امتیاز موضوع:
  • 5 رای - 1.4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بدون شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــرح!
۱۳۹۸/۳/۲۷

عجله دولت برای اجرای برنامه اقدام FATF/ مصوبه دولت جایگزین لایحه دو فوریتی‌ شد

با توجه به تصویب نشدن دوفوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجلس و در آستانه برگزاری نشست جدید گروه ویژه اقدام مالی FATF، دولت متن لایحه مذکور را مجددا تصویب کرد و در قالب مصوبه دولت به نهادهای ذیربط ابلاغ کرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در آستانه برگزاری نشست جدید گروه ویژه اقدام مالی FATF، دولت گام جدیدی در راستای اجرای برنامه اقدام این نهاد بین الدولی برداشت و یکی دیگر از بخش های این برنامه به تصویب دولت رسید و توسط معاون اول رئیس جمهور به نهادهای ذی‌ربط ابلاغ گردید.
* لایحه دوفوریتی‌ای که تبدیل به مصوبه دولت شد
نکته جالب درباره این اقدام دولت این است که این مصوبه دولت همان لایحه دوفوریتی الحاق یک تبصره به ماده 6 قانون مبارزه با پولشویی است که در جلسه 30 دی ماه 97 هیئت دولت به تصویب رسیده و در تاریخ 1 بهمن ماه همان سال برای مجلس ارسال شده بود و نهایتان یک فوریت آن در جلسه علنی مجلس در تاریخ 31 اردیبهشت ماه امسال به تصویب رسیده بود.
متن مصوبه جدید دولت (مصوبه شماره 33852/ت 56650 ه ابلاغی در تاریخ 25 خردادماه 98) و متن لایحه دوفوریتی الحاق یک تبصره به ماده 6 قانون مبارزه با پولشویی در ادامه آمده است:
[عکس: 13980327000144_Test_NewPhotoFree.JPG]

[عکس: 13971104000922_Test_NewPhotoFree.jpg]
لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور در جلسه علنی مذکور با بیان اینکه پولشویی به مشکلات دامن می‌زند، گفت: «کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز نامه‌های متعددی نوشته و از پولشویی‌هایی که به نام دور زدن تحریم در شرایط کنونی انجام می‌شود اعلام نگرانی کرده است؛ این اقدام بخشی از تعهدات بین‌‌المللی ما نیز هست و به عنوان یک نقص در چارچوب قوانین داخلی هم باید رفع شود».
به گزارش فارس، دولت در راستای اجرای برنامه اقدامFATF،  لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را در تاریخ 22 آبان ماه 96 ارسال کرد. پس از بررسی و تصویب این لایحه در صحن علنی مجلس در تاریخ دوم خردادماه امسال، جهت انطباق با قانون اساسی و موازین شرعی به شورای نگهبان ارسال شد. پس از بررسی و ارسال نظرات شورای نگهبان و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام (مطابق اصل 110 قانون اساسی) و اصرار مجلس بر نظرات خود، این لایحه در تاریخ 19 مهرماه 97 بر اساس اصل 112 قانون اساسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز طی جلساتی این موضوع را بررسی و در نهایت در جلسه روز 15 دی ماه نظرات خود را در چهار ماده و یک تبصره به مجلس شورای اسلامی اعلام نمود. همین مصوبه نهایتا توسط رئیس مجلس به رئیس جمهور ابلاغ شد.
*عجله فراوان دولت برای اجرای برنامه اقدام FATF
با وجودی که انتظار می رفت پرونده اصلاح قانون مبارزه با پولشویی بسته شده باشد ولی اصلاحات صورت گرفته در این قانون،FATF  را راضی نکرد و در نتیجه، دوباره دولت در تاریخ 1 بهمن ماه 97 لایحه دوفوریتی به مجلس برای اصلاح مجدد قانون مبارزه با پولشویی ارسال کرد. علی رغم اصرار دولت مبنی بر بررسی و تصویب سریع این لایحه در مجلس، قوه مقننه هم با تاخیر فراوانی بررسی این لایحه را آغاز و هم با دوفوریت بررسی آن مخالفت کرد. در نتیجه، دولت که عجله فراوانی در راستای اجرای برنامه اقدامFATF  داشت، منتظر مجلس نماند و متن لایحه مذکور را مجددا در دولت تصویب و به نهادهای ذی ربط ابلاغ کرد. با توجه به این اقدام دولت، این سوال مطرح است که اگر مصوبه دولت در این زمینه کفایت می کرد، چرا لایحه به مجلس ارسال کرده است؟ 
*اشتباه عجیب دولت در تدوین لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی
پیگیری های خبرنگار فارس حاکی از آن است که تبصره الحاقی به ماده 6 قانون مبارزه با پولشویی که دولت در قالب لایحه جدید برای اصلاح این قانون روانه مجلس کرده است، نکته نگران کننده ای ندارد و دلیل آنکه در قالب لایحه جداگانه ای روانه مجلس شده است، صرفا این موضوع است که تصویب این تبصره در راستای اجرای برنامه اقدام FATF ضروری است ولی دولت فراموش کرده بود این تبصره را در لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی که 22 آبان ماه 96 روانه مجلس شد و دی ماه پارسال به تصویب رسید و ابلاغ گردید، قرار دهد.
به گزارش فارس، بی دقتی دولت در تدوین لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در راستای اجرای درخواست های FATF در حالی اتفاق می افتد که دولت در ماه های اخیر از تمامی ابزارهای خود استفاده می کند که لوایح جنجالی و پرحاشیه درخواستی این نهاد بین الدولی یعنی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در اسرع وقت و بدون بررسی های کارشناسی کافی در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب برسد تا اجرای برنامه اقدام FATF تکمیل شود. به عبارت دیگر، به نظر می رسد دولت علی رغم عجله فراوان برای اجرای درخواست های FATF، در این زمینه از دقت لازم هم برخوردار نیست.
در مجموع، با توجه به اجماع کارشناسان درباره موثرتر شدن تحریم ها با اجرای برنامه اقدام به FATF، مشخص نیست دلیل عجله فراوان دولت در اجرای این برنامه چیست؟
انتهای پیام/
بیشتر بخوانید
خکاوه خصدرا 2
دلار & سکه کارگشا, [17.06.19 16:00]
لندن: در صورت توقف اجرای تعهدات ایران در برجام، همه گزینه‌ها را مدنظر داریم

?سخنگوی نخست‌وزیر مستعفی انگلیس:
?ما درباره قصد ایران مبنی بر کاهش پایبندی به برجام به وضوح ابراز نگرانی کرده‌ایم.
?در صورتی که ایران اجرای تعهداتش را متوقف کند، ما همه گزینه‌هایی که در اختیار داریم را در نظر خواهیم گرفت.
〰️〰️〰️〰️〰️

♦️تل‌آویو خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر بر تهران شد

?نتانیاهو ضمن درخواست از جامعه جهانی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران، مدعی شد تل‌آویو هرگز اجازه نخواهد داد تهران به سلاح اتمی دست یابد.

@seke_kargosha

دلار & سکه کارگشا, [17.06.19 17:26]
♦️عزیمت دومین ناوشکن آمریکا به «دریای عمان»

?نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد دومین ناوشکن خود به نام «یو اس اس میسن» را به دریای عمان اعزام کرده تا بعد از ماجرای حمله پنجشنبه گذشته به دو فروند نفتکش‌، برای کمک‌رسانی در آنجا حضور داشته باشد.
?سخنگوی تروریست‌های سنتکام گفت: ما مایل به درگیری جدیدی در منطقه نیستیم و تنها از منافع خود دفاع می‌کنیم.
?جنگ با ایران نه به نفع منافع راهبردی ما و نه به نفع منافع جهانی است.

@seke_kargosha
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

دیگه گزینه ای روی میز اروپا و آمریکا نمونده،این رو هم میدونند که جنگ هزینه سنگینی برای همه داره،پس فقط لفاظی!
همه چیز بستگی به قدم دوم کاهش تعهدات برجامی ایران داره،هر چه قاطع تر عمل کنند به همون نسبت به مذاکره (در چارچوب برجام) نزدیک تر شدیم.
واکنش مشاور موگرینی به تهدید ایران برای کاهش تعهدات برجامی 

ناتالی توچی:
?اقدام ایران برای کاهش تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برجام «منطقی» است.
?اگر من یکی از افراد تصمیم‌گیر در ایران بودم احتمالاً همین تهدیدها را می‌کردم، درست هم هست.
?اگر یکی از طرف‌های یک قرارداد به تمام تعهداتش پایبند بماند منصفانه است که به طرف‌های دیگر بگوید مراقب باشید، وگرنه از توافق خارج می‌شوم.

@seke_kargosha

بتا سهم, [17.06.19 18:34]
معاونت بازار بورس تهران در گفت و گو با بورس تابناک مطرح کرد.رونمایی از طرح بورس تهران برای تشکیل بازار جدید با دامنه نوسان 10 درصدی/ بورس تهران در پی جایگزینی برای هسته معاملات
سید مهدی پارچینی: در مرحله مطالعاتی طرحی هستیم که بر اساس آن دامنه نوسان شرکت های که گزارشگری بهتر و شفاف تری داشته و از لحاظ سوددهی وضعیت مناسبی داشته باشند، افزایش یابد، بعید نیست دامنه نوسان این بازار 10 درصد باشد.
سیاست بورس تهران به سمت تشکیل بازاری با دامنه نوسان بیشتر با حضور شرکت های شفاف تر است که از بعد عملکردی گزارشگری مثبت و بهتری داشته باشند.این طرح در مرحله مطالعات اولیه است، این پیشنهاد باید در هیات مدیره شرکت بورس تهران مطرح و سپس به سازمان بورس ارائه شود و در صورت موافقت سازمان بورس اجرایی خواهد شد.برای دامنه نوسان فعلا رقم خاصی را مد نظر نداریم ولی مسلما از دامنه نوسان 5 درصد فعلی بیشتر خواهد بود.بعید نیست دامنه نوسان این بازار 10 درصد باشد./بورس تابناک
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

انگلیس خبیث و اروپا در مقابل این همه قانون شکنی آمریکا هیچ غلطی نکردند اما به محض خبر کاهش تعهدات ایران به برجام فورأ به سمت آمریکا غش میکنند و شروع به تهدید میکنند. به قول معروف گوساله ما که شیر نداره اما ماشالا به شاشش!!!
آمریکا و غرب در حال حاضر همه برگه های حکم رو مصرف کرده و هیچ برگه ای برای رو کردن نداره، وقتشه که ایران از موضع ضعف و انفعال بیرون بیاد. دولت روحانی هم باید دست از فشل بودن برداره و اقدام جدی بکنه، همه افتخار روحانی به کنترل تورم بود که اون هم هوتوتو سابید به الک.
ما با تحریمهای شورای امنیت هم تا این حد تحت فشار نفتی قرار نگرفتیم.
تعریف پروژه های مینی ریفاینری و فروش فرآورده نفتی به همسایگان باید جدی گرفته شود. تسهیل ترانزیت مواد مخدر به اروپا میتواند گام خوبی باشد. تسهیل عبور پناهندگان از ایران به سمت اروپا و ...
غنی سازی و اقدامات دیگر که جای خود دارد
(1 ساعت قبل)حمید89 نوشته: انگلیس خبیث و اروپا در مقابل این همه قانون شکنی آمریکا هیچ غلطی نکردند اما به محض خبر کاهش تعهدات ایران به برجام فورأ به سمت آمریکا غش میکنند و شروع به تهدید میکنند. به قول معروف گوساله ما که شیر نداره اما ماشالا به شاشش!!!
آمریکا و غرب در حال حاضر همه برگه های حکم رو مصرف کرده و هیچ برگه ای برای رو کردن نداره، وقتشه که ایران از موضع ضعف و انفعال بیرون بیاد. دولت روحانی هم باید دست از فشل بودن برداره و اقدام جدی بکنه، همه افتخار روحانی به کنترل تورم بود که اون هم هوتوتو سابید به الک.
ما با تحریمهای شورای امنیت هم تا این حد تحت فشار نفتی قرار نگرفتیم.
تعریف پروژه های مینی ریفاینری و فروش فرآورده نفتی به همسایگان باید جدی گرفته شود. تسهیل ترانزیت مواد مخدر به اروپا میتواند گام خوبی باشد. تسهیل عبور پناهندگان از ایران به سمت اروپا و ...
غنی سازی و اقدامات دیگر که جای خود دارد

موافقم ولی فکر کنم غربیها بلا نسبت مثل سگ برگردن به برجام تا دو سه ماه دیگه، به هر حال فرصت مناسبی بمب اتم رو بسازیم و این داستان رو یک بار برای همیشه تموم کنیم.
من جای تصمیم گیران بودم.غیر مستقیم یک مسیر ترانزیت برای عبور مواد مخدر به اروپا مشخص میکردم با شرط اینکه توی ایران تخلیه نشه، از این محل برای کشور درآمد کسب میکردم وقتی اونا هزینه نمیدن چرا ما هزینه و شهید بدیم؟!


تا وقتی از ایران اقدام قاطع نبینند اونا به برجام برنمیگردن، این وضعیت به نفع اوناست،
عجیبه که دولتی ها بجای اقدام متقابل، دنبال تصویب FATF هستند...
یعنی نفوذی اینطور ضربه نمیزنه که اینا دارن میزنند.
جان بولتن گفته ایرانیها از توانایی امریکا هراس ندارند و فکر میکنند دوران اوباماست!!! مردکه تریاکی فکر کرده ایران با یک تشر امریکا خودش رو خراب میکنه. گویا سخن رهبر رو نشنیده که دوران بزن دررو تمام شده که اگر یکی بزنن ده تا میخورن.
دورانش تمام شد که چینیها به ما لباس غواصی میفروختند و از آن سمت به صدام خبر میدادند که ایرانیها کلی لباس غواصی خریدند.
این رو هم گفته که نه تنها ایران بلکه ونزوئلا و کره شمالی قصدشون این هست که مشاوران پرزیدنت رو از او جدا کنند.
گویا بدجوری پاش روی پوست خربزه است.
از کسی که از مریم رجوی و منافقین خط میگیره بیشتر از این انتظار نمیره و البته که خرفت هم شده و بزرگنماییها و سیاه نماییهای منافقین رو از وضعیت داخلی ایران جدی گرفته بود.
ترامپ دچار خطای محاسباتی شد و با کنار گذاشتن آدمهای منطقی مثل تیلرسون و متیس سیاستهای خارجی قمارگونه ای در پیش گرفت.
آمریکا اگر چه خیلی قدرتمند است اما قبلأ وجهه مثبت حقوق بشری بزرگی داشت و البته سیاست حساب شده و مقبول جامعه جهانی. اما الان فقط زور دارد.
صدتا دوربین رفتن خاشقجیو خروج کیسه سیاه رو ثبت کردند اما ترامپ میگه کار بن سلمان نیست ولی با یک فیلم نامعلوم از یک جای نامعلوم از یک قایق نامعلوم در یک زمان نامعلوم ادعا میکنه حمله به نفتکشها کار ایرانه.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: علیرضا حسنی، 13 مهمان