگر تفاوتی با سکه نخواهد داشت.
به گفته قربانی در  این طرح بهای اوراق برای سکه‌های با سررسید، به طور طبیعی زیر قیمت بازار خواهد بود و هر چقدر زمان سررسید کمتر باشد به قیمت بازار نزدیک‌تر خواهد بود. سررسید
#2
? پرداخت سود سهام عدالت اموات از ۱۶ تیر

? رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: صاحبان سهام عدالتی که در ۱۰ سال گذشته فوت شده اند؛ وراثشان از روز ۱۶ تیر ۹۷ با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت ، امکان دریافت سود و اصل سهام این افراد را دارند.

@jaarchi
کالا4
خکاوه
#3
عمو مخبر عزیز
با عرض سلام و تجدید ارادت .


تامین مواد اولیه ۵۱واحد تولید شمش روی استان زنجان از معدن انگوران

زنجان-رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان گفت: در استان زنجان ۵۱ واحد تولید شمش روی و ۷ واحد فرآوری در لیست سهمیه بندی مواد معدنی معدن انگوران قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، ناصر فغفوری در جلسه بررسی الزامات قانونی و موضوعات معدن سرب و روی انگوران و نحوه عرضه در بورس کالا با بیان اینکه در استان زنجان ۵۱ واحد تولید شمش روی و ۷ واحد فرآوری در لیست سهمیه بندی مواد معدنی معدن انگوران قرار دارند، افزود: به طور کلی در کشور ۸۱ واحد تولید شمش روی و ۱۳ واحد فرآوری در لیست سهمیه‌بندی مواد معدنی معدن انگوران قرار دارند.
وی تصریح کرد: از این تعداد ۵۱ واحد استانی با ظرفیت ۲۷۵ هزار تن و ۷ واحد فرآوری در استان با ظرفیت ۶.۱ میلیون تن در لیست سهمیه‌بندی مواد معدنی این معدن قرار دارند.
فغفوری یادآور شد: ظرفیت کل این واحدها بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صادره بالغ بر ۲۹۸ هزار تن است.
وی اظهار داشت: سهمیه اختصاص‌یافته برای واحدهای شمش روی حداکثر ۳۰ درصد و برای واحدهای فلوتاسیون ۱۷ درصد است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: این امر حاکی از آن است که معدن انگوران به‌تنهایی جوابگوی ظرفیت‌های موجود در استان و کشور نیست و در این زمینه باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.
فغفوری در خصوص عرضه مواد معدنی این معدن در بورس کالا یادآور شد: طبق قانون درصورتی‌که دولت در معادن اجازه قیمت‌گذاری نداشته باشد و مواد معدنی در بازار رقابتی عرضه شود، امکان عرضه آن در بورس نیز فراهم می‌گردد که این امر در خصوص معدن انگوران صدق نمی‌کند.

منابع دیگر: ماین نیوز

حمایت از ایده‌های نوآورانه معدنی در یک رویداد علمی

سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران و معاونت علمی با برگزاری جشنواره‌ تخصصی در دانشگاه تهران از ایده‌های نوآورانه معدن و صنایع معدنی حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا جشنواره تخصصی اینوماین برای حمایت از ایده‌های نوآورانه معدن و صنایع معدنی با همکاری دانشگاه تهران، سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مؤسسه پژوهشی و آموزشی یونیدرو و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.
شناسایی نوآوران فناور بخش معدن و صنایع معدنی، فرصت‌سازی برای صاحبان ایده‌های معدنی و صنایع معدنی، تجاری‌سازی ایده‌های برتر، حل مسائل ملی مبتنی بر اندیشه ایرانی، جلب و هدایت سرمایه‌گذاری، همگرایی صاحبان صنعت و پژوهشگران فناور و توسعه فضای تعامل، همفکری و خلاقیت از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.
موضع محوری در این جشنواره در خصوص موضوعاتی چون فناوری‌های نوین اکتشاف، استخراج، فرآوری و صنایع معدنی با تاکید بر فاوا، نانو و بایو، مدیریت انرژی و آب در معدن و صنایع معدنی، ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست در معدن و صنایع معدنی تعیین شده است.
ایده‌هایی که در این فراخوان ثبت‌نام کردند، بعد از طی یک مرحله داوری، امکان عملیاتی‌سازی طرح‌های خود را از طریق شتاب‌دهنده‌ها و مراکز سرمایه‌گذار خواهند داشت.
جشنواره تخصصی اینوماین برای حمایت از ایده‌های نوآورانه معدن و صنایع معدنی در روزهای 23 و 24 تیر ماه امسال در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
انتهای پیام

یکشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۲


رشد بی سابقه بورس در راستای فرمان رهبری

معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس تاکید مقام معظم رهبری بر حرکت نقدینگی به سمت تولید را نشان دهنده سیاست کلان کشور در جهت هدایت سرمایه و نقدینگی به سمت سرمایه‌گذاری مولد دانست که در همین راستا شرایط برای رشد بورس مساعد است.

زیان دهی صوری برای زمینه سازی واگذاری مجانی اموال مردم

واگذاری کارخانه زره شوران تکاب به بخش خصوصی عمدی است

- نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی می خواهند معدن و کارخانه فرآوری زره شوران را به وضعیتی نامطلوب رسانده و وانمود کنند که بهره برداری از معدن زره شوران به صرفه نبوده است.

به گزارش ماین نیوز، نادر قاضی پور ضمن اشاره به اینکه معدن زره شوران تکاب در جاده تخت سلیمان با مجوز بهره برداری معدن از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع دستی ایران، ماده معدنی زرنیخ و طلا را تولید می کند افزود: با توجه به اهمیت نقش طلا در توسعه اقتصادی کشور، ظرفیت کارخانه زره شوران تکاب روزانه 5 کیلو گرم بوده و این کارخانه با نصف ظرفیت تولید کار می کند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، گفت:علت کاهش تولید در مقایسه با ظرفیت تولید بالقوه این معدن ناشی از ضعف مدیریت و طراحی غلط است که می خواهند معدن و کارخانه فرآوری زره شوران را به وضعیتی نامطلوب رسانده و اظهار کنند که بهره برداری از معدن زره شوران به صرفه نبوده و بهره برداری از این معدن یک پروژه غیر اقتصادی است تا در نهایت آن را به بخش خصوصی واگذار نمایند.
قاضی پور ضمن انتقاد از مدیریت معدن طلای زره شوران گفت: با وجود مدیران متخصص و متعهد ایرانی، ترکیب مدیریتی و هیئت مدیره پروژه زره شوران را افراد غیر بومی کشور تشکیل می دهند که هیچگونه توان مدیریتی نداشته و افراد غیر متعهدی هستند که موجب‌ نارضایتی در کارکنان زره شوران و نیز روستائیان همجوار گشته اند.

تولد غول اکتشافی با محوریت
شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات


شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات یکی از بزرگترین شرکت های بورسی و معدنی در ایران است. این شرکت طی سالهای گذشته سرمایه گذاری در سنگ آهن و زنجیره فولاد استراتژی اصلی خود قرار داده بود اما به تازگی با افزایش پورتفو سرمایه گذاری جهت گیری جدیدی را در حوزه فلزات غیرآهنی نظیر مس، سرب، روی و طلا آغاز کرده است. عزیزاله عصاری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در گفتگوی اختصاصی با معدن 24 معتقد است که باید در حوزه اکتشافات معادن تحول اساسی ایجاد کنیم به طوری که تشکیا هلدینگ بزرگ اکتشافی معادن با محوریت معادن فلزات در برنامه قرار گرفته است. متن کامل گفتگو عزیزاله عصاری در پی می آید:
لطفاً به‌طور فشرده در مورد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات توضیح بفرمایید؟
همان‌طور که از نام شرکت مشخص است اغلب فعالیت‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر در این شرکت بیشتر در حوزه فلزات و معادن بوده است اما بنا به آنچه در اساسنامه آمده است، شرکت می‌تواند در فعالیت‌های غیر از حوزه معدن و صنایع معدنی وارد شود.
البته مدیران قبلی شرکت به اعتقاد بنده راه صحیحی را در سال‌های گذشته پیش‌گرفته بودند و لزوماً در حوزه معادن و صنایع معدنی فعالیت داشتند در تمام دنیا شرکت‌هایی موفق هستند که در یک حوزه تخصصی خود را تقویت کنند این موضوع سبب مدیریت متمرکز باهدف ارتقاء سطح کیفی بنگاه بخصوص در حوزه آموزش نیروی انسانی و بازار می‌شود.
با وجودی که 64 نوع ماده معدنی در کشور داریم ولی بیشتر سرمایه‌گذاری های این مجموعه بر روی معادن سنگ‌آهن و زنجیره فولاد بوده است. جهت‌گیری جدید ما افزایش تنوع پرتفولیوی شرکت و اضافه شدن پلی متال‌ها به سبد محصولات شرکت به‌منظور افزایش سودآوری و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است.
هم‌اکنون سهام‌دار عمده ما گروه فولاد مبارکه با مالکیت 39 درصد سهام و دارای سه کرسی در هیئت‌مدیره این شرکت است.
صندوق عشایر با حدود 20 درصد و شصتا با 10 درصد و صندوق فولاد با 3 درصد و بانک پاسارگاد با 5 درصد و تامین سرمایه آرمان با حدود 7 درصد دیگر سهامداران شرکت معادن و فلزات هستند و الباقی سهام هم در اختیار سایر اشخاص حقیقی و حقوقی است که تعداد آن‌ها به حدود 55 هزار نفر می‌رسد.
خوشبختانه سهامداران شرکت دیدگاه کاملاً مثبتی به روند توسعه سرمایه‌گذاری درا ین شرکت دارند و از این بابت از پشتیبانی خوب آنان برخورداریم.
به سرمایه‌گذاری بر روی پلی متال‌ها اشاره کردید آیا برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری بر روی طلا دارید؟
به‌غیراز سنگ‌آهن قصد سرمایه‌گذاری بر روی مس و طلا و سرب و روی را داریم. در این راستا پهنه اکتشافی راور کرمان را به مساحت 1250 کیلومترمربع در اختیار گرفته ایم که عمده یافته های این پهنه سرب و روی و مس است.
برای سرمایه‌گذاری در زمینه طلا درخواستی مستقیماً به وزارت صنعت و معدن و تجارت و ایمیدرو ارسال شده است تا بتوانیم وارد سرمایه‌گذاری در محدوده‌های با ظرفیت مناسب شویم.
همان‌طور که می‌دانید سرمایه‌گذاری در طلا نسبت به دیگر مواد معدنی از حساسیت بالاتری برخوردار است چراکه موضوع تکنولوژی فرآوری و استحصال آن پیچیدگی‌های خاصی دارد به همین منظور برای ورود به این حوزه باید دقت بیشتری به خرج داد.
از طرفی سرمایه‌گذاری در سایر فلزات نادر را هم در برنامه داریم که این امر علاوه بر بهره گیری از امکانات ارزشمند دانشی و علمی کشور، مستلزم استفاده از دانش تجربی کشورهای توسعه‌یافته درزمینه معادن پلی متال هم خواهد بود، اگر چه اعتقاد داریم متخصصان ایرانی درزمینه این فناوری مطالعات فراوانی را انجام داده‌اند که می‌توانیم از توان آن‌ها بنحو احسن بهره ببریم.
نحوه سرمایه‌گذاری هلدینگ معادن و فلزات در سرمایه‌گذاری معادن جدید چیست؟ آیا مستقیماً سرمایه‌گذاری خواهید کرد؟
این هلدینگ معمولا به‌طور مستقیم سرمایه‌گذاری نخواهد کرد و سیاست بر این است تا از طریق شرکت‌های زیرمجموعه خود نظیر شرکت صبانور که 88 درصد سهام را در اختیار داریم به این امور وارد شویم. به‌طور مثال در پهنه اکتشافی راور کرمان از طریق شرکت صبانور سرمایه‌گذاری انجام خواهد گرفت.
حتی ممکن است برخی سرمایه‌گذاری‌ها را از طریق شرکت گل گهر که 22 درصد سهام آن را در اختیار داریم یا سایر شرکت‌های سرمایه پذیر بر حسب مورد انجام گردد.
هم‌اکنون اغلب طرح‌های معدنی با توجه به حجم سرمایه‌گذاری ها از طریق شرکت صبانور اجرا می شود اما اگر طرحی نیازمند حجم بالای سرمایه‌گذاری بوده و از توان مالی شرکت صبانور خارج باشد به‌طورقطع با شرکت‌های چادرملو و گلهگر که در آن‌ها سهام خوبی داریم مطرح خواهد شد.
آیا هلدینگ معادن و فلزات طرح سرمایه‌گذاری مشترکی را با غول‌های سنگ‌آهنی ایران نظیر چادرملو و گل گهر انجام داده است؟
بله ما به‌تازگی به‌صورت مشترک یک شرکت حمل‌ونقل ترکیبی تأسیس کرده‌ایم.
همان‌طور که می‌دانید برای تولید 55 میلیون تن فولاد با مشکل اساسی زیرساخت در داخل روبرو هستیم که برای رسیدن به شرایط ایده آل نیاز به 14 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری وجود دارد.
در افق 1404 و برای تولید 55 میلیون تن فولاد باید 165 میلیون تن سنگ‌آهن تولید و به محل های مصرف برسانیم. از سویی این موضوع برای گندله و کنسانتره سنگ‌آهن هم صدق می‌کند. هم‌چنین بخشی از فولاد باید از طریق زمین و یا بنادر کشور صادر شود.
برای رفع چالش فوق شرکت ترکیبی حمل‌ونقل به‌صورت مشترک با سرمایه‌گذاری امید، چادرملو، گل گهر، گهر زمین و سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی تأسیس گردید. با این طرح اولین اقدام مشترک با غول‌های سنگ‌آهنی برای کاهش موانع حمل فولاد و مواد معدنی و در راستای توسعه ملی کشور در افق 1404 برداشته شده است.
هم‌اکنون توافقنامه مشترکی بین این شرکت حمل‌ونقل و سازمان بنادر کشور منعقد شده است.200 هکتار زمین در اسکله شهید رجایی برای این منظور اختصاص خواهد یافت. برنامه داریم یک پایانه مجهز و کاملاً مکانیزه حمل برای پهلوگیری کشتی‌های 150 هزار تنی ایجاد کنیم تا هزینه حمل فولاد و سنگ‌آهن صادراتی به دلیل بالا رفتن ظرفیت‌های کشتی کاهش یابد. در حال حاضر ظرفیت کشتی‌های حمل در بندرعباس حدود 70 هزار تن است که این موضوع سبب افزایش هزینه حمل نسبت به سایر کشورها شده است.
متأسفانه مدیریت قیمت تمام‌شده در ایران قابل‌مقایسه با سایر کشورها نیست و به همین جهت در رقابت جهانی دچار آسیب می شویم پیامد این وضعیت افزایش هزینه و کاهش درآمد است. حال در شرایط فعلی اگر هزینه‌های بالای حمل هم اضافه کنیم خواهید دید که قدرت رقابت تولیدکنندگان ایرانی نسبت به سایر رقبا به‌شدت کاهش می‌یابد.
طرح مشترک حمل‌ونقل ترکیبی با شرکت‌های بزرگ معدنی چه زمانی آغاز می‌شود؟
مطالعات اولیه این طرح رو به اتمام است و اگر به تائید سازمان بنادر برسد به‌سرعت مراحل اجرایی آن را آغاز خواهیم کرد.
سرمایه‌گذاری در این طرح حدود 300 میلیون یورو است که اگر طرح را در سال جاری شروع کنیم می‌توانیم در سال 1400 از فاز نخست مجهزترین پایانه حمل مواد معدنی در حاشیه آب‌های جنوب کشور بهره‌برداری کنیم.
با را ه اندازی این پایانه شاهد بارگیری کشتی‌های 150 هزار تنی خواهیم بود که این مهم سبب کاهش چشمگیر هزینه صادرات محصولات زنجیره فولاد می‌شود.
هم‌اکنون پهلوگیری کشتی‌های 350 هزار تنی سنگ‌آهن در استرالیا به مقصد چین انجام میگردد بطوریکه هزینه حمل برای شرکت‌های استرالیایی به مقصد چین تنی 5.5 دلار عنوان شده است درصورتی‌که هزینه حمل سنگ‌آهن با کشتی های موجود از ایران به چین به دلیل ظرفیت‌های پایین کشتی‌ها حدود 14 دلار است که این مهم قدرت رقابت ما را کاهش می‌دهد.
همان‌طور که می‌دانید شرکت‌های چادرملو و گل گهر و فولاد مبارکه اصفهان برنامه دارند 10 میلیون فولاد در منطقه مکران تولید کنند آیا شرکت معادن و فلزات در این طرح مشارکت خواهد داشت؟
شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات از ابتدای این تصمیم در جلسات مشترک سنگ‌آهنی‌ها و فولادسازان حضور فعال داشت.
احتمال سرمایه‌گذاری ما در طرح مکران وجود دارد اما اعتقادداریم نمایندگان هلدینگ در این طرح بزرگ فولادی حضور دارند و این کفایت می‌کند بااین‌حال در شرایط خاص، امکان سرمایه‌گذاری مستقیم ما هم وجود دارد.
به اعتقاد بنده سرمایه گذاری صنایع بزرگ در کنار آب‌های آزاد یک مدل منطقی است که بایستی خیلی زودتر به آن توجه می شد.
همچنین مذاکرات اولیه با شرکت‌های بزرگ اروپایی اس ام اس ودانیلی و پرایمتالز برای مشارکت در تولید 10 میلیون تن فولاد در مکران در جریان است.
به‌تازگی کنسرسیوم بزرگ اکتشافی با محوریت معادن و فلزات تأسیس شده است در این خصوص بیشتر توضیح دهید؟
کنسرسیوم بزرگ اکتشافی با مشارکت شرکت‌های فولادی و معدنی برای اولین بار در کشور با محوریت هلدینگ توسعه معادن و فلزات پایه‌گذاری شد. سرمایه‌گذاری در محدوده‌های اکتشافی با همفکری ایمیدرو و حمایت جدی آقای دکتر کرباسیان در اولویت قرار دارد. با این اقدام سکان سرمایه‌گذاری در اکتشاف به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
هیئت اجرایی این کنسرسیوم با مشارکت فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، ذوب‌آهن اصفهان، گل گهر، میدکو، چادرملو، صبانور و سرمایه‌گذاری امید شکل‌گرفته است.
اولین جلسه هیئت اجرایی این کنسرسیوم با رئیس محترم هیئت عامل ایمیدرو آقای دکتر کرباسیان برگزار شد.
مقرر شد در آینده این کنسرسیوم به یک شرکت بزرگ اکتشافی تبدیل شود و شرکت‌ها به‌تناسب میزان سرمایه‌گذاری، سهامدار آن گردند.
طبق توافق اولیه مقرر است تا پهنه‌های بزرگ اکتشافی کشور با تسهیلات ویژه ای به این کنسرسیوم واگذار شود. ِ
آیا شرکت معادن و فلزات در حوزه زنجیره فولاد به‌طور مستقیم اقدامی انجام داده است؟
بله به‌تازگی با مشارکت ایمیدرو از طریق شرکت صبانور سرمایه‌گذاری را برای تولید 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی در غرب کشور آغاز کرده‌ایم که سهم سرمایه‌گذاری صبانور در این طرح حدود 20 درصد است.
در مورد طرح کک سازی طبس بگویید؟
این کارخانه به ظرفیت تولید 450 هزار تن کک متالورژی با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد تومان در طبس یکی از زیرمجموعه‌های معادن و فلزات است که در آستانه بهره‌برداری قرار دارد و قرار است زغالسنگ موردنیاز آن را از منابع داخلی و مخلوطی از زغالسنگ کیفیت بالای خارجی تأمین کنیم.
در حال حاضر بازار داخلی این محصول رو به رونق است و صاحبان کوره های بلند خریدار اصلی این محصول هستند از طرفی از بازار صادراتی مطلوبی هم برخوردار می باشد.
در ایران کم و بیش 30 در صد تولید فولاد به روش کوره بلند-که انرژی را از طریق زغالسنگ تأمین می‌کنند – و حدود 70 در صد توسط احیا مستقیم و گاز صورت می‌گیرد. این نسبت در جهان کاملاً برعکس است؛ بنابراین بازار جهانی همواره نیازمند کک است و بازار صادراتی جذابی برای آن وجود دارد.
همچنین در صورت کسب اطمینان کافی از بازار کک برنامه داریم تا ظرفیت تولید کک را در طبس به یک‌میلیون تن افزایش دهیم
آیا محصول کک کارخانه طبس را صادر خواهید کرد؟
اولویت تولید در این کارخانه صادرات است اما در صورت نیاز بازار داخل حاضریم با رعایت قیمت جهانی کک را در داخل بفروشیم.
آیا در شرایط فعلی با آزادسازی قیمت سنگ‌آهن و زنجیره فولاد موافق هستید؟
طی سال‌های اخیر سنگ‌آهنی‌ها انگیزه فراوانی برای فروش محصول باقیمت جهانی داشتند اما صنعت فولاد کشور ظرفیت آزادسازی قیمت سنگ‌آهن را ندارد چراکه قیمت تمام‌شده فولاد در ایران بالاست. به همین منظور وزارت صمت برای کنترل قیمت مواد اولیه فولاد ناچاراً با هدف حمایت از صنایع وارد عمل می‌شود و قیمت‌ها را کنترل می‌کند.
هم‌اکنون شرایط برای آزادسازی قیمت سنگ‌آهن به دلیل شرایط خاص فولادسازان فراهم نیست اما این موضوع در مورد کک صحت ندارد چون مصرف آن در ایران به‌اندازه سنگ‌آهن نیست.
شما به‌تازگی سرمایه‌گذاری در صنعت کاتالیست را آغاز کرده‌اید در این خصوص توضیح می‌فرمایید؟
سرمایه‌گذاری جدی در صنعت کاتالیست را آغاز کرده‌ایم به‌طوری‌که کاتالیست های اسیدسولفوریک این شرکت در صنعت مس کشور با پاسخ مثبت روبرو شده است.
اما هنوز تمام کاتالیست های تولیدی ما از سوی شرکت مس مورد مصرف قرار نگرفته و شرکت اتوتک هم فعلاً ریسک استفاده از کاتالیست ها ی ایرانی را نمی‌پذیرد و این موضوع نیاز به زمان دارد.
هم‌چنین یکی از برنامه‌های مهم شرکت، تولید کاتالیست های مخصوص احیاء مستقیم فولاد است.
صنعت کاتالسیت در ایران سرمایه‌بر است اما به بازار داخل بسیار خوش‌بین هستیم. از سوی دیگر کاتالیست های ایرانی باید کیفیت خود را حفظ کنند تا جایگزین مشابه وارداتی شوند.
پیشنهاد می‌شود تولیدکنندگان کاتالیست در داخل در هم ادغام تا محصول ایرانی با قدرت بیشتری در بازار داخل حضورداشته باشد. این مهم باعث جلوگیری از هدر رفتن پتانسیل های شرکتهای ایرانی خواهد شد، البته مشروط بر حفظ کیفیت این کالای استراتژیک، این مدل پاسخگو خواهد بود.
 
 ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

ایران خودرو اعلام کرد
برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید/ ادامه فروش مستمر محصولات

1397/03/27 - 16:49:00

۱۳۹۷/۰۳/۲۷ :: ۱۶:۴۹
ایران خودرو اعلام کرد
برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید/ ادامه فروش مستمر محصولات
[عکس: 13970323000575_Test_PhotoA.jpg]
ایران خودرو ضمن تایید کندی سایت ثبت‌نام پیش خرید محصولات این شرکت اعلام کرد: مردم بابت خرید محصولات نگران نباشند، زیرا فروش مستمر محصولات برای پاسخ به نیاز متقاضیان ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ایران خودرو، فروش خودرو به مناسبت عید سعید فطر به دلیل مراجعه گسترده متقاضیان نام نویسی مشتریان ایران خودرو در مرحله دوم با کندی مواجه شده است. 

به گزارش ایران خودرو ، طبق اعلام گروه صنعتی ایران خودرو، مرحله دوم فروش ویژه عید سعید فطر مقرر بود تا از ساعت 10 صبح امروز یکشنبه آغاز شود، به دلیل مراجعه گسترده متقاضیان عملکرد سایت اینترنتی فروش با کندی مواجه شده و امکان نام نویسی برای تعدادی از مشتریان مقدور نشده است.
برهمین مبنا،‌ گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد برنامه های فروش این خودروساز به صورت مستمر ادامه خواهد داشت، لذا ضمن عذر خواهی بابت کندی سیستم ثبت نام‌ها به دلیل تقاضای فراوان، از مشتریان شرکت تقاضا می‌شود با اتخاذ صبر و شکیبایی نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
بدیهی است بابت فروش محصولات هیچ نگرانی وجود ندارد و به منظور پاسخگویی به حجم تقاضای بازار برنامه ریزی و تمهیدات لازم برای تأمین به موقع و افزایش ظرفیت تولید صورت پذیرفته است.

حوزه بیمه و بانک
http://fna.ir/bmpj6a
۱۳۹۷/۰۳/۲۷ :: ۱۵:۲۰
افت بهای سکه و ارز+جدول

در بازار سکه طرح جدید امروز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و یورو با ۲۶ تومان کاهش ۷۹۸۵ تومان فروخته شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ، امروز در بازار تهران بهای سکه طرح قدیم بدون تغییر نسبت به روز پنج‌‌شنبه 2 میلیون و 400 هزار تومان، سکه طرح قدیم با افت 56 هزار تومانی 2 میلیون و 293 هزار تومان و نیم سکه با کاهش 28 هزار تومانی یک میلیون و 192 هزار تومان به فروش رسید.

ربع سکه هم با 13 هزار تومان کاهش 682 هزار تومان، سکه گرمی با 14 هزار تومان کاهش 391 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 209 هزار و 280 تومان معامله شد.

در بازار ارز، بهای یورو 26 تومان، پوند 29 تومان و درهم 6 تومان کاهش یافت.
طلا و ارز قیمت میزان تغییر قیمت
سکه طرح جدید 2،400،000 تومان 0
سکه طرح قدیم 2،293،000 تومان 56،000- تومان
نیم سکه 1،192،000 تومان 28،000- تومان
ربع سکه 682،000 تومان 13،000- تومان
سکه گرمی 391،000 تومان 14،000- تومان
هر گرم طلای 18 عیار 209،280 تومان 300+ تومان
یورو 7985 تومان 26- تومان
پوند 9163 تومان 29- تومان
درهم 1873 تومان 6- تومان

انتهای پیام/
#4
۱۳۹۷/۰۴/۰۳ :: ۱۳:۱۲

شاخص از ۱۱۲ هزار عبور کرد
ادامه رکوردشکنی‌ بازار سهام با ارز محورها

[عکس: 13961117000370_PhotoA.jpg]
امروز بازار به اتکای گروه‌های ارز آور و صادرات محور شامل گروه فلزات اساسی، معدنی، هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی توانست با ثبت رکورد جدیدی برای شاخص کل بورس از مرز 112 هزار واحد عبور کند، در حالیکه در گروه خودرویی‌ها نیز حجم معاملات سهام چشم‌گیر شده است.

معامله گران بورس امروز در حالی شاهد ثبت رکورد جدیدی برای نماگرهای بورس تهران بودند که با تقویت نسبی حجم و ارزش معاملات سهام در گروه‌های صادرات محور و ارز آور شاهد اقبال خریداران برای جمع‌آوری سهام بود.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه سوم تیر ماه 97 با افزایش دو هزار و 659 واحدی به قله 112 هزار و 60 واحدی  رسید.
شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 239 واحدی عدد 18 هزار و 942 واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش سه هزار و 352 واحدی به رقم  123 هزار و 657 واحد دست یافت.
شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش دو هزار و 432 واحدی به رقم 82 هزار و 383 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش دو هزا ر و 802 واحدی عدد  223 هزار و 841 واحد را به نمایش گذاشت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 28 واحدی روی رقم یک هزار و 287 واحد ایستاد.
بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با 359واحد ، فولاد خوزستان با 292 واحد و ملی صنایع مس ایران با 197 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های  همراه اول با 34 واحد، پالایش نفت بندر عباس با 21 واحد و پرداخت الکترونیک سامان کیش با 12 واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.
به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 769 میلیارد و 564 تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 2 میلیارد و 654 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 144 هزار و 465 نوبت داد و ستد بود.
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های ریل پرداز سیر، فرآوری ذغال سنگ پروده طبس، پتروشیمی فجر، رینگ‌سازی مشهد، واسپاری ملت، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده، تولید مواد اولیه داروپخش، کارخانجات داروپخش، داروسازی شهید غازی، فراورده‌های سیمان شرق، قند نیشابور، ریشمک، زغال سنگ نگین طبس، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، پتروشیمی آبادان، آلومینیوم ایران، گروه دارویی برکت از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی آبادان، دارویی لقمان، ذوب‌آهن اصفهان، مدیریت انرژی امید تابان هور، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، پخش البرز، پارس شهاب، صنایع خاک چینی ایران، زغال سنگ نگین طبس، شهد ایران بازگشایی شدند.
به گزارش فارس، امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد کمتر از 60 میلیون سهم پتروشیمی پردیس به ارزش کمتر از 54 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود. همچنین 50 میلیون سهم بانک تجارت به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان کد به کد شد.
بیش از 47 میلیون سهم همکاران سیستم نیز به ارزش بیش از 24 میلیارد تومان معاملات کد به کد را تجربه کرد. کمتر از 43 میلیون سهم ایران خودور به ارزش 11 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامداران عمده انتقال یافت، در عین حال بیش از 26 میلیون سهم اعتباری کوثر مرکزی به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.
سرمایه‌گذاری غدیر نیز شاهد معاملات درون گروهی 20 میلیون سهمی به ارزش بیش از 2.5 میلیارد تومان بود. در ارتباطات سیار ایران امروز بیش از 14 میلیون سهم به ارزش کمتر از 20 میلیارد تومان کد به کد شد. در عین حال کمتر از 13 میلیون سهم سرمایه‌گذاری سبحان به ارزش 2 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.
امروز 10 میلیون سهم صنایع مس ایران به ارزش کمتر از 3.5 میلیارد تومان با معاملات درون گروهی روبرو بود و 10 میلیون سهم فولاد مبارکه نیز به ارزش 4 میلیارد تومان میان سهامداران عمده منتقل شد.
امروز کمتر از 10 میلیون سهم بانک انصار به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان میان سهامداران این سهم منتقل و در نهایت بیش از 8 میلیون سهم ایران ترانسفو به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامداران عمده انتقال یافت.
براساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی با افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه بازار سهام شاهد تقویت قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی پس از گذشت یک استراحت مقطعی برای اصلاح قیمت‌ها بود که ثبت رکوردهای جدید برای نماگرهای بازار حاکی از تداوم اقبال برای خرید سهام دارد.
در این بین پرواز قیمت ارز در بازار غیر رسمی و همچنین یک طرفه شدن بازار آتی سکه با عدم امکان اخذ موقعیت‌های خرید گرچه فشار بر روی بازار نقدی سکه را محتمل‌تر کرده اما بدون تردید گزینه بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران مطمئن‌ترین مسیر برای مدیریت نقدینگی سرگردان خواهد بود.

بازاری که به لحاظ قدرت نقد شوندگی بالا و همچنین سهم‌های بنیادی که همسو با افزایش نرخ ارز از سودآوری بالاتری برخوردار خواهند شد، می‌تواند حرف‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاران در دوره‌های میان مدت و بلند مدت داشته باشد، در این بین مدیریت نقدینگی موجود در بازار و تلاش برای تجهیز آن از طریق بازار اولیه سهام برای هدایت به سمت تولید می‌تواند به اقتصاد شکننده کشور کمک‌های شایانی نماید.

سلیمانی امیری :

[/url]
[url=https://www.farsnews.com/news/13970403000776/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D9%86-%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85%E2%80%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%85-%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D8%A7]برای ریاست بیمه مرکزی من تصمیم‌گیر نیستم


تجهیز پول در بازار سرمایه را باید به فال نیک گرفت
1397/04/03 - 14:21:00


عضو اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با فارس
اولویت‌بندی گروه‌های کالایی دقیق نیست/ دولت قادر به تامین ارز همه ثبت سفارش‌ها نیست
1397/04/03 - 14:10:00
عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب:
شهرها را در مناطق کم آب توسعه داده ایم/ قیمت آب در کشور نزدیک به صفر است
1397/04/03 - 13:55:13
دبیر سندیکای خمیر مایه ایران:
جوهر قند هم به معضل تولید نان اضافه شد/ کسی بر سلامت خمیر نان نظارت نمی‌کند
1397/04/03 - 13:24:55

عضو هیئت رئیسه مجلس ایران در گفت‌وگو با اسپوتنیک:
صادرات نفت ایران در سطح 2 میلیون بشکه می‌ماند
1397/04/03 - 12:48:50
رئیس اوپک:
نرم‌افزار موبایلی نفت راه‌اندازی شد
1397/04/03 - 12:43:30
مدیرکل دفتر صادرات گمرک
کیل مصرف انواع آرد مشخص شد + سند
1397/04/03 - 12:36:00
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد اعلام کرد
افتتاح اسکله رورو بندر امیرآباد در شهریور امسال/ پهلوگیری ۷۵ فروند کشتی برای سوآپ نفت از مرداد ۹۶
1397/04/03 - 12:31:00

۱۳۹۷/۰۴/۰۳ :: ۱۲:۳۱

افتتاح اسکله رورو بندر امیرآباد در شهریور امسال

پهلوگیری ۷۵ فروند کشتی برای سوآپ نفت از مرداد ۹۶
[عکس: 13930622000863_PhotoA.jpg]
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد با اشاره به انجام سوآپ نفت در بندر امیرآباد از مرداد ۹۶ گفت: اسکله رورو بندر امیرآباد تا شهریور ماه امسال افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیاوش رضوانی با اشاره به هدف‌گذاری‌ سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه صادرات از خزر، اظهار داشت: بندر امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر حاشیه خزر ساختار مناسبی برای توسعه صادرات،‌ تخلیه و بارگیری و عملیات بندری دارد که در حال توسعه است. 
وی ادامه داد: بندر امیرآباد 15 پست اسکله و 1060 هکتار اراضی دارد. 
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد، افزود: تا سال گذشته 9 اسکله فعال در بندر امیرآباد وجود داشت؛ همچنین 6 پست اسلکه به این بندر اضافه شد و امروز 15 پست اسکله عملیاتی در این بندر فعال است که یکی از آنها اسکله منحصربه فرد رورو ریلی است که قطار بدون تخلیه بار در بندر به صورت مستقیم وارد کشتی شده و بار را تخلیه می‌کند. 
رضوانی افزود: البته در بنادر روسیه و قزاقستان هم اسکله رورو وجود دارد. 
وی پیشرفت اسکله رورو بندر امیرآباد را 98 درصد ارزیابی کردو گفت: این اسلکه شهریور ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد. 
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد ادامه داد: دولت 670 میلیارد تومان در بندر امیرآباد سرمایه‌گذاری کرده است، همچنین بخش خصوصی نیز 1250 میلیارد تومان در این بندر سرمایه‌گذاری داشته است. 
وی افزود: بندر امیرآباد 260 هزار تن ظرفیت سیلو دارد و وسعت بندر 1060 هکتار است. 
رضوانی ادامه داد: 70 درصد عملیات تخلیه و بارگیری غلات شمال کشور در بندر امیرآباد انجام می‌شود و 67 درصد صادرات بنادر شمالی ایران از امیرآباد است؛ همچنین در حال تملک 1060 هکتار دیگر اراضی پس‌کرانه در بندر هستیم. 
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد با اشاره به در نظر گرفتن منطقه گردشگری 25 هکتار در بندر امیرآباد گفت: به دلیل همجواری بندر با نقاطی نظیر آشوراده و میانکاله زون گردشگری در بندر امیرآباد با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث خواهد شد. 
وی با بیان اینکه در بندر امیرآباد زون‌ها به تفکیک تعیین شده‌اند، گفت: منطقه‌ نفتی، روغن خوراکی، شیلات و غلات همه به تفکیک در بندر مجزا شده است. 
رضوانی با بیان اینکه 25 کیلومتر ریل داخلی در بندر امیرآباد وجود دارد، گفت: در پسکرانه بندر امیرآباد 10 کارخانه در حال احداث است و 4 کارخانه فعال داریم، ضمن آنکه کارخانه‌های فولاد امیرآباد و فولاد نور هم به علت بدهی فعال نیستند. 
وی آبخور حوضچه بندر امیرآباد را 7.5 متر اعلام کرد و گفت: آبخور پای اسکله 6.5 متر است و کشتی تا ظرفیت 7 هزار تن امکان پهلوگیری دارد. 
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد بیان کرد: از محل احداث کارخانه‌ها تاکنون 1200 نفر از طریق ورود سرمایه‌گذار و احداث کارخانه اشتغال مستقیم ایجاد شده است. 
وی ظرفیت اسمی بندر امیرآباد را 7.5 میلیون تن اعلام کرد و گفت: فعلا از 4 میلیون تن ظرفیت بندر استفاده می‌شود. 
رضوانی از ارائه اراضی تقریبا رایگان به سرمایه‌گذاران در بندر امیرآباد اشاره کرد و گفت: اراضی به صورت اجاره و طولانی مدت در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و پروژه BOT خواهد بود. 
وی ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر امیراباد را در سال گذشته 3.8 میلیون تن اعلام کرد. 
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد درباره سوآپ نفتی از بندر امیرآباد گفت: پس از توقف طولانی مدت سوآپ نفتی از بندر امیراباد از 12 مرداد ماه سال قبل سواپ نفت از این بندر آغاز شد که نفت از ترکمنستان گرفته می‌شود و به عراق و افغانستان داده می‌شود. 
وی به درآمدزایی ارزی از محل سواپ نفت و تخلیه و بارگیری نفتکش‌ها اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 65 فروند کشتی، 405 هزار تن نفت در بندر تخلیه کرده است که این رقم در سال 97 تاکنون 10 فروند کشتی و 65 هزار تن نفت بوده است.
#5
ابلاغ افزایش قیمت گاز طبیعی

معاون اول رییس جمهور مصوبه افزایش ۱۵ درصدی قیمت هر مترمکعب گاز طبیعی مصرفی مشترکان را ابلاغ کرد.
23189:
مصوبه ۲۷ اسفندماه هیات وزیران در خصوص «افزایش قیمت عرضه هر متر مکعب گاز طبیعی» توسط اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.
متن این مصوبه به شرح زیر است:
هیات وزیران در جلسه ۱۳۹۶.۱۲.۲۷ به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد ماده (۱) قانون هدفمند کردن یارانه ها-مصوب ۱۳۸۸ تصویب کرد:
۱. قیمت عرضه هر متر مکعب گاز طبیعی موضوع بندهای (۳) و (۴) تصویب نامه شماره ۲۶.۹۶/ت ۵۱۹۲۰ هـ مورخ ۱۳۹۴.۳.۴ با رعایت بند (۲) این تصویب نامه به میزان ۱۵ درصد افزایش می‌یابد و در سقف ارقام مصوب مربوط در قوانین بودجه سنواتی دریافت می‌شود.
۲. اجرای این تصویب نامه نباید موجب افزایش دریافتی کل از مشترکان در میزان مساوی مصرف نسبت به سال ۱۳۹۵ شود.
۳. منابع حاصل از این افزایش با رعایت قوانین و مقررات مربوط و قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور به عنوان منابع شرکت ملی گاز ایران محسوب شده و در اختیار شرکت یاد شده قرار می‌گیرد.

بیم و امید صادرکنندگان قیر

سیاست‌های جدید ارزی دولت صادرکنندگان قیر را با ابهام‌های متعددی روبه‌رو کرده و البته ناظران معتقدند تصمیم‌گیری‌های غیرمتناسب ارزی باعث شده صاردکنندگان بهره‌ای از این بازار نبرند.
23119:

الزام صادرکنندگان قیر به عرضه محصول‌های خود در رینگ صادراتی بورس کالای ایران به منظور دریافت پروانه صادراتی و همچنین لزوم تبعیت از قوانین بورس کالا در فرآیندهای دریافت و پرداخت وجوه، وضعیتی را ایجاد کرده که صادرکنندگان با وجود فروش صادراتی، هیچ‌گونه ارز صادراتی دریافت نمی‌کنند.

به گفته ناظران شمول قیر در زمره کالاهای سامانه نیما و بخشنامه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرکنندگان این فرآورده نفتی راهبردی را با ابهام و تردید در زمینه ادامه یا توقف صادرات مواجه کرده است. به گفته محسن ورزشکار؛ کارشناس حوزه انرژی که با «دنیای اقتصاد» صحبت کرده باید به این نکته توجه داشت که در صورت محاسبه قیمت‌های فروش قیر در ایران بر اساس نرخ رسمی ارز، تا حدودی مزیت رقابتی قیمتی صادرکنندگان قیر ایران کمرنگ خواهد شد.

بر همین اساس است که از دید کارشناسان دستگاه‌های دولتی صادرکننده بخشنامه‌های ارزی، باید ضمن توجه به زیرساخت‌ها و فرآیندهای جاری صادراتی و چارچوب‌های تعیین‌شده صادرکنندگان، نسبت به تغییر و وضع دستورالعمل‌های جدید ارزی اقدام کنند.

کاهش نرخ برابری ریال در برابر دلار آمریکا در بازارهای غیر‌رسمی، منجر به ایجاد یک مزیت رقابتی برای صادرکنندگان قیرهای نفتی ایران شد و روند افزایشی قیمت‌های جهانی نفت و به‌تبع آن افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی در دنیا، مزیت رقابتی برای صادرکنندگان قیرهای نفتی را باز‌هم افزایش داد.

پس از این رخدادها، بخش فراوانی از بازارهای صادراتی قیر کشور که به دلیل عدم رقابت‌پذیری قیمت‌ها از دست رفته بود، دوباره احیا شد؛ به نحوی که بر اساس گزارش نشریه معتبر بین‌المللی ارگوس، قیمت قیر فوب ایران در ماه‌های اخیر پایین‌تر از قیمت در دنیا گزارش شد.
شناسه مطالب: 23119 تاریخ انتشار: سه شنبه 29 خرداد 1397 ساعت 09:23
#6
رویترز اعلام کرد
کاهش ارزش دلار در برابر ین به کمترین میزان دو هفته گذشته/برگشت اثرات منفی جنگ تجاری به آمریکا
1397/04/04 - 12:02:46

مدیرعامل آبفای آبادان در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد
دلیل اصلی شوری آب شرب خرمشهر و آبادان/ مشکل آب شهرها برطرف شد
1397/04/04 - 11:59:25
وال استریت ژورنال:
کاخ سفید سرمایه‌گذاری چینی‌ها در شرکت‌های فناوری آمریکایی را ممنوع می‌کند
1397/04/04 - 11:56:18
رئیس مجلس اعلام کرد
لزوم برنامه‌ریزی دولت برای جذب نقدینگی‌ مردم در پروژه‌های عمرانی/ عدم حمایت نقدینگی برای کشور مشکل آفرین است
1397/04/04 - 11:52:00
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد
پیشرفت ۹۱ درصدی منطقه یک آزاد راه تهران ـ شمال و افتتاح در سال جاری/ رشد ۲۱ درصدی منطقه دو آزادراه
1397/04/04 - 11:37:00
تجمع مسالمت‌آمیز کسبه در بازار/ بازاریان تهران در اعتراض به رکود و قیمت ارز دست از کار کشیدند + فیلم
1397/04/04 - 11:34:00
رئیس کل بانک مرکزی:
۲۰ درصد مبادلات ارزی بر اساس نرخ توافقی انجام خواهد شد/ درباره کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند به مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم
1397/04/04 - 11:16:00
رئیس مجلس اعلام کرد
دولت اگر برای آزادراه تهران - شمال اعتبار می‌خواهد به مجلس درخواست دهد
1397/04/04 - 11:05:00
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران :
دولت بیش از این بر سر راه توسعه صادرات سد نشود
1397/04/04 - 10:54:00
گزارش فارس از دور جدید مسابقه تولید و مصرف بنزین
زنگ خطر جهش تابستانی مصرف بنزین به صدا درآمد/ دوره خانه‌نشینی کارت‌های سوخت تمام می‌شود؟
1397/04/04 - 10:44:01
رئیس سازمان توسعه تجارت:
مذاکره درباره نرخ توافقی ارز ادامه دارد/مبنای قیمت معاملاتی دلار ۴۲۰۰ تومان خواهد ماند
1397/04/04 - 10:40:00

۱۳۹۷/۰۴/۰۴ :: ۱۲:۰۲
رویترز اعلام کرد

کاهش ارزش دلار در برابر ین به کمترین میزان دو هفته گذشته

[عکس: 13970218000597_Test_PhotoA.jpg]
رویترز اعلام کرد: با بالا گر فتن جنگ تجاری آمریکا با اتحادیه اروپا و چین ارزش دلار در برابر ین به کمترین میزان دو هفته گذشته رسید.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، امروز ارزش دلار در برابر ین به کمترین میزان دو هفته گذشته رسید که دلیل عمده آن نگرانی‌ها از تجاری جهانی است که مانع بزرگی در برابر سرمایه‌گذاری در آمریکا و کاهش دارایی‌های این کشور شده است.
 بر اساس این گزارش،  ارزش دلار با 4 دهم درصد کاهش مقابل 109.54 ین قرار گرفت. پیش از این ارزش به 109.45 یعنی ضعیف‌ترین حالت از 11 ژوئن تاکنون هم کاهش یافته بود.
در حال حاضر بازارهای سهام آسیا هم تحت تأثیر تهدید کاهش دارایی‌های آمریکا پس از گزارش اخیر وال‌استریت‌ژورنال مبنی بر اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار است خرید از شرکت‌هایی که حداقل 25 درصد مالک چینی دارد را لغو خواهد کرد، قرار گرفته است. 
این گزارش اضافه می‌کند؛ پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه اعمال تعرفه 20 درصدی برای همه خودروهای وارداتی از اتحادیه اروپا اعمال کرد احتیاط عجیبی در بازار این کشور اتفاق افتاده است. اتحادیه اروپا پاسخ داده که دیگر هیچ راهی برای تلافی کردن این اقدام برای اتحادیه اروپا نمانده است.
کیوسوکی‌سوزوکی مدیر فارکس در سوشیت‌جنرال توکیو اعلام کرد:  ارزش دلار در برابر ین در معرض خطر است که در آستانه کشمکش‌های بین آمریکا و اتحادیه اروپا اتفاق می‌افتاد اما هر گونه پیشرفت مثبت در مذاکرات تجاری می‌تواند بلافاصله در بالا رفتن ارزش دلار کمک کند اما این به راحتی اتفاق نخواهد افتاد.
بر اساس این گزارش، شاخص دلار در برابر سبدی از 6 عرضه مهم دیگر در 94.559 ایستاد.
#7
حوزه اقتصاد بین الملل۱۳۹۷/۰۴/۰۴ :: ۱۵:۳۹

قیمت طلا 4 دلار افت کرد
[عکس: 13931001000616_PhotoA.jpg]
با تقویت ارزش دلار در میان چشم‌انداز افزایش نرخ بهره قیمت طلا کاهش یافت.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، با تقویت ارزش دلار در میان چشم‌انداز افزایش نرخ بهره قیمت طلا کاهش یافت.
این درحالی‌ است که تنش‌های تجارت جهانی، قیمت طلا را در بالای کمترین رقم 6 ماه گذشته در نوسان نگاه داشته است.
 هر اونس طلا 3.58 دلار کاهش یافت و 1266.98 دلار فروخته شد.
بارناباس گان، تحلیلگر اُسی‌بی‌سی گفت: «عوامل خاصی وجود دارد که حقیقتا ارزش دلار را بالا می برد؛ از جمله تنش‌های تجاری و بهبود اقتصاد آمریکا در مقابل دیگر اقتصادها.»
«طلا بسیار تحت تاثیر نوسانات دلار قرار دارد تا هر چیز دیگر.»
ترامپ روز جمعه تهدید کرد که جنگ تجاری با اروپا را با اعمال 20 درصد تعرفه بر تمامی واردها خودروهای ساخت اتحادیه اروپا اعمال خواهد کرد.     
همچنین وال استریت ژورنال خبر داد که ترامپ در نظر دارد تا بسیاری از شرکت‌های چینی را از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناوری آمریکا محروم کند و صادرات محصولات فناوری بیشتری را به چین ممنوع کند.
طلا معمولا از تنش‌های سیاسی و اقتصادی بهره مند می شود اما اکنون در چالش با دلار است که ارزش آن به شدت بالا رفته است.
جرمی پاول، رئیس‌ فدرال رزرو هفته گذشته گفت بانک مرکزی آمریکا به روند تدریجی افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.
افزایش نرخ بهره آمریکا از جذابیت طلا برای سرمایه‌گذاران می‌کاهد.

۱۳۹۷/۰۴/۰۴ :: ۱۳:۱۲

+115000  واحد   !!


پرش شاخص از قله ۱۱۵ هزار

بازار سهام همچنان میزبان پول تازه

[عکس: 13961211000514_Test_PhotoA.jpg]
معامله‌گران بازار سهام در حالی امروز شاهد اقبال دوباره خریداران سهام و افزایش گرایش نقدینگی به سمت بورس تهران همزمان با پیشرو شدن گروه فلزات اساسی و هلدینگ‌های پتروشیمی بود.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه 4 تیر ماه 97 با افزایش 3 هزار و 113 واحدی به قله 115 هزار و 174 واحدی  رسید.
شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 195 واحدی عدد 19 هزار و 137 واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش سه هزار و 515 واحدی به رقم  127 هزار و 174 واحد دست یافت.
شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش دو هزار و 296 واحدی به رقم 84 هزار و 680 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 6 هزا ر و 175 واحدی عدد  230 هزار و 18 واحد را به نمایش گذاشت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 29 واحدی روی رقم یک هزار و 317 واحد ایستاد.
بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با 393 واحد ، گسترش نفت و گاز پارسیان با 372 واحد و ملی صنایع مس ایران با 238 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های  مخابرات ایران با 45 واحد، ایران خودرو با 41 واحد و پرداخت الکترونیک سامان کیش با 20 واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.
به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 957 میلیارد و533 میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 3 میلیارد و 142 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 176 هزار و 5 نوبت داد و ستد بود.

ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس از 1000 میلیارد تومان فراتر رفت.


به این ترتیب مجموع ارزش معاملات امروز بازار سهام با احتساب معاملات بورس و فرابورس از 1000 میلیارد تومان فراتر رفت.
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های آهن و فولاد ارفع، قند نیشابور، ریشمک ، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، تولیدی ایران تایر، پتروشیمی شیراز، نیرو ترانس، شیشه و گاز، سیمان شرق، داروسازی روز دارو، بانک خاورمیانه، کاشی الوند، نیرو کلر، گروه صنعتی سپاهان، فرآورده‌های نسوز آذر، معدنی و صنعتی چادرملو، احیا سپاهان، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید، داده پردازی ایران از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های گروه دارویی برکت، آلومینیوم ایران، واسپاری ملت، داده‌پردازی ایران، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، کارخانجات داروپخش، تولید مواد اولیه داروپخش، ریشمک ، قند ارومیه، مالیبل سایپا، ویتانا، ریل پرداز سیر، فنرسازی زر، لابراتوارهای رازک، معادن منگنز ایران، باما ، کارتن ایران، قند شیرین خراسان بازگشایی شد.
به گزارش فارس امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۵۰ میلیون سهم بانک تجارت به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. همچنین کمتر از ۴۴ میلیون سهم بانک ملت به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. در گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان کمتر از ۱۹ میلیون سهم به ارزش ۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد در بیمه اتکایی امین نیز بیش از ۱۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان کد به کد شد، ۱۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری پردیس به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت و در چرخشگر کمتر از ۱۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد. کمتر از ۱۲ میلیون سهم سرمایه‌گذاری مسکن تهران به ارزش بیش از یک میلیارد تومان و کمتر از ۱۲ میلیون سهم سرمایه‌گذاری مسکن پردیس به ارزش ۱.۵ میلیارد تومان کد به کد شدند. ۱۰ میلیون سهم فولاد مبارکه نیز به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان با معاملات انتقالی روبرو بود. بیش از ۹ میلیون سهم سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب به ارزش کمتر از ۹۰۰ میلیون تومان کد به کد شد و بیش از ۸ میلیون سهم پرداخت الکترونیک سامان کیش به ارزش کمتر از ۸.۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

براساس این گزارش امروز بورس در حالی شاهد تقویت دوباره قیمت سهام به ویژه در گروه فلزات اساسی و هلدینگ‌های پتروشیمی در کنار معدنی‌ها و تک سهم‌های گروه پالایشی بود که به نظر می‌رسید با افزایش نوسان بازار ارز و سکه و بگیر و ببندها در بازار غیر رسمی، جریان نقدینگی دوباره با قدرت بیشتری مسیر بازار سرمایه را در پیش گرفته است.

به گزارش فارس، بیشترین حجم معاملات سهام امروز در ۳ نماد معاملاتی ذوب‌آهن، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس ایران صورت گرفت که قیمت فروش آنها رابطه متناظری با قیمت ارز دارد. به نظر می‌رسد، با تداوم جریان نقدینگی به سمت بازار سهام و تلاش برای افزایش سهام شناوری در کنار سرعت بخشیدن به برنامه افزایش سرمایه شرکت‌ها می‌تواند همچنان بازار سهام را به عنوان گزینه برتر سرمایه‌گذاری قرار دهد.
#8
حوزه راه و مسکن

http://fna.ir/bn61ox
۱۳۹۷/۰۴/۰۴ :: ۲۱:۰۲

لزوم احداث ساختمان‌های متناسب با محیط زیست
 صنعتی سازی ساختمان ماندگار در ایران
[عکس: 13960105000015_PhotoA.jpg]
مسئول کمیته آموزش انجمن معماری تهران با بیان اینکه مباحث محیط زیستی، مسائل اجتماعی و اقتصادی از شاخصه‌های اصلی تدوین آئین‌نامه ساختمان‌های ماندگار است، گفت: امکان صنعتی‌سازی ساختمان‌های ماندگار در ایران وجود ندارد.

 علیرضا کریم در آئین اعطای نخستین نشان ساختمان ماندگار که با حضور تعدادی از مسئولان سازمان محیط زیست، شهرداری، اداره ملی استاندارد و دانشگاه خوارزمی برگزار شد با اشاره به اینکه اعطای نخستین نشان ساختمان از نوروز سال ۹۶ آغاز شده است، گفت: آئین‌نامه ارزیابی ساختمان ماندگار یک مدل بین‌المللی که سعی شده است آن را بومی‌سازی کنیم.
وی با بیان اینکه توجه ویژه به مباحث محیط زیستی، مسائل اجتماعی و اقتصادی از مشخصه‌های اصلی تدوین آئین‌نامه ساختمان‌های ماندگار هستند، گفت: ایزوی ساختمان‌های ماندگار توسط اداره ملی استاندارد و سازمان توسعه پایدار شهرداری تأیید و نظارت علمی اعضای هیأت علمی دانشگاه خوارزمی صورت گرفته است تا بتوانیم ساختمان‌های مناسب با محیط زیست بسازیم.
 با توجه به تجمیع پلاک‌ها در محلات، کوچک بودن مساحت‌های ساختمان‌ها و شرایط طرح‌های تفصیلی شهرها فعلاً امکان صنعتی سازی این نوع ساختمان‌ها در ایران وجود ندارد؛ در حال حاضر ۱۸ ساختمان ماندگار در کشور در حال ارزیابی است بنابراین ما با ترویج فرهنگ لوکس و لاکچری مخالف هستیم پس باید مصالح ساختمانی درست و مطابق با مسائل زیست‌محیطی در ساختمان‌سازی به کار برده شوند.
نماینده مجمع جهانی یورو سِرت  اضافه کرد: برای ارزیابی ساختمان ماندگار در گام اول با مجموهه‌های باتجربه و خبره‌ای که می‌توانستند ساختمان‌های اصولی احداث کنند و خدمات پس از فروش را لحاظ کنیم وارد تعامل شدیم در نهایت اجرای این امر به یک گروه ساختمانی سپرده شد که خوشبختانه امروز شاهد این هستیم که با موفقیت کار خود را به اتمام رسانده و اولین ساختمان ماندگار در تهران ساخته شد.
این ساختمان در نوروز سال ۹۶ ساخته شد و طی بازه زمانی ۱۷ ماهه مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفت و امروز موفق به کسب نشان ساختمان ماندگار شد.
 رعایت شاخصه‌های محیط زیستی و صنعت ساختمان یکی از دغدغه‌های اصلی است که توانستیم ساختمانی طراحی کنیم که خطرات ابتلا به سرطان را کاهش دهد که به عنوان مثال در پنجره‌ها از شیشه‌های VOC استفاده شد که مانع تابش اشعه مضر آفتاب شود و از سرطان جلوگیری کند.
به گفته وی، رعایت تمامی مسائل اجتماعی، داشتن توجیه اقتصادی برای خریدار، در دسترس بودن فضاهای رفاهی و خدمات شهری نظیر پارک‌ها و حمل و نقل شهری، پیش‌بینی رونق اقتصادی از دیگر مشخصات و ویژگی‌های این ساختمان‌ها هستند.
 سازندگان این ساختمان‌ها مانند خیلی از سازندگان مناطق یک و دو تهران تنها به فکر منافع اقتصادی خود نبوده و توسعه پایدار را در ساخت و ساز لحاظ کردند.
در ادامه این مراسم محمد علی زاهد عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی نیز گفت: برای اولین بار امروز دانش ساخت ساختمان‌های ماندگار در ایران اجرایی شده و جوان‌های خلاق کشور توانسته‌اند هم‌سطح با استانداردهای جهانی فعالیت کنند.
 توسعه پایدار منافع نسل فعلی و نسل آینده را تأمین می‌کند از این رو باید فعالان حوزه ساختمان مورد حمایت قرار گیرند و در این خصوص نسبت به آن فرهنگ‌سازی جامعی انجام شود.

۱۳۹۷/۰۴/۰۴ :: ۱۵:۵۹

آغاز عملیات اجرایی منطقه ۳ آزادراه تهران ـ شمال از سال ۹۸
برگزاری مناقصه با تعیین دو شرط

[عکس: 13951204000526_PhotoA.jpg]
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: تا پایان تابستان مناقصه‌ای بابت جذب پیمانکاران منطقه سوم آزادراه تهران ـ شمال برگزار می‌کنیم و پیش‌بینی می‌شود، این پروژه از ابتدای 98 عملیاتی شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازدید رئیس قوه مقننه، وزیر راه و شهرسازی، نمایندگان مردم تهران و استان مازندران از آزادراه تهران ـ شمال امروز انجام شد.
در حاشیه این بازدید رئیس بنیاد مستضعفان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: منطقه یک آزادراه تهران ـ شمال تا پایان امسال زیر بار عبور رفته است.
وی ادامه داد: آزادراه تهران ـ شمال منطبق بر مسیر شمال ـ جنوب کشور و قطعه‌ای از این مسیر است همه از آزادراه تهران ـ شمال به عنوان جاده گردشگری یاد می‌کنند، در حالی که این مسیر راه اقتصادی کشور هم محسوب می‌شود.
رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه آزادراه تهران ـ‌ شمال توسط متخصصان و پیمانکاران ایرانی در حال ساخت است، گفت: این آزادراه نمایشگاه کاملی از توانمندی‌ فنی و مهندسی کشور است.
سعیدی‌کیا با تأکید بر اینکه آزادراه تهران ـ شمال با همکاری، همدلی و همفکری وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان به عنوان شرکای پروژه در حال اجرا است، گفت:‌ اگر این همدلی به کل کشور تسری یابد بسیاری از مشکلات حل می‌شود.
وی با بیان اینکه بنیاد و وزارت راه شرکای آزادراه تهران ـ‌ شمال هستند، گفت:‌همه مشخصات فنی را باید وزارت راه و شهرسازی تأیید و تصویب کند که این کار را انجام می‌دهد.
رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه جلسات مکرر بین نماینده بنیاد و نماینده دولت در آزادراه تهران ـ شمال برگزار می‌شود گفت: از مشخصات مثبت این پروژه استقرار مدیریت در پروژه است، مدیر طرح که همان شرکت آزادراه تهران ـ‌ شمال است در پروژه مستقر است و هر زمان که هر مشکل رخ دهد بلافاصله از طریق پیمانکار منعکس شده و شرکت آزادراه به سرعت تصمیم‌گیری می‌کند.

منطقه یک در آزادراه تهران ـ‌ شمال به صورت روکش بتنی ساخته می‌شود


محمد سعیدی‌کیا با بیان اینکه منطقه یک در آزادراه تهران ـ‌ شمال به صورت روکش بتنی ساخته می‌شود، گفت: پروژه با استانداردهای روز دنیا در حال احداث است و رویه بتنی در همه 32 کیلومتر منطقه یک اجرا می‌شود.
وی اضافه کرد:‌ برای اتصال منطقه یک آزادراه تهران ـ شمال به محور کندوان واریانتی احداث شده است که ارتباط را به راحتی برقرار می‌کند.
* تلاش برای رفع معارضان منطقه 2 آزادراه تهران ـ شمال
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: از تیر ماه سال 96 منطقه دو آزادراه تهران ـ شمال در قالب 4 قطعه آغاز شد که هر 4 قطعه آن فعال است و امیدواریم طبق زمان‌بندی پیش برود.
سعیدی‌کیا اضافه کرد: منطقه دو معارضان زیادی دارد از تجربه منطقه یک در رفع معارضان و ارزیابی استفاده کرده‌ایم تا در منطقه دو در رفع مشکل معارضان کمتر با مشکل مواجه شویم.
وی افزود: در همین منطقه یک آزادراه در برخی قطعات فاصله خانه‌ها و ویلاها با آزادراه کمتر از 20 متر است و در برخی قطعات خانه‌ها، باغ‌ها و ویلاها کاملاً مشرف به جاده است.
رئیس بنیاد مستضعفان مشخصات فنی آزادراه تهران ـ شمال را با دیگر آزادراه کشور بسیار متمایز دانست و گفت: در منطقه یک میزان 1.2 میلیون مترمکعب بتن‌ریزی کرده‌ایم که این رقم غیر از روسازی است و در پروژه‌های جاده‌سازی بی‌نظیر محسوب می‌شود.
وی اضافه کرد:‌ تا کنون 28 گروه از دانشگاه‌های مختلف از این پروژه بازدید کرده‌اند که امیدواریم در نظام اجرایی و تفکر کشور مثمرثمر باشد.
* اجرای قطعه سوم آزادراه تهران ـ‌شمال از ابتدای 98
رئیس بنیاد مستضعفان بیان کرد: در منطقه 3 آزادراه با 6 شرکت خارجی شامل اروپایی و چینی در حال مذاکره هستیم، ضمن آنکه احجام پروژه‌ و قیمت‌ها هم بررسی خواهد شد، پروژه در قالب دو شرط به مناقصه می‌رود یکی اینکه طرف خارجی فاینانس را تأمین کند همچنین اجرا با پیمانکاران ایرانی باشد.بدین ترتیب از توان عظیم پیمانکاری کشور برای اجرای این منطقه با لحاظ دو شرط مذکور استفاده می‌شود.
سعیدی‌کیا اضافه کرد: امیدواریم تا پایان تابستان مناقصه منطقه 3 برگزار شود دولت هم باید تضامنی دهد و این روند کمی زمان‌بر خواهد بود، اما پیش‌بینی می‌کنیم مقدمات اجرای منطقه 3 تا پایان سال به اتمام برسد و عملیات عمرانی احداث منطقه سوم آزادراه تهران ـ شمال از سال 98 آغاز شود.
وی همچنین درباره ماندن شرکت‌های خارجی در پروژه پس از خروج آمریکا از برجام گفت: شرکت ایتالیایی در این پروژه حضور دارد، اما کره‌جنوبی رفته است.

۱۳۹۷/۰۴/۰۴ :: ۱۶:۱۰
اکونومیک تایمز اعلام کرد
سود« 90 میلیارد دلاری» دلیل سعودی‌ها برای صدور مجوز رانندگی به زنان

این درآمد 90 میلیارد دلاری تقریبا برابر با عرضه 5 درصد سهام شرکت آرامکوی عربستان است
که در خوشبینانه‌ترین حالت می‌تواند برای سعودی‌ها 100 میلیارد دلار ارزآوری داشته باشد.

[عکس: 13920803000232_PhotoA.jpg]
یکی از بزرگترین مشوق‌هایی که دولت عربستان را مجاب به صدور مجوز رانندگی برای بانوان کرد، ارزیابی سود 90 میلیارد دلاری از محل رانندگی زنان در این کشور بود.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به  نقل از اکونومیک تایمز، طی روزهای گذشته زنان عربستانی برای نخستین بار در تاریخ این کشور توانستند گواهینامه گرفته و به صورت قانونی پشت فرمان بنشینند.
در حالی که بسیاری این اقدام را پیروزی برای حامیان حقوق بشر و بانوان و بهبود اوضاع اجتماعی در عربستان می‌دانند اما یکی از مهمترین دلایلی که سعودی‌ها را به این سمت سوق داد ارزش افزوده اقتصادی با ورود زنان به بازار خودرو بود.
زنان سعودی از روز گذشته به صورت رسمی در این کشور رانندگی می‌کنند و ارزیابی‌های مؤسسه بلومبرگ اکونومیکس نشان می‌دهد عربستان می‌تواند از این محل تا سال 2030 معادل 90 میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

عربستان آخرین کشور در جهان محسوب می‌شود که رانندگی زنان در آن رسمی و قانونی شد.
زیاد داعود کارشناس ارشد اقتصادی بلومبرک اکونومیکس معتقد است برطرف شدن ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان ورود بیشتر این قشر از جامعه عربستان به بازار کار افزایش نیروی مشغول به کار در عربستان و بالا رفتن درآمد و بازدهی را در این کشور در پی خواهد داشت.
در حال حاضر تنها 20 درصد زنان سعودی در بازار کار این کشور مشغول به فعالیت هستند که این مسئله کمتر از نصف متوسط حضور زنان در کشورهای حوزه خلیج فارس است.
بالا بردن نقش زنان در بازار کار عربستان یکی از بخش‌های برنامه چشم‌انداز 2030 در عربستان بود که توسط ولیعهد این کشور پیگیری می‌شود.
داعود معتقد است در صورتی که سالانه یک درصد به حضور زنان در بازار اشتغال عربستان افزوده شود شاهد اشتغال سالانه 70 هزار زن در این کشور خواهیم بود که ورود بیشتر آنها می‌تواند نرخ رشد سعودی‌ها را تا 0.9درصد بیشتر کند.

وبانك
وبانك  هم بی سر و صدا رسید به300   !

وبانك

وبانك  هم بی سر و صدا رسید به300   !
#9
۱۳۹۷/۰۴/۰۴ :: ۱۷:۱۵
ABC NEWS :

 دولت چین دستور تخصیص 100 میلیارد دلار به بانک‌های این کشور
برای پرداخت وام در راستای مقابله با سیاست‌های تجاری آمریکا را صادر کرد.
#10
پیغام های ناظر بازار 97/4/4 09:01

(واحيا1)به دليل نوسان قيمت بيش از 60 درصد در نماد اصلي طي 15 روز معاملاتي متوالي، متوقف شد.
براساس مصوبه شورای رقابت
قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد
1397/04/04 - 18:45:00
یک کارشناس سیاستگذاری اقتصاد و فناوری:
نرخ غیرواقعی ارز عامل بحران‌ تورمی و عقب ماندگی اقتصاد/ زیان‌بارترین اقدام، رشد حقوق کارمندان کمتر از تورم است
1397/04/04 - 18:13:00
فارس گزارش می‌دهد
کسب‌وکار در بازار تهران از سر گرفته شد/ انتظارات کسبه از دولت و قدیمی‌های بازار
1397/04/04 - 17:28:00
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد
دستور رئیس‌جمهور برای اعلام کالاهایی که با ارز دولتی وارد شده‌اند/ آغاز شفاف‌سازی ارز کالاها از واردکنندگان گوشی
1397/04/04 - 17:25:00
ABC NEWS :
تصمیم 100 میلیارد دلاری دولت چین بورس‌های آسیایی را نزولی کرد
1397/04/04 - 17:15:18
امروز در بازار تهران روی داد
افت ۱۰۵ هزار تومانی قیمت سکه/ کاهش قیمت انواع ارز+جدول
1397/04/04 - 16:57:00
در نشست با کمیسیون برنامه مجلس مطرح شد
صندوق توسعه ملی برنامه تعادل در ارائه تسهیلات به استان‌ها را ارائه کند
1397/04/04 - 16:52:00

Idea  حجم و روند معاملات حاکی از بهبود بازار در دو ساعت باقیمانده است .


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان