امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آقای دلار!
عبده تبریزی: دلار 19هزار تومانی 11 هزار تومان شد، ولی قیمت‌ها پایین نیامد
پنجشنبه ، ۸ آذر ۱۳۹۷-۱۲:۴۹
Cinque Terre

به گزارش لایودیتا ، حسین عبده‌تبریزی اقتصاددان در یادداشتی نوشت: چرا از آن نرخ 19000 تومان دلار به ١١ هزار تومان امروز رسیدیم؟ به‌تدریج با توجه به وقایعی که در بازار ارز رخ داد و با فرارسیدن ضرب‌الاجل ترامپ در 13 آبان، شاهد بودیم که قیمت ارز به سمت بالا حرکت نکرد. در این فاصله بانک مرکزی تمهیداتی را در نظر گرفت و البته اختیاراتی خاص به رئیس‌کل داده شد تا بتواند این بازار را جدی‌تر مدیریت کند. بانک مرکزی نقش مثبت داشته است.

در حال حاضر، بانک مرکزی گاه در بازار ارز حضور پیدا می‌کند و با مداخله‌های محدودی طبعاً تلاش می‌کند نرخ بازار هیجانی نشود و اقدامات آن هم اثرگذار بوده است. از طرف دیگر، با تمهیداتی در مقررات و اجرای آنها، خروج سرمایه از کشور کندتر شده است. مثلاً با اعمال محدودیت بر تراکنش دستگاه‌های پوز و تعیین سقف برای آنها، گردش معاملات سفته‌بازانه ارز، کندتر شده است.

کاهش اثر خود را بر قیمت کالاها به‌سرعت نشان نمی‌دهد. اگر این کاهش پایدار نباشد، اصلاً نشان نمی‌دهد؛ چسبندگی قیمت‌ها واقعیتی است. عرضه‌کنندگان کالاها در بازار با شکل‌گیری انتظارات در مورد قیمت ارز سعی می‌کنند قیمت‌ها را به هر طریقی بالا ببرند؛ به همین جهت، وقتی انتظارات افول می‌کند، آنها در مقابل کاهش قیمت‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهند.

در شرایطی که متعادل شده و فاصله آن با نرخ سامانه نیما کمتر شده باید سیاستگذار تلاش کند سیستم چندنرخی ارز را تغییر دهد و با نرخ واحد تعادلی، بازار ارز را اداره کند. با توجه به تحریم‌ها و اینکه کشورهای خریدار نفت ارز به ایران تحویل نخواهند داد و می‌دانیم به عنوان مثال جنس ارز هند با ارز کره تفاوت دارد، امکان تک‌نرخی کردن وجود ندارد، چون از ارز واحدی صحبت نمی‌کنیم. اگر تک‌نرخی شدن هم در کوتاه‌مدت ممکن نباشد، حداقل باید فاصله قیمت‌ها را کم کرد.

با توجه به وضعیت شاخص‌های نقدینگی و تورم، بازار ارز ممکن است تحت تاثیر شوک‌های جدید قرار گیرد و دوباره زمینه افزایش قیمت فراهم شود. تعریف ما از شرایط موجود طبعاً نمی‌تواند آن باشد که تعادل‌ها پایدار است. اگر حادثه عجیب‌وغریبی در اقتصاد ایران رخ ندهد و شوک بزرگی به آن وارد نشود، خیلی دور از ذهن است که از دامنه فعلی آن فراتر رود. به نظرم در همین دامنه تا پایان سال در نوسان خواهد بود.

مساله‌ای که برای اقتصادمان محوری است و اهمیت درجه اول دارد و به ارز هم مربوط است، کنترل نقدینگی و جلوگیری از ایجاد نقدینگی جدید با سرعت گذشته است. در حال حاضر، منبع اصلی خلق نقدینگی بانک‌ها هستند و باید سیاستگذار مانع خلق نقدینگی مازاد از این کانال شود. بانک تعهد شرعی و عرفی دارد که فراتر از مقدار درآمد خود سود به سپرده‌گذاران پرداخت نکند؛ این خواسته زیادی نیست.

مدت‌هاست اقتصاد ایران وارد مرحله‌ای شده که به خاطر وجود بانک بد و برای زنده نگه داشتن آن بانک‌ها، به بانک‌ها اجازه می‌دهیم سودی را بپردازند که عملاً کسب نمی‌کنند؛ در حالی که اقتصاد اصولاً به بانک بد نیاز ندارد.

باید بانک‌های بد را از اقتصاد حذف کرد تا بیش از این، کشور برای حفظ آنها هزینه نکند. اقتصاد ایران تا امروز هزینه‌های سنگینی را به این دلیل پرداخت کرده است؛ باید بدانیم که نهایتاً تاوان بانک‌ها را بخش آسیب‌پذیر جامعه داده و خواهند داد؛ یا با تحمل تورم‌های سنگین وحشتناک یا از محل درآمدهای نفت.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

به نظرم دلار زیر 11 فرصت خریده
وقتی قیمت ها نمیشکنه یعنی زور جواب گو نیست و برای تعادل باید دوطرف داستان رو طبیعی جمع کرد
حداقل کسی که دلار میخره یه امنیت روانی داره و رو چیزی صاحب داری سرمایه گذاری کرده ولی بورس چی؟ زاگرس میخری 7000 میشه 4000 شپنا میخری 1000 میشه 700 حفاری میخری 400 میشه 250 ایرانول میخری 700 میشه 2000 Big Grin خکاوه میخری 150 میاد میشه 60 وووو
واقعا بورس بازی خیلی خطریه
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۹/۱۰قیمت امروز خرید و فروش دلار و یورو در صرافی ملی

صرافی ملی قیمت امروز خرید و فروش دلار و یورو را اعلام کرد که با ادامه سیر نزولی و ورود دلار به کانال 10 هزار تومانی همراه است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،امروز صرافی ملی قیمت خرید و فروش یورو را 12100 و 12170 تومان اعلام کرد که نسبت به روز پنج شنبه کاهش داشته است.

قیمت خرید و فروش دلار هم در این صرافی 10700 و 10750 تومان درج شده است.
خکاوه خصدرا 2
فرصت خرید دلار قیمت صرافی در تاریخ 10 آذر 1397 ده هزار و 750 تومان!!
دلار & سکه کارگشا, [03.12.18 18:24]
♦️قیمت دلار به ١١٣٥٠ تومان رسید

?بازار آزاد امروز در حالی شاهد کاهش نرخ ارز و سکه بود که رییس کل بانک مرکزی به صورت سرزده از صرافی‌های پایتخت بازدید به عمل آورد.امروز و در بازار آزاد نرخ هر دلار آمریکا که صبح امروز به قیمت حدود ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رسید با کاهش قیمت به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و سپس به ١١٣٥٠ رسید که نسبت به روز گذشته نیز حدود ۴۰۰ تا ٦٠٠ تومان افت داشت. هر یورو نیز ۱۲ هزار و ٩٠٠ تومان از فروشندگان خریداری و به قیمت ۱۳ هزار تومان فروخته می‌شد که این ارقام نسبت به روز گذشته حدود ۹۰۰ تومان ارزان‌تر است/ انتخاب

@seke_kargosha
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

همه از افزایش نرخ ارز و سکه در سال ۹۷ متعجب و شوکه شدند
شوک و تعجب اصلی اینبار نه بخاطر افزایش نرخ که بخاطر دلیل
اوج گیری مجدد خواهد بود.
از ترامپ باید تشکر و قدردانی کنیم بخاطر اعمال تحریمها.

چرا که وقتیکه واردات نداریم دلار به چه دردی میخوره.

تازه شرکتهای داخلی فروش دارند رونق میگیرند.

شرکتهای صادراتی هم باید درشان را گل گرفت تا خام فروشی نکنند به خارجیها.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان