امتیاز موضوع:
  • 5 رای - 1.4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بدون شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــرح!
#1
با ابلاغ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره ۵ ماده ۱۶۹ مالیات های مستقیم اصلاحی کلیه دستگاه های کشور ملزم به ارائه اطلاعات زیر به سازمان امور مالیاتی کشور هستند

♦️خرید و فروش کالا  
?مجموع معاملات هر شخص در یکسال به میزان یکصد و ۱۵۰ میلیون تومان و بیشتر

♦️خرید و فروش خدمات
?مجموع معاملات برای هر شخص در یکسال به میزان ۷۵ میلیون تومان و بیشتر

♦️تجارت خارجی (واردات و صادرات کالاها و خدمات)
?واردات و صادرات با هر میزان ارزش به صورت برخط و لحظه ای

♦️قراردادهای مربوط به انجام  معاملات و فعالیت های تجاری
?کلیه قراردادها

♦️عملیات پیمانکاری و هرگونه خدمات
?مجموع قراردادهای هر شخص با ارزش ۷۵ میلیون تومان و بیشتر

♦️خرید و فروش ارز(اعم از نقدی یا برات حواله ای)
?کلیه معاملات بانک مرکزی و سایر بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و صرافی ها با میزانی بیش از ۲۵۰۰۰ دلار و یا معادل آن در هر سال

♦️خرید و فروش سکه و شمش طلا
?کلیه معاملات بانک مرکزی و سایر بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و بورس کالا

♦️انواع بیمه نامه های صادره و خسارت های پرداختی
?کلیه بیمه های صادره و خسارت های پرداختی

♦️بارنامه و صورت حمل و نقل بار و مسافر
?کلیه بارنامه ها و صورت حمل و نقل بار و مسافر

♦️نقل و انتقال سهام و سایر اوراق بهادار
?جمع گردش خرید و فروش سالانه سهم و یا سایر اوراق بهادار اشخاصی که به میزان یک میلیارد ریال و بیشتر باشد

♦️انواع حساب های ریالی و ارزی(سپرده های دیدار) نزد بانک ها و موسسات اعتباری
?اشخاص حقوقی:کل گردش حساب ها به استثنای حساب های اشخاص مشمول ماده ۲ قانون که توسط خزانه داری کل کشور افتتاح شده یا می شود
?اشخاص حقیقی:جمع گردش بدهکار یا بستانکار کلیه حساب های اشخاص که در طی سال شمسی پانصدمیلیون تومان (یا معادل ارزی این مبلغ) و بیشتر باشد.

♦️انواع سپرده های غیر دیداری ریالی و ارزی و سود آنها نزد بانک ها و موسسات اعتباری
?اشخاص حقوقی:جمع گردش و مانده کلیه سپرده ها و سود متعلق در پایان هر سال به استثنای حساب های اشخاص مشمول ماده(۲) قانون که توسط خزانه داری کل کشور افتتاح شده یا می شود
?اشخاص حقیقی:جمع گردش بدهکار یا بستانکار کلیه حساب های سپرده اشخاص که در طی سال شمسی پانصدمیلیون تومان (یا معادل ارزی این مبلغ) و بیشتر باشد.

_____

اخبار تکمیلی بزودی در آدرس ذیل ???

https://telegram.me/joinchat/AdqvwjwWUWUuCVuMy3RacA
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#2
این گزارش مالیات فعلا که خطری برای سهامدار نداره
مگر آنکه دولت بخواهد بعدا از معاملات ما مالیات مضاعف بگیره
اگر اینکارو بکنه دیگه کسی معامله نمیکنه منجمله خود من
#3
یادداشتهای کاظم نادرعلی, [26.01.17 22:26]
با ابلاغ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره ۵ ماده ۱۶۹ مالیات های مستقیم اصلاحی کلیه دستگاه های کشور ملزم به ارائه اطلاعات زیر به سازمان امور مالیاتی کشور هستند

اطلاعات سهامداران بورسی که سالانه بالای 100 میلیون تومان گردش (خرید و فروش ) دارند به سازمان امور مالیاتی گزارش میشود فکر کنید چند ماهی هم سهم بسته میماند و اخرش با زیان میفروشی مالیات فروش سهم هم میدی یه مالیات بر ارزش نیافزوده  و ..هم دوس دارند بگیرند که حسابی ضرری که کردید شرعی و اسلامی باشد

♦️نقل و انتقال سهام و سایر اوراق بهادار
?جمع گردش خرید و فروش سالانه سهم و یا سایر اوراق بهادار اشخاصی که به میزان یک میلیارد ریال و بیشتر باشد.


https://t.me/kazemnaderali

این مردک هم دست کمی از بفیه اون نخاله ها نداره مثلآ قرار بود دوره بسته نگه داشتن نماد ها و قفل شده سرمایه سهامدارا را کوتاه کنند......

الان باوجود این گزارش ابلهانه شبریز برای چی باز نمیشه!؟ معلوم نیست!

خدا لغنتشون کنه بازار سرمایه شده میدان مین Sad

آدم جرات نمی کنه دست به هیچ سهمی بزنه یا مدیرانش با حسابسازی صورتهای مالی پشیمانت می کنند یا سازمان با بستن نماد نقره داغت میکنه.... خدا عذابشون رو زیاد کنه همین طور که خون به دل چند صد هزار سهامدار کردن اونهم توی این وضعیت اقتصادی اسفناک.. Angry

من مقدار کمی از سه تا سهم دارم هرسه بستن کسرا و قصفها و شبریز دیگه سبد سهام هم چاره کار مقابله با این بگیر و ببند های سازمان و مافیای درون شرکتها نیست... Angel
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#4
گنگ خواب ديده, [27.01.17 09:07]
سلام
ارسال اطلاعات کسانی که بالای صد میلیون خرید و فروش سهام داشته اند به اداره مالیاتی احتمالا برای اخذ مالیات مضاعف نیست، چون ما حین خرید و فروش و در قالب اون یک و نیم درصدی که ازمون کم میشه مالیات میدیم، این کار یحتمل برا قوانین پولشویی یا شفاف سازی جریانات پولی باشه، لطفا تا شفاف سازی کامل مطلب صبر کنید و شنبه هم در بازار خودزنی نفرمایید.

@mortezaebad

mohsen danyal, [27.01.17 13:18]
[Forwarded from گنگ خواب ديده]
من به واسطه شغلم و البته علاقه ام، با قشرهای مختلف جامعه ارتباط دارم، یه سالهایی بود که مثلا میرفتی پیش یه تولید کننده اونقدر صحبت گل می انداخت که می دیدی وقتِ ناهاره، چند روز پیش راه افتادم رفتم شهرک صنعتی پیش یکی از دوستام، نرسیده شروع کرد به گلایه از اوضاع که خط خوابیده، هر کارگر که اخراج می کنم یک ساعت بغض می کنم، بازار نیست، وام کمرم رو شکسته... دولت اگه نخواد رسیدگی کنه این چهارتا واحد سرپا هم می خوابن، بلند شدم خدافظی کردم موقع خروج از کارخانه برای nمین بار دیدن حجم واحدهای تعطیل شده در شهرک صنعتی بدجور تو ذوقم زد، سرراه رفتم پیش یه دوستم که کارشناسِ آبِ، نرسیده گفت آب نیست منابع نابود شدن، دریا خشک بشه تا کجا میشه برهوت و طوفان نمک و فلان و بهمان، گفت اگه دولت رسیدگی نکنه بی آبی بدبختمون میکنه...راه افتادم رفتم پیش یه دوستم که معاون بیمه است، سلام علیک کردیم شروع کرد که بیمه ها ورشکست شدن و صندوق های بازنشستگی و بدهی به بیمارستانا و ... یواشکی اومدم بیرون رفتم دانشگاه به همکارای قدیمی سر بزنم دیدم همونه وضع، محیط زیست همون، میوه فروش همون، سوپرمارکت همون، یه رفیق قدیمی دارم فارغ از هیاهو مدتهاست دایم الخمره یادم افتاد برم پیش اون بلکه فضام عوض بشه تا رسیدم دیدم داره فحش می ده که یه اینجا راستی مونده بود اونم دیگه نیست، گفتم چی شده، گفت پلمپ ها رو تو عراق پُر می کنن تو دست سازا هم قرص می ریزن، اومدم بیرون تو راه دیدم یه تریاکی فحش میده گفتم دایی چی شده؟ گفت فلان و فلان تو مملکتی که دوافروشش به مشتری چند ساله اش لواشک و خرما بده جای تریاک!!
گفتم یه سر بیام تلگرام بلکه هوام عوض بشه دیدم اینجام همه نگرانن و معتقدن دولت باید به داد بازار سرمایه برسه، تلگرامم خاموش کردم رفتم اداره دیدم همکارا نگران بانکها و بازار پولن و معتقدن اگه دولت رسیدگی نکنه سیل همه جا رو‌ میبره...

میخوام بگم که تپه سالم نمونده تو مملکت، هر سمتی میری شاکی هستن و متقاضی رسیدگی و حل مشکل!!

قطعا حل این همه مشکل از دست هیچ دولتی برنمیاد، یه عزم همگانی میخواد، اولین شرط حل مشکل، قبول مشکل هست، فعلا باید به خودمان بقبولانیم که دچار مشکل شده ایم، بورسمون، اقتصادمون، محیط زیستمون، آب و هوامون، شهرداری مون، اخلاقمون، روابطمون... خراب شده، بعد بیاییم ببینیم هر کداممان چیکار باید بکنیم که اوضاع بهتر بشه، یادمان باشد:

۱- هیچ بهبودی یک شبه اتفاق نمی افتد و استمرار و حوصله میخواهد

۲-همه باید مشکل رو قبول کنن و به سهم خودشان کمک و همکاری کنن و تغییر یابند، اینطور نباشد که آقای ملکوتی گفت : بیایید جمع بشویم، بروید جبهه!!

۳-مشکلات اقتصادی و اجتماعی به هم پیوسته هستن و حل یک بخش با باقی ماندن مشکلات بخشهای دیگه ممکن نیست.

(ادامه دارد)

@mortezaebad

کانال تحلیلی آرمان, [27.01.17 13:38]
بانکها در ابتدا صورتهای مالی ای اعلام میکنند که توسط مدیرعاملی تهیه شده که منصوب وزارت اقتصاد است، بعد این صورت مالی به تایید حسابرسی میرسد که مورد تایید وزارت اقتصاد است. گزارش حسابرس در سایت کدال نمایش داده میشود که زیر نظر سازمان بورسی است که خود زیر نظر وزارت اقتصاد است. بانک مرکزی که ناظر بر عملکرد بانکهاست و خودش هم زیر مجموعه وزارت اقتصاد هست هم چیزی نمیگوید و طبعا یا موردی ندیده که چیزی نگفته است یا موردی دیده و نخواسته چیزی بگوید.

بعد همه این عوامل محترم که خودشان هم مینویسند، هم تایید میکنند و هم نظارت میکنند و همگی هم زیر نظر وزارت اقتصاد هستند، گزارشی را به دست من سهامدار خرد میرسانند که منجر میشود که من تصمیم بگیرم سهمم را نفروشم و یا بخرم.

بعد چند ماه همین عوامل محترم به یکباره وقتی نمادها بسته شدند برای برگزاری مجمع و کاری از دست سهامدار خرد بر نمی آید، تصمیم میگیرند که نظراتشان را عوض کنند و مثلا 15 تومان سود را به 60 تومان زیان تبدیل کنند و بازهم خودشان بنویسند و تایید کنند و نظارت کنند و هیچ کس هم این وسط نتواند بگوید که آقا چرا؟ چون همه چیز دست وزارت اقتصاد است.

در نهایت رییس کل بانک مرکزی برای الیتام زخم هزاران سهامداری که هزاران میلیارد از سرمایه خود را باخته اند میگوید که تقصیر خودتان است و در واقع شاید میخواهد بفهماند که نباید به ما اعتماد میکردید چون ما خودمان هم مینویسیم، هم تایید میکنیم و هم نظارت میکنیم!!!

@armantahlil
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#5
اثر اجرای قانون مالیاتهای مستقیم بر بورس از نگاه خواجه نصیری/منتظر ورود نقدینگی
مدیر اسبق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس آثار آیین نامه اجرایی قانون مالیاتهای مستقیم بر بازار سرمایه را اعلام کرد و گفت:مسلما" این آیین نامه به دریافت مالیات مضاعف از سهام منجر نشده و احتمالا باعث ورود نقدینگی بیشتر به بورس می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،محمودرضا خواجه نصیری درباره اجرای قانون مالیات های مستقیم به سنا گفت:آیین نامه اجرایی موضوع تبصره 5 ماده 169 مالیات های مستقیم، بر اساس طرح جامع مالیاتی کشور در جهت شفاف سازی فعالیت های اقتصادی ابلاغ شده است.
وی با تاکید بر اینکه این آیین نامه مالیات مضاعفی به فعالان بازار سرمایه تحمیل نمی کند، افزود : با توجه به اینکه قوانین مالیاتی مربوط به نقل و انتقال سهام به صورت مقطوع نیم درصد اعلام شده، قطع به یقین این آیین نامه به دریافت مالیات مضاعف داد و ستد سهام منجر نخواهد شد.
وی با بیان اینکه دریافت اطلاعات برای شفاف سازی اقتصاد لازم است ، اظهار داشت: به نظر می رسد اجرای کامل همه بندهای این آیین نامه مالیاتی به عنوان یک نکته مثبت برای بازار سرمایه قلمداد شود. اجرای این آیین نامه در مزیت های مالیاتی فعلی بازار سرمایه، شامل پرداخت مالیات مقطوع و شفاف، خللی ایجاد نخواهد کرد و سرمایه گذاران عملا در رسیدگی های مالیاتی بازار سهام با مشکلی مواجه نمی شوند.
 
به گفته خواجه نصیری، بندهای تدوین شده این آیین نامه در همه دنیا مرسوم است و افزایش شفافیت عملکرد همه بخش های اقتصادی را به همراه دارد و در واقع نکته ایی مثبت برای بازار سرمایه است.
 
وی تاکید کرد: شاید پیش از ابلاغ این آیین نامه مزیت های مالیاتی بازار سرمایه به خوبی دیده نمی شد اما اکنون توجه افراد بیشتری به آن جلب خواهد شد و احتمالا باید در انتظار ورود نقدینگی بیشتر به بورس باشیم.
 
این کارشناس بازار سرمایه افزود: برای نمونه طبق قانون برخی عملکرد های اقتصادی خارج از بازار سرمایه مشمول مالیات 25 درصد می شود (هرچند بعضا اطلاعات مربوط به آن اعلام نمی شود) اما طبق این آیین نامه همه فعالیت های مربوط به ارائه کالا و خدمات، سکه، ارز و غیره باید اعلام شود و در نتیجه مزیت مقطوع نیم درصدی و شفاف بازار سرمایه در پرداخت مالیات مشهود تر خواهد شد و این موضوع افزایش سرمایه گذاری در بازار سرمایه را به همراه خواهد داشت.
 
خواجه نصیری ادامه داد: در این آیین نامه به فعالیت های اقتصادی از جمله معاملات سهام یا سپرده های بانکی اشاره شده اما این به معنای آن است که میزان درآمدهای ناشی از داد و ستد سهام و سپرده گذاری بانکی شناسایی شود تا مالیات مضاعف به آن تعلق نگیرد. در واقع بر اساس این آیین نامه فعالیت های اقتصادی بازار سهام از سایر عملکرد های اقتصادی تفکیک می شود تا شامل مالیات مضاعف نشود.
 
وی با بیان اینکه ارائه اطلاعات خواسته شده در این آیین نامه بیشتر در پی شفافیت عملکرد تجار، فعالین بازار ارز و سکه و واردکنندگان کالا است و ارتباط چندانی به فعایت سرمایه هایی که در چارچوب بورس در گردش است ندارد تاکید کرد: قطع به یقین اجرایی شدن آیین نامه مذکور مزیت مالیاتی بازار سرمایه را مشهود تر خواهد کرد و اجرای آن به توسعه بازار سرمایه و کل اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.
 
مدیرعامل تامین سرمایه آرمان تاکید کرد: سرمایه گزاران بورسی همواره مالیات خود را با شفافیت پرداخت کرده و می کنند و باید به دنبال اجرای کامل آن باشند. بورس همواره شفاف بوده و جریان اطلاعات در آن به روشنی صورت گرفته و نباید نسبت به این آیین نامه مالیاتی نگرانی ایجاد شود.
 
خواجه نصیری تصریح کرد: ممکن است این شائبه ایجاد شود که اجرای آیین نامه مالیاتی به خروج نقدینگی از بورس منجر شود ! اما همانگونه که ذکر شد با نگاه به این دستورالعمل این سوال بزرگ مطرح خواهد شد که سرمایه از بورس به کجا منتقل خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت همه فرصت های اقتصادی مشمول ارائه اطلاعات و پرداخت مالیات مضاعف هستند و در نتیجه اجرای این آیین نامه بازار سرمایه را به یک مقصد خوب سرمایه تبدیل خواهد کرد نه مبدا سرمایه، از همین رو باید در انتظار رونق بیشتر بورس باشیم.

نامه ۱۵۰ فعال بورس به سیف: بانک مرکزی در برابر فاجعه بانک ها مسئول است
۱۵۰ فعال بازار سرمایه در نامه ایی به اظهارات هفته پیش رئیس کل بانک مرکزی واکنش نشان داده و اعلام کردند در برابر فاجعه بانکها، بانک مرکزی همانقدر مسولیت پاسخگویی دارد که سازمان بورس وظیفه حمایت از سهامداران را دارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی بازار سرمایه با چالش های متعددی روبرو بوده و روند نزولی شاخص همچنان تکرار می شود که اظهارات هفته گذشته ولی اله سیف، با واکنش های متعددی در شبکه های اجتماعی فعالان بازار سرمایه روبروه شده است.
وی در همایش سیاست های پولی گفته بود : بورس مکانی برای قیمت گذاری و ریسک بوده و سهامداران خرد به این نکته آگاه هستند. بنابراین گله مندی از نوسانات قیمتی و تغییرات شاخص، منطقی به نظر نمی‌رسد. با توجه به اینکه سازمان بورس پس از مدیریت و حسابرسان مستقل بانک ها، رکن سوم مسئول است، انتظار می‌رود در مورد بانک‌ها با دقت و حساسیت بیشتری عمل کند. چرا که ،شفاف‌سازی یکی از مأموریت‌های این نهاد است.
در پی این اظهارات ، 150 فعال بازار سرمایه در نامه به این مقام مسئول ، نکاتی را اعلام و تاکید کردند در برابر فاجعه ای که در بانک ها رخ داد، بانک مرکزی همانقدر مسولیت پاسخگویی دارد که سازمان بورس وظیفه حمایت از سهامداران را دارد.
متن نامه
جناب آقای دکتر سیف / ریاست محترم بانک مرکزی و عضو محترم شورای عالی بورس
با سلام و عرض خدا قوت
قبل از شروع این نامه لازم است دو نکته را خدمت تان عرض کنیم :
نکته اول – مشکلات و گرفتاری های این روزهای سازمان بورس به عنوان نهادی که به نص صریح قانون بازار سرمایه حافظ و پاسدار حقوق سهامداران است، سبب شد تا ما، جمعی از فعالان بازار سرمایه این نامه را برای تان به نگارش درآوریم.
نکته دوم – این نامه را با چند روز تاخیر خدمتتان تقریر می کنیم به این دلیل که امید آن داشتیم که آنچه به نقل از شما در خبرگزاری ها منتشر شد توسط شما، دفترتان یا هر نهاد دیگری تکذیب شود.
جناب آقای دکتر
موضوع این نامه فرمایشات جنابعالی در همایش سیاست های پولی در هفته گذشته است. به ویژه این جمله حضرت عالی که فرمودید : " بورس مکانی برای قیمت گذاری و ریسک بوده {است} و سهامداران خرد به این نکته آگاه هستند. بنابراین گله مندی از نوسانات قیمت {سهام بانک ها} منطقی به نظر نمی رسد. " بورس پرس"
برخلاف نظر شما، به اعتقاد نگارندگان این نامه  نوسانات منفی سهام بانک ها و دود شدن چند هزار میلیارد تومان از ثروت سهامداران، جای گله مندی دارد. ما در طی سالها با مفهوم ریسک و انواع آن آشنا شده ایم. می دانیم نوسان در بازار های جهانی ممکن است منجر به تغییر سودآوری شرکت هایمان شود. می دانیم ممکن است نرخ بهره در بازار پول تغییر کند و ارزش گذاری سهام در بازار سرمایه نیز با تغییراتی مواجه شود. نیک می دانیم ممکن است کارخانه ای که سهامدارش هستیم شبانه آتش بگیرد و تمام دارایی مان سوخت شود ولی، تغییر ذایقه یک شبه بانک مرکزی در رابطه با استاندارد های صورت های مالی بانکها را در رسته سو مدیریت ها طبقه بندی می کنیم نه ریسک ها.
 هیچکس با شفاف شدن صورت های مالی بانکها مخالف نبوده است و نیست آنچه مورد اختلاف است، نحوه انجام این کار و انداختن تمام هزینه این شفاف سازی به دوش سهامداران بانک هاست. مشکلاتی که در طی 40 سال برای بانک ها به وجود آمده است و همه از آنها خبر داریم می توانست جای یک ساعت در چند سال و با برنامه ریزی و حمایت دولت و بانک مرکزی مرتفع شود.
جناب آقای سیف
در منطق ما، ادغام موسسه میزان در بانک صادرات و تحمیل ضرر چند صد میلیاردی به این شرکت، برای جلوگیری از تجمع سپرده گذاران این موسسه ریسک  تلقی نمی شود، بی عدالتی نام می گیرد. واضح است فردی که در فضای امروز در موسسات غیر مجاز به هوای دریافت چند درصد سود بیشتر سپرده گذاری می کند، ریسک بیشتری نسبت به سپرده گذاران عادی بانک ها متحمل می شود. لطفا برایمان توضیح دهید به چه علت هزینه ریسک این فرد را باید سهامداران بانک صادرات یا بانک پارسیان یا... متقبل شوند؟
جناب آقای رییس، کافی است اندکی با بانکداری اسلامی آشنا باشیم تا بدانیم، درصورت زیان بانک، سهامداران و سپرده گذاران هر دو صاحب ضرر ایجاد شده اند و اگر این زیان برگردن سهامداران به تنهایی بیافتد، سود پرداختی بانک از نظر شرعی دچار اشکال می شود. در واقع فلسفه سود علی الحساب و قطعی شراکت سپرده گذار در سود ایجاد شده در بانک است. حال چگونه است که تنها سهامدار بانک باید متحمل زیان شود؟
می دانیم و می دانید که این بانکها تا سالها حیاط خلوت دولت برای اعمال حمایت ها از بخش های مختلف اقتصادی بوده اند. در واقع حجم زیادی از بدهی ایجاد شده و مشکلات عدیده ناشی از رفتار های سیاسی و زورگویی  دولت ها به این بانک ها در ادوار مختلف بوده است. باز می دانیم هیات مدیره این بانک ها تمام توسط دولت انتخاب و توسط بانک مرکزی تایید صلاحیت می شود. بنظر شما این انتظار عجیبی است که تکلیف بدهی دولت به این بانکها مشخص شود؟ در حالی که هر دو طرف میز مذاکره دولت است؟ آیا این نبود زمان بندی و تعیین تکلیف نشدن بدهی دولت به بانکها، نشانه بی برنامگی دولت نیست؟ آیا این ریسکی تحمیلی به بازار سرمایه از سوی سایر نهاد ها نیست؟ چگونه است که شفافیت برای همه خوب است غیر از خودمان؟
جناب آقای دکتر سیف به ما به عنوان فعالان بازار سرمایه  کمک کنید چگونه ریسک تغییر ذایقه بانک مرکزی در ایام پیش رو و تصمیمات یک ساعته را در محاسباتمان اندازه گیری و لحاظ کنیم؟ اگر فردا نظر بانک مرکزی به افزایش ذخایر بود تکلیف چیست؟ اگر فلان موسسه غیر مجاز را در بانکی که در آن سهامداریم ادغام کردند چه کنیم ؟ اگر تکلیف کردند به فلان گروه جامعه وام با بهره پایین تعلق بگیرد تکلیف مان چیست؟ آقای سیف  بگویید اگر دولت مثلا روزی اوراق سلامت منتشر کرد و بانکها را ملزم کرد با وجود عدم صرفه اقتصادی این اوراق را خریداری کنند،  چه باید کنیم ؟
مگر نه اینکه هرساله همه این اعداد و ارقام در گزارش های سالانه افشا می شد و بانک مرکزی نیز آنها را تایید و اجازه تقسیم سود می داد؟ حال چگونه  انتظار دارید ذهن شما را بخوانیم و حدس بزنم سیاست های آتی تان در زمینه این صورت های مالی چیست؟  فراموش کرده اید که همین بانک مرکزی صورت های مالی بانک ملت را امسال تایید کرد و به آن مجوز افزایش سرمایه داد؟ حال اگر سودی وجود نداشت یا مورد تایید نبود چرا و چگونه به بانک ملت اجازه افزایش سرمایه از محل سود انباشته دادید؟ آقای دکتر ماده 129 قانون تجارت در تعاملات بانکها با دولت دعایت شده است؟
آقای دکتر تایید بفرمایید اینها اگر به معنای واقعی ریسک هم نام داشته باشند، ریسک های ضعف  و بی برنامگی بانک مرکزی در حوزه اقتصاد به ویژه سیاست های پولی است.
آقای دکتر واقعیت این است که خیلی از ریسک ها از طریق بانک مرکزی به نظام بانکی کشور تحمیل شد. مثلا تایید صلاحیت مستقیم افراد حقیقی توسط بانک مرکزی بر اساس اساسنامه تیپ بانک مرکزی، سبب شد مدیران انتخابی پاسخگوی نظام بنگاه داری نباشند. یا انتشار اوراق مشارکت 23% در بهمن 93 با تضمین بانک مرکزی ریسک های سیستماتیک بانک ها را به شدت افزایش داد.
 آیا از 3000 کارمند بانک مرکزی که وظیفه نظارت را برعهده دارند هیچکدام سایت کدال و اطلاعات ارایه شده در آن را چک نمی کرد که اگر مغایرتی با نظر بانک مرکزی دارد، با توجه به عضویت شما در شورای بورس، آن را به اطلاع بازار برساند؟
آقای دکتر بیادتان می آوریم زمانی که در بهمن سال 82 بانک ملی بلوک مدیریتی صدرا را در همین بازار سرمایه خریداری کرد و شما آن زمان مدیرعامل این بانک بودید. آیا فراموش کردید که بعد از این معامله چه میزان ریسک بی دلیل از سوی برخی نهاد ها به شما به عنوان سرمایه کذار وارد شد؟
جناب آقای دکتر
همانطور که می دانید این روزها بازار سرمایه حال و روز خوشی ندارد. ما معتقدیم یکی از دلایل این حال وخیم سیاست های پولی کشورمان و بلاتکلیفی در آن ناحیه است. حدود چهار سال است که قرار است نرخ سود بانکی را متعادل و همگون با تورم کنیم ولی، تاکنون کوچکترین پیشرفتی نداشته ایم. اکنون مدتهاست که می گوییم به زودی ارز تک نرخی می شود ولی، نه تنها تک نرخی نشده است که به تعداد نرخ هایش در روزهای اخیر افزوده شده است. اکنون سالهاست که می گوییم موسسات غیر مجاز باید تعطیل شوند ولی، این حرف را تنها در سخنرانی هایمان می گوییم و این موسسات همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند. بدهی دولت به بانکها در حال افزایش است و همه اینها فشار به بازار سرمایه و فضای کسب و کار و سرمایه گذاری را صد چندان می کند. آیا وقت آن نرسیده است تا از این بلاتکلیفی  تصمیمات یک شبه خارج شویم و آهسته آهسته به سمت اصلاح و کمک به فضای کسب و کار و تولید گام برداریم؟
جناب آقای سیف
در قسمتی از سخنان تان فرمودید : " آنچه به حق مورد نارضایتی سهامداران خرد است عدم شفافیت و عدم پاسخگویی ارکانی {سازمان بورس و حسابرسان} است که باید پاسخگو باشند. "
صرفنظر از تمام بحث های کارشناسی و اختلاف نظر ها، انداختن توپ به زمین بخش دیگر دولت و تحریک عمومی به حمله به بخش های دیگر، از جمله رفتارهایی است که ما از مسِولان دولت تدبیر و امید انتظار نداریم. در برابر فاجعه ای که در بانک ها رخ داد، بانک مرکزی همانقدر مسولیت پاسخگویی دارد که سازمان بورس وظیفه حمایت از سهامداران را دارد.
بدیهی است آرزوی همه ما ایرانی بهتر، آبادتر و موفق تر در همه عرصه هاست.
با تشکر
کامیار فراهانی فرد
شاهین چراغی
حسین خزلی خرازی
ملک محمد یحیاییان
محمود رضا خواجه نصیری
شهرام عجمی
امیرحسین اسماعیل پور (کاویان)
عباسعلی حقانی نسب
حمید اعرابی مهرآبادی
مجتبی معتمدنیا
ابراهیم نوایی
مهدی افشار اعلم
محمد معتضدی
بابک آموخته
فرشاد طهماسبی ابر
عظیم ثابت
امیرعلی مستخدمین حسینی
محمد شکوری راد
علیرضا مستقل
محمود گودرزی
مهدی لاری
علیرضا کشاورزی
علی اصغرزاده
امیر سیدی
محمدرضا صادقی
همایون دارابی
پشوتن مشهوری نژاد
نوید خاندوزی
کامین خیریان
بهنام پریرخ
مهدی ساسانی
سهراب حقیقی
سینا رهبر شهلان
داوود آقا محسنی
احسان عالیشوندی
مهدی مومنی
فرهاد ربیعی
سهیل اردهالی
علیرضا قدرتی
محمد آل احمد
علی اصغر مهریزاده
مجید عرب
سید شهرام صفوی سهی
مهدی علیخانی
سجاد آشتیانی
حسن بالازاده
مصطفی بیاتی
مرتضی بریجانیان
جعفر (داریوش) عزیزی
علی گشاده فکر
مهدی ناجی
نعیمه سادات صفوی
مهدی داوود آبادی
اسماعیل داور پناه
حمیدرضا واعظی آشتیانی
علیرضا کیان
هاشم ذولفقاری
عاطفه داداشی
کمال خانزاده
صادق قاسمی
هادی احمدی
اسماعیل رحیمی
حسین خواجویی
محمد جمالی
جلال بختیاری
حسین زمانی
وحید عباسیون
حسین امیدی
سید علی رییس زاده
رضا صبری
ابراهیم دیلم
رامین طهماسبی ابر
رضا زنگنه
میترا فرخ پور لنگرودی
طاهره حیدری
علی ابتهاج
سعید درخشانی
مسعود غلامپور
آرین نصیر زاده
مهدی ایوبی
مصطفی مصری پور
قاسم سلمانی
سالار صفایی
حسین مقدم
محسن امینیان
محسن احمدی
احسان بدیعی
ساسان الله قلی
امیر شجاعی
مهدی محمود رباطی
فرید آروین
محمد کاظم مهدوی
وحید حسینی
حبیبه کردی
حسین اله دادی
حسین ارجلو
مهدی عبدالعلی زاده
غلامرضا تقی زادگان
علیرضا سلگی
آرش انصاری پور
ماکان ریاحی زاده
علی ضیاچی
مجتبی محمدی
احمد فلاح
امین بردبار
هومن عمیدی
علیرضا حیدری
مهدی کارنامه حقیقی
حمید عبداللهی
محمد محمدی لاری
سید هادی موسوی
ناصر آقاجانی
بهرنگ شادرو
فرید رضا ایرجی
ابولقاسم آقادوست
آرش جمالیان
سید محمدرضا امامی
حمزه کاظمی
سعید باقری
جواد وکیلی
علی رضوی زاده
احسان حاجی
احمد جعفری
نرگس افشار
هنریک وسکانیانس
شهاب الدین علیشاهی
محمد قاسمی
مهدی ناسوتی فرد
مجید نوروزی
http://boursepress.ir/news/44028
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#6
ویژگی های این روزهای مدیران و مسئولان جامعه ما... بخصوص شاخص سازان و متولیان بورس!!!

ویژگی های دروغ و دروغگو

محمود سریع القلم
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

[عکس: 224823_772.jpg]

راستگو: دوست عزیز، چطور شما اینقدر دروغ می گویید؟
دروغگو: منظور از دروغ چیه؟
راستگو: حرف‌هایی که صحت ندارند. آمار غلط. نسبت‌های نادرست. تحلیل‌های ناصحیح. جملات غیر دقیق. مخلوط کردن درست و غلط.
دروغگو: مگر چیزهایی که من میگم اینطوری است؟
راستگو: روزی سیصد، چهارصد نمونه هست.
دروغگو: من روزی سیصد، چهارصد حرف غلط می‌زنم؟
راستگو: اصلاً باید بگردیم ببینیم کدام جمله شما صحیح و دقیق است.
دروغگو: تو روزی سیصد چهارصد جمله نمی‌گی؟
راستگو: من خیلی کم حرف می‌زنم. مطمئن نباشم به زبان نمی‌آورم. هر چه که شنیدم ضرورتاً درست نیست. وقتی اطمینان ندارم سؤال می‌کنم.
دروغگو: اینطوری که کار پیش نمی‌ره.
راستگو: سؤالی از حضورتان داشتم. شما وقتی دروغ می‌گویید آگاهانه اینکار را می‌کنید یا ناآگاهانه؟
دروغگو: نمی‌فهمم چی می‌گی؟
راستگو: منظورم این است شما فکر می‌کنی، سؤال  می‌کنی، مطالعه می‌کنی، بررسی می‌کنی، با دقت مسائل را بررسی می‌کنی یا اینکه مطلب همینطور بر زبان شما جاری می‌شود؟
دروغگو: کی وقت داره این کارها را بکند، مگر من دانشمندم!
راستگو: حرف و سخن صحیح زدن که اینقدر سخت نیست. اگر مطمئن نیستید نگویید.
دروغگو: کی حوصله داره که دقت کنه.
راستگو: شما در قبال آنچه می‌گویید مسئولیت دارید.
دروغگو: چی دارم؟
راستگو: مسئولیت.
دروغگو: نمی‌فهمم چی می‌گی.
راستگو: یک سؤال دیگه از حضورتان دارم: شما احیاناً از روی عصبانیت، ناراحتی، خشم، عقده، خدای نکرده بخل و حسادت نیست که اینقدر حرف‌های ناصحیح می‌گویید؟
دروغگو: آدم عصبانی می‌شه دیگه.
راستگو: بله ولی انسان باید خودش را کنترل و مدیریت کند چون انسانیت به صادق بودن است و انسان صادق، راستگو هم هست.
دروغگو: حال اینطور نباشد چی میشه؟
راستگو: کل جهان و خلقت بر اساس صدق بنا شده است.
دروغگو: حالا چرا رفتی اون بالاها.
راستگو: بالا نرفتم. خواستم مطرح کنم که عصبانیت و انسانیت با هم سازگار نیستند. شما اگر فرد مدنی باشید، مسئولیت دارید که راستگو باشید. اگر فرد مذهبی باشید که در اصول کافی، خشم و دروغ را درست در مقابل ایمان قرار داده است. از هر کانالی شما به انسانیت وارد شوید، دروغ گویی کاری است که نهی شده است.
دروغگو: مگه تو حرف‌های منو شمردی؟
راستگو: من در آرزوی چند جمله دقیق، صحیح، مطمئن و تست شده از طرف شما هستم.
دروغگو: من هر چی می‌گم درسته.
راستگو: اینطور نیست.
دروغگو: هست.
راستگو: من توصیه می‌کنم اولین کاری که شما باید انجام دهید اینست که هر وقت در مورد موضوعی، بحثی، شخصی و موردی خواستید اظهارنظر کنید، عصبانی نباشید. شما همینکه عصبانی شدید، هم فکر تعطیل می‌شود و هم انصاف.
دروغگو: من که عصبانی نیستم.
راستگو: صدا، لحن، واژه‌ها، جمله‌بندی‌های ناتمام و ناقص و بعضی وقت‌ها توهین و اهانت همه نشان‌دهنده بی‌توجهی و عصبانیت شماست.
دروغگو: از کجا می‌دونی؟
راستگو: خوب من سخنان شما را گوش می‌دهم. می‌خوانم. چشم و صورت شما حامل پیام است.
دروغگو: با این حرف‌ها، منو دیونه کردی بابا.
راستگو: درست برعکس. من می‌خواهم دوست شما باشم. با هم تعامل کنیم.
دروغگو: چی چی؟
راستگو: تعامل.
دروغگو: یعنی چی؟
راستگو: یعنی مثل دو انسان با هم حرف بزنیم، بهم گوش کنیم، حرف‌های دقیق بزنیم.
دروغگو: می‌گی من انسان نیستم!
راستگو: اگر اینقدر دروغ نگویید. غلط و درست را با هم مخلوط کنید. آمار غلط بدهید. نسبت‌های نادرست بدهید. تهمت بزنید. نسنجیده حرف بزنید. مطمئن باشید در دایره یک انسان صادق که کل طبیعت از آن اوست، نخواهید بود. شما باید به حدی آگاهی، خودآگاهی و انسانیت برسید که از راستگویی، لذت ببرید.
دروغگو: ولی خودمونیم خیلی صفا داره.
راستگو: چی صفا داره دوست عزیز؟
دروغگو: راست و غلط و بد و درست همه رو باهم بدی بیرون، طرف گیج میشه.
راستگو: یعنی شما آگاهانه این حرف‌های ناصحیح را می‌زنید؟
دروغگو: ببین شازده، ما می‌خواهیم خوب زندگی کنیم.
راستگو: با دروغ؟
دروغگو: ببین تو می‌گی دروغ.
راستگو: شما چه می‌گویید؟
دروغگو: وقتی یکی رو خراب می‌کنم دلم خُنک می‌شه.
راستگو: بنظرم این یک نوع بیماری ‌باشه.
دروغگو: مگه سرما خوردم.
راستگو: بیماری جسمی خیر، بیماری روحی و نفسانی.
دروغگو: می‌خواهی بگی من مشکل دارم.
راستگو: اگر از آزار دیگران شما لذت ببرید، حتماً بیمار هستید بله.
دروغگو: حال ما کارمونو پیش می‌بریم.
راستگو: ولی این نوع زندگی، ناسالم است.
دروغگو: ناسالم چیه آقا، ما همه چی داریم.
راستگو: چی دارید؟
دروغگو: هر چی بگید ما داریم.
راستگو: ولی با دروغ و حیله و سخنان نادرست بدست آوردید؟ حس بدی ندارید؟
دروغگو: حس بد یعنی چی؟
راستگو: یعنی قلب شما راضی است؟
دروغگو: مفصل
راستگو: چون قلب سیاه شده دیگه سفیدی رو تشخیص نمی‌ده.
دروغگو: خیلی اذیت می‌کنی.
راستگو: دعوت به راستگویی اذیت محسوب می‌شود؟
دروغگو: کی درست میگه که من درست بگم.
راستگو: پس حالا معلوم شد شما آگاهی دارید. با این حساب کار شما سخت‌تر می‌شود. شما توجیه می‌کنید دروغ گفتن را. دروغ و حیله‌گری با هم فامیل هستند.
دروغگو: به هیچ جا نمی‌رسی راست بگی.
راستگو: یعنی به پول و سمت نمی‌رسی؟
دروغگو: زندگی یعنی این دوتا دیگه.
راستگو: چقدر عالی. تعریف شما از زندگی را هم متوجه شدم. سؤال  سوم بپرسم: شما اصلاً اصول دارید در زندگی؟
دروغگو: اصول چیه؟
راستگو: شما هم می‌دانید: اصول چیست. صداقت چیست. تعامل چیست. همه را می‌دانید. شما سیاه شدید. دروغ فراوان و دروغ فراوان با آگاهی آهسته تبدیل به عادت می‌شود و صندوقچه‌های قلب، صدق، وجدان، انصاف، و عقل و استدلال و برهان و منطق همه بسته می‌شوند. شما نیاز دارید که یکبار دیگر انسان را تعریف کنید. آیا ما زندگی می‌کنیم که این همه دروغ بگوییم. این همه سخن ناصحیح چاپ کنیم. نقل قول‌هایی کنیم که اصلاً صحت ندارند.
دروغگو: بذار بابا صفا کنیم. داریم راحت زندگی می‌کنیم.
راستگو: شما فکر می‌کنید راحت زندگی می‌کنید؟ شما وقتی سخن‌تان، نقل قولتان، آمارتان و نسبت‌هایی که می‌دهید دروغ است، سیرت شما هم دروغ است. صورت شما هم دروغ است. اگر شما با شخصی تفاوت فکری دارید، به او دروغ نبندید. زندگی هر فردی، نوع انتخابی است که انجام داده و زندگی هر جامعه‌ای، نوع انتخابی است که انجام داده. شما وقتی دروغ می‌گویید رابطه با طبیعت و جهان را از دست می‌دهید. شما آگاهید که دروغ می‌گویید ولی به ذات و انسانیت خود ناآگاهید. قوای منفی شما همه فعال هستند و این هم برای خود نوعی سبک زندگی است.
دروغگو: آقا من رفتم. حوصله این حرف‌ها ندارم.
راستگو: البته که شما حوصله ندارید. ادامه دهید راه خود را ولی در انتظار بهبود و پیشرفت و سعادت و آرامش نباشید. آرامش کشور و مردم زلاندنو را ببینید که رتبۀ اول راستگویی را کسب کرده‌اند.
دروغگو: آقا من رفتم.
راستگو: گفتم بروید. مرا کاری با شما نیست. شما اصلاح نمی‌شوید. قلب شما که سیاه شد، حرف حساب اثر ندارد. قلبی که فقط دنبال پول باشد. با راستگویی چه کار. قلبی که شیفته میز باشد نمی‌تواند سفید باشد. اما شما که دارید می‌روید، یادتان باشد که طبیعت بطور خارق العاده‌ایی به راستگویی، انسانیت، مدنیت پاداش می‌دهد. حیله‌گری پوشیده نمی‌ماند. ستون اصلی جهان بر دوش صداقت ایستاده است. بی دلیل نیست آرامش مردم هلند، بی منطق نیست آرامش کشور سوئیس، بی برهان نیست عزت ماندلا و منزلت گاندی. مهم‌ترین وجه مشترک مصلحان تاریخ راستگویی است. راه پیشرفت، راستگویی است. حفظ یک دوست، با راست گویی است. حفظ یک جامعه و کشور با راستگویی است.
دروغگو: من اصلاً امروز با تو حرف نزدم. یادت باشه.
راستگو: من گفتم به اصلاح شما امیدی ندارم. دروغگو پنهان‌کار هم هست. ۱۰ درصد را مخلوط می‌گوید، ۹۰ درصد را هم پنهان می‌کند. بدی دروغگو بودن اینست که وقتی حرف راست هم بزند دیگران باور نمی‌کنند. تربیت راستگو، اقتصاد شفاف و رسانه‌های شفاف می طلبد. دروغگویی معلول است.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#7
در پی نشست پیشکسوتان بازار سرمایه
بیانیه نهایی با 11 بند صادر شد / عبده تبریزی : انتظار معجزه نداشته باشید / رجایی سلماسی : مشکل بازار سرمایه ریشه در نرخ سود بانکها دارد
دبیر کل اسبق سازمان بورس، خلاء ابزارهای کنترلی دولت، قدرت ناکافی دولت در برخی حوزه‌ها، نظام بانکی گرفتار وجوه منجمد شده در مازاد ساخت و سازهای کلانشهرها (خواب سرمایه‌ حداقل 100 میلیارد دلاری برای واحدهای اضافه در تهران)، عدم­ تشکیل سرمایه در کشور به دلیل خروج سرمایه (به دلایل فرهنگی و غیرفرهنگی) و مهاجرت متخصصان به کشورهای دیگر را از جمله عوامل بخش واقعی اقتصاد در عدم خروج کامل از رکود اعلام کرد.
نشست پیشکسوتان بازار سرمایه با بررسی وضعیت گذشته و آینده نرخ تورم و سود بانکی و تحلیل عبده تبریزی ، رجایی سلماسی و عسکری مارانی از شرایط اقتصاد و بورس و اعلام 11 خواسته برگزار شد.

تحلیل عبده تبریزی از اوضاع اقتصادی و آینده بازارها

در این جلسه عبده تبریزی با اعلام گسترده‌ب ودن مشکلات دولت که گاه ‌ساده انگاشته می‌شود (مثلا این تلقی ساده که فروش اوراق دولتی باعث منفی‌شدن بازار سرمایه شده)، دستاوردهای اقتصادی دولت را قابل‌ملاحظه دانست.

عبده تبربزی به مشکلات ناشی از نبود ابزار کافی برای جذب مدیران نخبه توسط دولت و محدودیت حقوق مدیران که منجر به استعفای مدیران سالم بانکی می‌شود، اشاره کرد و علل احساس رکود به‌رغم دستاوردهای دولت را توضیح داد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی و پولی، بخشی از این احساس را واقعی و مربوط به بخش واقعی اقتصاد و بخشی را هم مرتبط به حباب‌های تشکیل‌شده‌ در دولت قبل اعلام کرد و بعضی روزهای شیرین بورس در دولت قبلی را که امروز به روزهای تلخ بدل شده، به آن حباب‌ها مرتبط دانست.

عبده تبریزی کاهش درآمدهای نفتی بعد از اوج سال 90، کاهش درآمد سرانه و تضعیف بودجه‌ خانوار و نیز مازاد ساخت واحدهای مسکونی لوکس و تجاری را عوامل واقعی مشکل‌آفرین در وضعیت جاری دانست.

دبیر کل اسبق سازمان بورس، خلاء ابزارهای کنترلی دولت، قدرت ناکافی دولت در برخی حوزه‌ها، نظام بانکی گرفتار وجوه منجمد شده در مازاد ساخت و سازهای کلانشهرها (خواب سرمایه‌ حداقل 100 میلیارد دلاری برای واحدهای اضافه در تهران)، عدم­ تشکیل سرمایه در کشور به دلیل خروج سرمایه (به دلایل فرهنگی و غیرفرهنگی) و مهاجرت متخصصان به کشورهای دیگر را از جمله عوامل بخش واقعی اقتصاد در عدم خروج کامل از رکود اعلام کرد.

عبده تبریزی با بیان این‌که بسیاری از مشکلات لزوماً مربوط به بازار سرمایه نیست و مربوط به متغیرهای محیطی است، پیش‌بینی کرد تصور پرش قیمت مسکن در دو سه سال آینده غیرواقعی است.

مشکل اصلی بورس از نگاه نخستین دبیر کل سازمان

رجایی سلماسی هم با اشاره به تورم بیش از 40 درصدی که به کمتر 10 درصد رسیده، نرخ سود بانکی بیش از 20 و 22 درصدی را یکی از عوامل آزار دهنده بازار سرمایه دانست که منجر شده سیستم بانکی رقیب اصلی بازار سهام شود.

وی قاطعانه مشکل اصلی بورس را ناشی از وضعیت کنونی بانک ها و نرخ های سود پرداختی معرفی کرد که منجر به جذب سپرده ها و نقدینگی شده است . از سوی دیگر بانک ها در برابر دریافت مبالغی به عنوان حق وکاله از سپرده گذاران ، اقدام به پرداخت سود از سهامداران می کند. در این میان بانک مرکزی بسیار ضعیف عمل کرده و به رغم انتشار گزارش های حسابرسان و در پیش بودن فرصت کافی در آینده ، تکالیفی را به بانک ها داده است.

به گفته رجایی سلماسی مگر مدیران بانک ها و حسابرس بانک ها توسط بانک مرکزی تایید نمی شود که منجر به بروز مشکلاتی شده است؟

مطالبات پیشکسوتان بازار سرمایه در 11 خواسته

براساس این گزارش، در این نشست، پیشکسوتان بازارسرمایه از عزم سازمان بورس و اوراق بهادار در اصلاح نارسایی‌های بازار سرمایه و قدم‌های برداشته شده در چند هفته اخیر تقدیر و تشکر و جملگی تاکید کردند هرچند این قدم‌ها کاملا مثبت و در راستای بهبود بازار سرمایه است ولی، کافی نیست و این اراده نباید کند شود.

بازار سرمایه ایران با بازارهای توسعه یافتۀ دنیا فاصلۀ بسیاری دارد و اهالی بازار سرمایه، خواه سرمایه‌گذاران، خواه کارگزاران، خواه سازمان و شرکت بورس، باید سال‌های متمادی دوشادوش یکدیگر با همدلی و هماهنگی تلاش کنند تا فاصله بازار مالی کشورمان با رقبای بین المللی کاهش پیدا کند.

تسریع در بازگشایی نمادها، گفتگوی مستقیم رییس سازمان با ارکان مختلف بازار و باز کردن درهای گفتگو در نشست‌های مختلف، نظام‌مند کردن عرضه اوراق بدهی، ارایه اطلاعات ماهانه تولید و فروش شرکت‌ها، ترغیب صندوق‌های درآمد ثابت برای فعالیت در بازار سهام، دستور صریح ایشان برای متوقف کردن معاملات بلوکی و توقف معاملات مشکوک موثر در شاخص بورس اوراق بهادار از جمله اقدامات شایان قدردانی ریاست سازمان در چند هفته اخیر بوده است.

پیشکسوتان بازار سرمایه، اتحاد به وجود آمده در چند هفته اخیر در بازار سرمایه بین سرمایه گذاران و سایر ارکان بازار را کم نظیر در تاریخ بازار سرمایه دانستند و امیدوارند این اتحاد نقطه عطفی در تاریخ بورس اوراق بهادار و سبب رشد و پویایی بیشتر این رکن از اقتصاد کشور باشد.

همچنین در این نشست پیشکسوتان بر اجرای موارد زیر تاکید کردند:

1 – از عملکرد قاطع سازمان بورس و اوراق بهادار به ویژه شخص شاپو.ر محمدی که به طور جدی پیگیر پرونده کنتور سازی ( که ماه‌ها قبل از سکانداری ایشان در بازار سرمایه اتفاق افتاده است) تشکر می‌کنند و خواهان برخورد قضایی با سایر مسببین احتمالی این پرونده هستند. قطعا برخوردهای قانونی و جدی سازمان بورس موجب افزایش اعتماد عمومی سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه و اقتصاد کشور خواهد شد.

2- ادامه یافتن گفتگوها بین سازمان بورس و دلسوزان بازار

3 - اصلاح سریع دستورالعمل بازگشایی نمادها

4- حل مشکل عرضه‌های بی‌حساب برخی نهادها که به دلایل خارج از بازار سرمایه نیاز به نقدینگی دارند و منحنی عرضه و تقاضای بازار سرمایه را از حالت تعادل خارج کرده‌اند.

5 - سر و سامان دادن و اصلاح مقررات مربوط به صندق‌های مشترک سرمایه‌گذاری، صندوق‌های بازارگردانی و پیگیری قوانین اخیر در خصوص صندوق‌های درآمد ثابت.

6- نظارت موثر و دقیق تر بر حسابرسان معتمد سازمان همچنین بازنگری در مولفه های انتخاب حسابرسان توسط شرکت‌ها و پایش مستمر حسابرسان معتمد.

7 - برخورد با مدیران متخلف و بازگرداندن اعتماد از دست رفته به کدال در کنار رتبه بندی مدیران و وضع قوانین تنبیهی سختگیرانه برای این دست مدیران.

8 - نظام‌مند کردن بازار بدهی از طریق رتبه بندی اوراق بدهی برحسب ریسک نکول و الزام ناشر به بازارگردانی در نرخ‌های منطقی.

9 - تدوین راه کارهایی برای رشد و آشنایی علمی ارکان مختلف بازار با روش‌ها و دانش روز مالی و حرکت به سوی تعمیق تحلیل بین تازه واردان بازار سرمایه.

10 - ایجاد راهکارهایی برای تشویق سرمایه‌گذاری بلند مدت در مقابل شرایط و وضعیت کنونی.

11- ضمن تشکر از تلاش‌های وزیر اقتصاد به عنوان ریاست شورای عالی بورس، پیشکسوتان و فعالان بازار سرمایه از وی تقاضا دارند تا از اختیارات و تعاملات خود بهره برده و ارتباط بین بازار سرمایه و بانک مرکزی را ( که نقش کلیدی در تعیین و کنترل و نرخ ارز در کشور را ایفا می‌کند و همچنین با تعیین نرخ سود بانکی تاثیر مستقیمی بر عملکرد بازار سرمایه دارند) تعمیق ببخشد تا شاهد ضرر و زیان بیش از پیش سرمایه گذاران در بازار سرمایه نباشیم.

در پایان ، پیشکسوتان بازار سرمایه ضمن تاکید بر حمایت از اقدامات و تعاملات مثبت صورت پذیرفته در چند مدت اخیر، موفقیت و تعالی روزافزون همۀ ارکان بازار سرمایه را از خداوند منان خواستار شدند.

منبع: بورس پرس
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#8
توصیف عجیب و کوتاه سیف از بورس / عدم توضیح به نامه ۱۵۰ فعال بازار سرمایه
در آخرین اظهارت اعلام شد:
توصیف عجیب و کوتاه سیف از بورس / عدم توضیح به نامه ۱۵۰ فعال بازار سرمایه
رئیس کل بانک مرکزی درباره موسسات ثامن الحجج و کاسپین، برجام، ارتباط بین المللی بانکهای ایرانی، دلار و ارز تک نرخی و حادثه پلاسکو سخن گفت اما در مورد بورس به جمله ایی عجیب و کوتاه بسنده کرد و درباره نامه ۱۵۰ فعال بازارسرمایه هم هیچ توضیحی نداد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی الله سیف در برنامه نگاه یک که شب گذشته از شبکه اول سیما پخش شد، درباره موسسات ثامن الحجج و کاسپین، آثار برجام ، علت عدم تمایل بانک های جهانی به همکاری با بانک های ایرانی، قیمت دلار و ارز تک نرخی و حادثه پلاسکو سخن گفت اما در مورد بازار سرمایه که متاثر از وضعیت بانک ها ، با یکی از سخت ترین شرایط روبرو است ، به جمله عجیب و کوتاه بسنده کرد و گفت: بازار سرمایه در حال حرکت رو به جلو بوده و باید از آن حمایت شود!!!

وی در حالی مختصات حرکت رو به جلو بورس را اعلام نکرد ( آن هم در شرایطی که میانگین بازدهی سال جاری شاخص، منفی شده) و حرفی هم از نحوه حمایت از بازار سرمایه نزد که دیروز 150 فعال بازار سرمایه در نامه ایی به اظهارات هفته پیش وی واکنش نشان داده و اعلام کردند در برابر فاجعه بانکها، بانک مرکزی همانقدر مسولیت پاسخگویی دارد که سازمان بورس وظیفه حمایت از سهامداران را دارد.

بنابراین حداقل انتظار این بود که سیف در این برنامه به این موضوع می پرداخت و توضیح می داد اما نسبت به آن واکنشی نشان نداد.

با این حال باید منتظر ماند و دید آیا سیف که زمانی خود مدیربانک عامل خصوصی حاضر در بورس بود ، چه توضیحی به نکاتی اعلامی فعالان بازار سرمایه و در رابطه با بانک ها خواهد داشت؟

توضیح درباره موسسات ثامن الحجج و کاسپین

براساس این گزارش، این مقام مسئول درباره مؤسسه ثامن الحجج گفت : فقط دارایی های این مؤسسه حفظ و حراست شده که از محل آنها نقدینگی ایجاد و خسارت سپرده گذاران تا حدودی جبران شود. دارایی ها و ملک و املاک این مؤسسه بخش عمده ای از مطالبات سپرده گذاران را پاسخ می دهد.

وی گفت: سپرده گذاران مؤسسة ثامن الحجج که تا 300 میلیون تومان در این مؤسسه سرمایه گذاری کرده اند بیش از 90 درصد مشتریان آن را تشکیل می دهند. برای جبران خسارت این سپرده گذاران زمان تعیین شده که تا 100 میلیون تومان یک سال، 200 میلیون تومان 14 ماه و 300 میلیون تومان 17 ماه است. اگر از محل دارایی های این مؤسسه، نقدینگی زودتر ایجاد شود، خسارت این سپرده گذاران زودتر پرداخت می شود.

سیف درباره نقش بانک پارسیان نیز در مسئله مؤسسه ثامن الحجج گفت: بانک پارسیان هیچ نقشی جز عاملیت ندارد و نقدینگی هایی که ایجاد می شود به سپرده گذاران این مؤسسه پرداخت می کند.

وی درباره مؤسسه کاسپین نیز گفت: درباره مجوز کاسپین سوء تفاهم ایجاد شده است. در دوره قبل تصمیم گرفته شد تعاونی های مختلف ساماندهی شوند که ازجملة آنها 8 تعاونی بود که تعاونی فرشتگان جزو آنهاست. این 8 تعاونی در اواخر سال 94 تأمین سرمایه و معرفی هیئت مدیره و مقدمات تشکیل مؤسسة کاسپین را فراهم کردند و این مؤسسه از بانک مرکزی مجوز گرفت که تک تک تعاونی ها دارایی و بدهی هایشان را به مؤسسة کاسپین منتقل کنند.

سیف افزود: هیئت مدیرة این تعاونی ها موظف بودند معادل آن، سپرده منتقل کنند و اگر کسری داشته باشند هیئت مدیرة مؤسسه مسئول است. تا کنون از این 8 تعاونی فقط یک تعاونی این کار را انجام داده است. کاسپین مؤسسه ای نیست که درون آن سرمایه گذاری شده باشد. هیئت مدیره این مؤسسه با سرعتی که در نظر بانک مرکزی بوده کارها را انجام نداده و بر این اساس بانک مرکزی با آنها برخورد کرده است.

وی افزود: در یکی از استانها مقام قضایی حکم صادر کرده که به رغم اینکه هنوز دارایی ها و سپرده ها به کاسپین منتقل نشده است، تابلوهای آن تعاونی ها به کاسپین تغییر یابد و سوء تفاهم برای سپرده گذاران از اینجا شکل گرفته است.هیئت مدیره مکلف شده است دارایی ها را به سرعت تحویل بگیرد تا مشخص کند تک تک این تعاونی ها چه میزان کسری دارند و اگر کسری داشته باشند باید پاسخ دهند. در غیر این صورت کار در روند طبیعی خود قرار می گیرد و ساماندهی به تدریج انجام می شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در همه جای دنیا صندوق ضمانت سپرده خسارت سپرده گذاران در بانکها را تضمین می کند و اگر مؤسسه یا بانکی ورشکسته شود هیچ کس جز آن صندوق پاسخگو نیست. اما در ایران بانک مرکزی تلاش می کند خسارت سپرده گذاران را جبران کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا اصل پول سپرده گذاران مؤسسة ثامن الحجج باز می گردد یا خیر، افزود: این موضوع بستگی به میزان دارایی های این مؤسسه دارد.

دستاوردهای برجام

سیف دربارة دستاوردهای برجام نیز گفت: به دلیل ملاحظات سیاسی در برخی مطالب به حقایق برجام توجه نمی شود. این درحالی است که وضع کنونی با وضع پیش از برجام قابل مقایسه نیست. صادرات نفت نسبت به پیش از برجام دو برابر شده و در بسیاری از حوزه ها تحولات زیادی ایجاد شده است.

سیف با بیان اینکه همة تحریم های هسته ای برداشته شده است افزود: در تحریم های بانکی موانع تحریمی که مربوط به تحریم های هسته ای بود برداشته شده است. در مدت تحریم ها تحولات بسیاری در صنعت بانکداری جهان روی داده است و ما از استانداردهای روز جهانی عقب افتاده ایم.

به گفته وی اکنون نسبت به قبل از برجام وضع ایران کامل متفاوت است و روابط کارگزاری با 238 بانک بین المللی ایجاد شده و با توجه به اینکه مشکلات روابط بانکی 70 درصد حل شده است اما این میزان 95 درصد عملیات بانکی بین المللی و تجارت خارجی کشورمان را تأمین می کند.

سیف با بیان اینکه پیش از تحریم ها با 600 بانک بین المللی کار می کردیم، افزود: یکی از دستاوردهای برجام، انتقال ذخایر ارزی کشورمان از کشورهایی که به آنها نفت صادر می کردیم به بانکهای معتبر اروپایی است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: رتبه اعتباری کشورمان در بهترین زمان سه بود اما در زمان تحریم ها، ریسک پذیری رابطه و رتبة اعتباری کشور در سیستم بانکی به هفت افزایش یافت و پس از برجام این رتبه به شش کاهش یافته و در آیندة نزدیک رتبة اعتباری باز هم کاهش و بهبود می یابد.

سیف گفت: اینکه در مذاکرات برجام گفته می شد مسائل یکباره حل می شود به این دلیل بود که موانع دیگری برای عادی سازی روابط بانکی وجود ندارد.

وی افزود: در پاسخ به اینکه می گویند برجام باید در زندگی مردم احساس شود، باید گفت که صادرات نفت کشور دو برابر شده و وضع ما در مقایسه با پیش از برجام بسیار متفاوت شده اما باید بهتر می شد. در این میان انتقال پول حاصله از فروش نفت به داخل منطقی نیست. هدف ما سرمایه گذاری و تامین نقدینگی برای واردات به کشور است و نیازی به ورود منابع حاصله از فروش نفت به داخل کشور نداریم.

وی گفت: در شرایط فعلی وضعیت مناسبی از نظر ذخایر ارزی داریم و دیگر اینکه اگر بخواهیم میزان دارایی های بیشتری را به کشور وارد کنیم منعی وجود ندارد مشکل اصلی حجم بالای نقدینگی در داخل کشور است.

علت عدم تمایل بانک های بزرگ جهان به همکاری با بانک های ایران

سیف افزود: اینکه برخی بانکهای جهانی تمایل به همکاری با بانکهای ما را ندارند، به دلیل استانداردهای پایین بانک های کشور است. مانند نرخ کفایت سرمایه که اکنون در دنیا 12 درصد اما در بانکهای ما 4.5 تا 5 درصد است. البته برخی بانکها نیز از تحریم های آمریکا می ترسند.

وی با بیان اینکه اکنون مهمترین مسئله در روابط بانکی، وضع و استانداردهای پایین بانک های ایران است گفت: بانک های اروپایی که استانداردهای پایین بانکهای ما را می بینند از ریسک رابطه با بانک های کشورمان پرهیز می کنند. اگر استانداردهای جهانی را در بانکداری رعایت کنیم بسیاری از بانکها که اکنون ابراز تمایل برای رابطه با ما نمی کنند، با ما همکاری خواهند کرد.

نوسانات دلار  ، معمولی است

سیف نوسانات دلار را اتفاقی معمولی دانست و افزود: در همه دنیا نوسانات قیمت ارز رایج است، در ماه های اخیر نرخ برابری دلار با سایر ارز ها تغییر کرده و تقویت شده است برای مثال ارزش پولی در آذربایجان، روسیه و ترکیه، سوئد، اتحادیه اروپا و ایران به ترتیب  130 درصد، 87 درصد،87 درصد، 47 درصد ، 26 درصد و 21 درصد نسبت به دلار آمریکا ضعیف شده است که دلیل عمده این کاهش نرخ به شوک نفتی اخیر مربوط می شود.

وی با بیان اینکه وضعیت ریال ما با ثبات تر از ارز دیگر کشور ها است گفت: افرایش قیمت دلار یک نوسان فصلی است و روند کاملا طبیعی دارد.

دلار ارزان می شود اما به 3500 تومان نمی رسد

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به نقش دلار در تجارت خارجی تصریح کرد: یکی از اقداماتی که باید انجام دهیم تغییر ارز مبادلاتی کشور از دلار به سایر ارزها است زیرا بزرگترین شرکای تجاری ما کشورهایی هستند که با یورو ، یوآن و درهم امارات کار می کنند. پس بهتر است ارز گزارشگری را از دلار به دیگر واحدهای پولی تغییر دهیم و این اقدام احتمالا ظرف دو ماه آینده انجام خواهد شد.

سیف گفت: قیمت دلار روند کاهشی خواهد داشت اما به 3500 تومان نخواهد رسید. این درحالی است که در دوره جدید مدیریت بانک مرکزی هیچ وقت نخواسته ایم نرخ ارز را زیر قیمت بازار تعیین کنیم و برای ساماندهی بازار روش مناسبی به نام عرضه و تقاضا را پیش گرفته ایم که متولی آن هم بانک ها هستند.

ارز تک نرخی ؛ سال بعد

وی در خصوص یکسان سازی نرخ ارز افزود: پیشتر یاد آور شده بودم که بعد از برجام و افزایش سرعت دسترسی به منابع مالی خارج از کشور، 6ماه زمان نیاز داریم تا ارز را تک نرخی کنیم زیرا این اقدام زمانی باید انجام شود که دیگر برگشت نداشته باشد و احتمالا در سال آینده اجرایی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: متاسفانه در کشور التهاب آفرینی کاذبی وجود دارد که نشات گرفته از شایعه های بی اساس است. چه کسی می تواند نرخ ارز را پیش بینی کرده و بگوید دلار به 5 هزار تومان خواهد رسید؟ جدای التهاب آفرینی موجود ، نیازمند ثبات و ارامش بانکی هستیم و در حال حاضر وضعیت باثباتی را در مورد ارز سپری می کنیم.

50 درصد دارایی بانکها راکد است

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه حدود 50 درصد دارایی بانکها راکد است گفت: این سرمایه به سرمایه سمی معروف است، بانک مرکزی توانسته با ورود خود به بازار غیربانکی از طریق عرضه اوراق سرمایه در بازار حرکت و جنبش رو به رشدی را ایجاد کند.

جمله ایی کوتاه درباره بازار سرمایه

سیف بازار سرمایه را در حال حرکت رو به جلو توصیف کرد و افزود: باید از بازار سرمایه حمایت شود.

وی حادثه پلاسکو را تاسف بار خواند و گفت: می شد با تصمیمات مدیریتی بهتری مانع از شهید شدن برخی عزیزانمان در این حادثه شد باید از این اتفاق درس گرفت.

به گفته وی نظام پولی بانکی مقرر کرده تا سقف 300 میلیون تومان به تولیدکننده و کسبه پلاسکو کمک رسانی کند تا چرخه تولید و معاش این دسته از تولیدکنندگان راکد نماند. در این اقدام می توان نقش پررنگ مسئولین تشکل های بانک های خصوصی و دولتی را مشاهده کرد.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#9
این خبر ممکنه روی پتروشیمی ها چون تا حالا محدودیتی در صادرات محصولاتشان نداشتند چندان تاثیری نداشته باشد اما برای پالایشگاهها خبر خیلی خوبی میتونه باشه چون اجازه صادرات برخی محصولات را نداشتند درثانی چون خوراک را به 5% تخفیف و با ارز دولتی 3200 تومان دریافت میکنن و میتونن با قیمت آزاد 3800 تومانی بفروشند حاشیه سود خیلی خوبی براشون خواهد داشت.... اما اینکه چرا هنوز بازار آنچنانکه باید به خاطر این خبر به پالایشگاهها روی خوش نشان نداده جای تامل دارد!

[عکس: umdn_untitled1.png]
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#10
اخذ مالیات جدید و فرار سهامداران تکذیب شد
توسط مدیر نظارت بر بازارها و بورس ها:
اخذ مالیات جدید و فرار سهامداران تکذیب شد
مدیر نظارت بر بازارها و بورس ها، اخذ مالیات جدید از سهامداران و فرار فعالان از بورس را تکذیب کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محسن خدابخش با بیان اینکه ارایه گزارش سهامداران به سازمان امورمالیاتی جای نگرانی برای فعالان بازارسرمایه ندارد،به ایرنا گفت: صدور این بخشنامه به نفع بازار سرمایه است، مالیات مربوط به معاملات سهام از همان ابتدا اخذ می شود، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه سایر بازارهای مورد اشاره در این بخشنامه که پرداخت مالیات در آنها به صورت شفاف صورت نمی گیرد باید دغدغه و نگرانی داشته باشند، به اخذ مالیات نیم درصدی معاملات سهام توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اشاره کرد و گفت: درباره عملکرد مالیاتی بازار سرمایه، ابهامی وجود ندارد.

این مقام مسئول درباره سابقه ارایه اطلاعات مربوط به معامله گران سهام به سازمان امور مالیاتی، بیان کرد: ارجاع این اطلاعات، موضوع جدیدی نیست و براساس قانون، هر زمانی که سازمان امور مالیاتی استعلام کند باید به استعلامات مربوطه پاسخ داده شود.

خدابخش افزود: برخلاف بورس که دارای عملکرد مالیاتی شفافی است امکان دارد در سایر بازارها شفافیت وجود نداشته باشد، بنابراین ارایه اطلاعات و گزارش های مربوط به آنها سبب شفاف سازی اقتصادی می شود.

وی درباره ادعای فرار فعالان بازار سرمایه از بورس در پی گزارش اطلاعات مربوط به سهامداران به سازمان امور مالیاتی، گفت: دلیلی برای نگرانی و خروج سهامداران وجود ندارد. افرادی که در سایر بخش های اقتصادی مشغول فعالیت بوده و عملکرد مبهم مالیاتی دارند، باید نگرانی داشته باشند.

خدابخش با بیان اینکه براساس این بخشنامه، اطلاعات همه بازارهای موازی باید به سازمان امور مالیاتی ارسال شود، گفت: نمی توان پذیرفت که این بخشنامه موجب خروج سرمایه گذاران از بازار سرمایه می شود، بلکه به دلیل شفافیت مالیاتی بازار سرمایه باید انتظار ورود نقدینگی را داشته باشیم.

انتهای پیام
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان