امتیاز موضوع:
  • 3 رای - 3.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جهــــان در عـــــــصــــــــــــر ترامپ
#1
سازمان های اطلاعاتی اسرائیل به نتانیاهو: ترامپ را مجبور به لغو برجام نکنید؛ اگر جنگی با ایران پیش بیاید همه ما را مقصر می دانند
آژانس های اطلاعاتی اسرائیلی خطاب به نتانیاهو : برای لغو برجام به ترامپ فشار وارد نکنید
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
[عکس: 222547_530.jpg]

سرویس بین الملل «انتخاب»؛ هآرتص نوشت: جامعه اطلاعاتی اسرائیل به نتانیاهو اصرار میکند علی رغم مخالفت گسترده با توافق هسته ای، زمان امضای این توافق در ۱۸ ماه گذشته برای لغو برجام به دونالد ترامپ فشار وارد نکند

به گزارش «انتخاب»؛ آموس یادلین رییس سابق اطلاعات ارتش اسراییل گفته حتی اگر آمریکا توافق را لغو کند اسراییل توسط دیگر قدرت های دیگر باید مسیولیت پذیر جلوه داده شود.  

او همچنین گفته هر اقدامی برای لغو توافق مشروعیت  ما را در جامعه بین المللی زیر سوال خواهد بود. زمانی که یک درگیری با ایران ایجاد شود دیگر قدرت ها ما را برای مجبور کردن ترامپ برای لغو این توافق مقصر میدانند. آنها به کمک ما نخواهد آمد. 

در ماه دسامبر نتانیاهو مخالفتش را با توافق هسته ای به طور واضح در برنامه ۶۰ دقیقه مطرح کرد و گفت راه های مختلف برای عدم اجرای این توافق وجود دارد.

اما جامعه اطلاعاتی اسرائیل امروز در گزارشی از او خواسته که در مواضعش تجدید نظر کند. 

به گفته آهارون زییوی فرکاش دیگر مامور اطلاعاتی سابق اسراییل  گفته هیچ دلیلی وجود دارد که امروز تیم توافق را لغو کنید. آلترناتیو درست همکاری آمریکایی ها و اسراییلی ها و آمادگی این دو دولت برای نقض توافق از طرف ایران در نه سال آینده است.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#2
روس‌ها موافق و ايران مخالف حضور آمريکا در نشست آستانه؛
مراقب رفقاي روس باشيد
«موضع ايران، نشست آستانه را پيچيده کرده است.» اين اظهارنظر از سوي سخنگوي کاخ کرملين و در آستانه مذاکرات مهم قزاقستان اتخاذ شده است. ديميتري پسکوف، سخنگوي مطبوعاتي کاخ کرملين، با بيان اينکه ايران، بازيگري مهم در مذاکرات سوريه بوده اما موضع اين کشور در قبال حضور آمريکا، مسئله را پيچيده‌تر کرده است، گفت: مسکو از حضور آمريکا در مذاکرات آستانه بر سر مسئله سوريه استقبال مي‌کند اما موضع تهران، اين مسئله را پيچيده‌تر کرده است.

http://tik.ir/fa/news/150323
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#3
رویترز:
خوشحالی کشورهای خلیج فارس از پایان کار اوباما: اعراب همگی از ترامپ انتظار مقابله با ایران را دارند
کشورهای خلیج فارس بی سر و صدا ورود دشمنان و مخالفان ایران به کاخ سفید را با تشویق همراهی کردند با اینکه میدانند ممکن است ورود ترامپ به افزایش تنش ها در خاورمیانه بیانجامد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرویس بین الملل «انتخاب»؛ رویترز نوشت: کشورهای خلیج فارس بی سر و صدا ورود دشمنان و مخالفان ایران به کاخ سفید را با تشویق همراهی کردند با اینکه میدانند ممکن است ورود ترامپ به افزایش تنش ها در خاورمیانه بیانجامد.

به گزارش «انتخاب»؛ درحالی که بسیاری از کشورهای جهان با نگرانی مراسم تحلیف ترامپ را دنبال می کردند مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس خوش بین به نظر می رسیدند. آنها ترامپ را رییس جمهوری قوی می دانند که می تواند نقش واشنگتن به عنوان یک شریک استراتژیک را برای آنها در منطقه بازی کند.

از نظر کشورهای خلیج فارس بیش از همه توقف موج حمایت های ایران از سوریه و عراق و یمن و لبنان از گروه های شیعه در بحرین و استان نفت خیز عربستان باید در اولویت قرار بگیرد.

عربستان سعودی به طور خاص از خروج اوباما خوشحال است چرا که اوباما به اتحاد با ریاض اهمیت چندانی نمیداد و اولویت او توافق هسته ای و خنثی سازی برنامه های هسته ای ایران بود.

روابط ریاض و واشنگتن قطب تعادل امنیتی خاورمیانه است. اما از زمانی که ریاض با عقب نشیتی آمریکا از منطقه دچار بحران شد و بعد از بهار عربی به سمت ایران گرایش پیدا کرد این مساله نیز با مشکلاتی مواجه شد.

در سوریه نیز تنش ها همچنان به قوت خود باقی است و اوباما در دوران ریاست جمهوری اصرارهای کشورهای عربی مبنی بر ارسال کمک بیشتر به شورشیان مخالف اسد را رد کرد و این عملا اقدامی به نفع ایران و روسیه بود.

عبدالرحمن الراشد تحلیل گر عربستانی گفته درک طرف ها از مسائل مهم است. ترامپ کسی نیست که در مقابل ایران یا هر کس دیگر تعظیم کند. اگر او همان طور که می گوید عمل کند ما درواقع با یک رونالد ریگان دیگر سر و کار داریم که همه نیروهایش را در منطقه جدی به کار خواهد گرفت. این چیزی است که متاسفانه در هشت سال گذشته فاقد آن بودیم .

برخی نگرانند که عادت ترامپ به توییت کردن به ارسال پیام های عجولانه ای منجر شود که حاوی تشویق یا سرزنش باشد و این در نهایت حمل بر بی کفایتی او برای مدیریت خاورمیانه شود.

فیصل الیفایی ستون نویش روزنامه نشنال در ابوظبی گفته استفاده ترامپ از شبکه های اجتماعی می تواند مشکل بزرگی باشد . بعید است ترامپ تغییر کند. از یک منظر حوادث جهان نیاز به پاسخ های محتاطانه و سیاست های دقیق دارد و ترامپ قرار است واکنش های احساسی نشان دهد. این همیشه یک نگرانی است. اما این روش اوست. این چیزی است که هست. کسانی که ترامپ را دوست دارند این وجه از شخصیت او را نیز دوست دارند.

برخی تحلیل گران عرب شباهت های سیاسی بین ترامپ و ریگان می بینند . هر دو شعار ساخت آمریکایی بزرگ تر را دادند. ریگان حامی تحرکات نظانی در خاورمیانه بود. در دوره ریاست جمهوری او بحران با ایران و لبنان و لیبی تشدید شد.

یک تاجر عرب گفته: من فکر میکنم ترامپ قرار است نسبت به ایران خیلی خیلی سخت گیر باشد. او تعیین کننده است. با توجه به اینکه او یک دلال است انتظار می رود برای هر معامله ای به دنبال بازگشت سود باشد.

دقایقی بعد از سخنرانی ترامپ در وبسایت کاخ سفید گفته شد که دولت ترامپ قرار است گروهای افراطی تروریستی را شکست دهد و این اولویت سیاست خارجی ترامپ است. همچنین قرار است دولت سیستم های دفاع موشکی اش را برای حفاظت از حمله احتمالی ایران و کره شمالی تقویت کند.

این در حوزه وظایف وزیر دفاع یعنی جیمز متیس و وزیر خارجه یعنی رکس تیلرسون و همچنین رییس سازمان سیا یعنی مایک پومپئو است . این اسامی برای مقامات عربستان سعودی بسیار آشناست.

به طور خاص متیس به بی اعتمادی به ایران در میان رهبران کشورهای عربی معروف است.

متیس رهبر سابق مرکز فرماندهی که نظارت بر عملیات های نظامی آمریکا را در خاورمیانه و جنوب آسیا بر عهده داشته در جلسه استماع و رای اعتماد مجلس سنا در این ماه گفته بود که ایران بزرگترین عامل بی ثباتی در منطقه است و سیاست های این کشور بر خلاف منافع آمریکاست.

چنین دیدگاهی به نفع کشورهای خلیج فارس خواهد بود.

الراشد گفته ما امیدواریم که ترامپ بتواند سیاست های اوباما را اصلاح کند و اما هنوز مطمئن نیستیم که انتخاب های او در کابینه با تجربه به نظر برسند.

در مورد سوریه، یمن، ایران و بحرین یک کشمکش بین ریاض و تهران وجودداشت که اوباما ترجیح میداد در این کشمکش نسبت به کشورهای خلیج فارس ضعیف تر عمل کند.

دیدگاه ترامپ در مورد صلح از طریق قدرت شاید بتواند رویکردهای منفعلانه آمریکا را اصلاح کند و کشورهای خلیج را در تقویت مواضع دفاعی نظامی شان با کمک شرکت های آمریکایی و اروپایی تشویق کند.

هر مشکلی میتواند به روابط با اروشلیم، سیاست های نفتی، درک از تعصب های ضد اسلامی آسیب بزند و قوانین آمریکا نیزعلیه ریاض برای مشارکت در حملات یازده سپتامبر طرح دعوی کرده است.

یکی از مهمترین مشکلات در حال حاضر وعده ترامپ به تعییر مکان سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیماست که سیاست های چند دهه اخیر آمریکا را بر هم زده و سفیر منتصب او نیز وکیلی است که پول زیادی از حل و فصل دعاوی یهودی ها به دست آورده.

اسرائیل و فلسطین که به دنبال دولت های خودشان هستند هر دو مدعی اند که اورشلیم یا همان بیت المقدس پایتخت آنهاست.

یکی از منابع آگاه در خلیج فارس که از نحوه تفکر مقامات این کشورها آگاه است گفته این مساله میتواند منجر به آشوب های زیادی شود و حتی یک انتفاضه جدیدبه راه بیاندازد. به علاوه اینکه ترامپ متوجه فشاریکه این حرکت بر روند صلح خواهد آورد نیست.

معضل دیگر سیاست ترامپ برای نابودی داعش است. کشورهای عربی با او در این هدف هم عقیده اند اما استفاده از ادبیات قطبی ساز که مسلمانان را اهریمنی جلوه می دهد و بر نیروهای نظامی متکی است می تواند اعتراضات را افزایش دهد.

چنین ادبیاتی میتواند خشونت ها را افزایش دهد.

به گفته دحام القحطی یک تحلیل گر سیاسی کویتی بدترین بخش سخنرانی ترامپ این بود که اسلام به عنوان یک دین هدف حملاتش قرار داده و آن را تروریسم اسلامی رادیکال خوانده که یک برچسب پوچ و بی معنی است.

او همچنین گفته اگر او به دوران بوش و شعار : شما یا با مایید یا با تروریست ها" برگردد دوقطبی ایجاد خواهد شد و در نهایت این ایده که نیروهای نظانی میتوانند مسائل را حل و فصل کنند ما را در وضعیت بدی قرار خواهد داد . جنگی که هیچ پیروزی نخواهد داشت.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#4
بلومبرگ: دولت ترامپ، تمایل روسیه برای دوری‌گزینی از ایران را محک می‌زند
خبرگزاری فارس: بلومبرگ: دولت ترامپ، تمایل روسیه برای دوری‌گزینی از ایران را محک می‌زند
منابع خبری مدعی شده‌اند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با برنامه‌ریزی برای تعامل با روسیه در حال ارزیابی این موضوع است که آیا می‌تواند مسکو را به دور کردن از ایران متقاعد کند یا خیر.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری مدعی شده‌اند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با برنامه‌ریزی برای تعامل با روسیه در حال ارزیابی این موضوع است که آیا می‌تواند مسکو را به دور کردن از ایران متقاعد کند یا خیر.

مقام‌های دولت ترامپ به «الی لیک»، خبرنگار بلومبرگ گفته‌اند در صدد محک زدن تمایل «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه برای اتمام رابطه با ایران و همکاری با واشنگتن علیه ایران در منطقه هستند.

«مایکل لدین»، از دستیاران «مایکل فلین»، مشاور امنیت ملی جدید آمریکا در دوران انتقال قدرت گفت: «دانستن محدوده‌های تمایل روسیه برای همکاری با ما در خصوص ایران، حائز اهمیت است.»

«لدین» می‌افزاید: «انجام این گفت‌وگوها ضروری است.»

مطابق توضیحات بلومبرگ، «لدین» همکار مایکل فلین در کتابی به نام «میدان نبرد» است که دیدگاه‌های مشاور امنیت ملی جدید آمریکا تشریح می‌کند.

«فلین» و «لدین» در این کتاب عنوان کرده‌اند برای پیروزی در جنگ علیه «اسلام رادیکال»، شکست ایران ضروری است. آنها علاوه بر این با این دیدگاه که روسیه می‌تواند در نبرد علیه داعش شریک آمریکا باشد ابراز تردید کرده‌اند

بلومبرگ بر همین اساس استدلال کرده است که حجم عمده‌ای از تلاش‌های دیپلماتیک دولت ترامپ بر متقاعد کردن مسکو جهت قطع اتحاد با تهران در سوریه و پایان دادن به فروش تسلیحات به این کشور استوار خواهد بود.

خبرنگار بلومبرگ در ادامه این ادعاها نوشته است که مشخص نیست دولت روسیه در قبال دوری از تهران چه مطالبه‌ای از واشنگتن مطرح خواهد کرد. «مایکل مک‌فاول»، سفیر پیشین آمریکا در روسیه به بلومبرگ گفته نمی‌داند ترامپ چه پیشنهادی به پوتین در این راستا مطرح خواهد کرد.

وی گفت: «آیا قرار است ما رسانه‌های روسی که مسکو الان به تهران می‌فروشد را بخریم؟ البته که نه. آیا قرار است از متحدان سنی‌مان بخواهیم این کار را انجام دهند؟ بعید است. من نمی‌دانیم پوتین قرار است چه نصیبی از چنین معامله‌ای داشته باشد.»
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#5
روزنامه اماراتی «گالف نیوز» روز دوشنبه در گزارشی تحت عنوان «تثبیت نقش آمریکا در خاورمیانه برای ترامپ سخت است» نوشت: با نگرانی‌های گسترده در زمینه اهداف سیاست خارجی «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا، تنها در خاورمیانه خوش‌بینی‌ نسبی به او وجود دارد. در این بین متحدان عرب آمریکا امیدوارند که ترامپ متحد آن‌ها و هم‌راستا با منافعشان باشد.
«ابراهیم حمیدی» روزنامه نگار بخش دیپلماسی نشریه «الحیات» معتقد است، اگرچه ترامپ دوست دارد سیاست قاطعانه‌تری را به نسبت باراک اوباما رییس جمهور قبلی این کشور پیش گیرد اما او نخواهد توانست بار دیگر آمریکا را به عنوان «قوی‌ترین بازیگر منطقه» مطرح کند.
وی افزود: «آمریکایی‌ها دیگر نمی‌توانند به منطقه برگشته و تنها ابرقدرت آنجا باشند.»
به باور تحلیلگران، پس از هشت سال عدم مشارکت اوباما در امور خاورمیانه و با توجه به حضور ایران و روسیه در منطقه، ترامپ فضای مناسبی را برای مانور دادن ندارد.
گالف نیوز در ادامه نوشت: «البته ترامپ و برخی همکارانش در سیاست خارجی در زمینه لزوم مبارزه بیشتر با داعش و همچنین کاستن از نفوذ ایران دیدگاه مشابه‌ای دارند.»
«سالم ظهران» تحلیلگر لبنانی مقیم بیروت که روابط نزدیکی با حکومت سوریه دارد در این زمینه گفت هرچند ایران باید از لفاظی‌های ترئیس‌جمهور جدید آمریکا نگران باشد، اما هرگونه تلاش ترامپ برای مقابله با نفوذ ایران، با هدف نزدیکی به روسیه و سوریه که دستکم در ظاهر متحد ایران هستند، در تناقض بوده و خطر تقابل را نیز به همراه دارد.
«توبیاس اشنایدر» تحلیلگر آلمانی مستقر در واشنگتن نیز عنوان می‌دارد: «چه لزومی دارد ایران به چیزی جز فشار نظامی واکنش نشان دهد؟ ایران اینک برنده است و در همه جا نماینده دارد. در همه مناطق، طرف‌های پیروز متحد ایران هستند.»
«رایان کروکر» سفیر سابق آمریکا در عراق با بیان اینکه احیای نقش آمریکا در غرب آسیا غیر ممکن نیست اما به شدت دشوار است، گفت: «با عقب نشینی آمریکا از عراق در سال 2011، ایران جایگاه خود در عراق را به عنوان قدرتمندترین کشور مستحکم کرده است.»
«آنتونی کوردزمن» دیگر تحلیلگر سرشناس آمریکا با بیان این‌که واشنگتن همچنان اهرم‌های مهم خود چون حضور نظامی گسترده در خلیج فارس و نیز قدرت اقتصادی را نگه داشته و روسیه توانایی رقابت با هیچ کدام آن‌‌ها را ندارد، می‌گوید که عربستان سعودی متحد آمریکا که اوباما را مقصر قدرت گرفتن ایران بر می‌شمارد، چشم به راه این است که یک دولت جدید انعکاس دهنده اولویت‌هایش در منطقه باشد.
وی توضیح داد: «کشورهای عرب خلیج فارس نیاز دارند تا آمریکا یک وزنه متعادل کننده برابر ایران باشد. این امر نیاز به تغییر بنیادی ندارد اما لازمه‌اش تلاش مداوم، صبر و پایداری است.»
اما ابراهیم حمیدی می‌گوید سران کشورهای عربی تردید دارند که ترامپ فردی باشد که بتواند مداومت و صبر به خرج دهد.
او می‌گوید: «مورد ترسناک این است که هموار کردن مسیر برای نقش آمریکا در سال‌های آتی نیازمند این است که یک چشم‌انداز و دیدگاه وجود داشته باشد. اگر شما این چشم‌انداز را نداشته باشید یا خود را درگیر یک تقابل خواهید یافت یا اینکه به طور کامل عقب نشینی کرده و منطقه را به روسیه واگذار می‌کنید.»

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951105001371
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#6
دیپلماسی ایرانی, [26.01.17 11:44]
⭕️ ترامپ درصدد ایجاد منطقه امن در سوریه است

?دونالد ترامپ به پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا دستور ارائه طرحی برای ایجاد یک منطقه امن برای آوارگان در سوریه رامی‌دهد؛ اقدامی که می‌تواند تشدید دخالت نظامی آمریکا در جنگ داخلی سوریه را موجب شود.
?گفته شده پیش‌نویس این دستور اجرایی تنها منتظر امضای ترامپ است و نشان می‌دهد که دولت جدید آمریکا در حال تدارک برای برداشتن گام‌هایی خلاف جهت دولت اوباما در سوریه است.
?دولت اوباما طی این سال‌ها سعی کرد از دخالت مستقیم نظامی در سوریه خودداری کند.
@irdiplomacy_ir
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#7
گورباچوف: به نظر می‌رسد دنیا برای جنگ آماده می‌شود/پوتین و ترامپ از جنگ هسته‌ای جلوگیری کنند
[عکس: 13950923001428_PhotoA.jpg]
میخائیل گورباچوف، آخرین رهبر شوروی سابق با بیان اینکه «دنیا در آستانه جنگ قرار دارد» از ترامپ و پوتین خواست از جنگ هسته‌ای جلوگیری کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، میخائیل گورباچوف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق در مصاحبه‌ای گفته به نظر می‌کسد دنیا در حال آماده شدن برای جنگ است. 
او از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواست در بحبوحه «نظامی شدن سیاست و مسابقه تسلیحاتی جدید» از جنگ هسته‌ای جلوگیری کنند. 
گورباچوف 85 ساله که هشتمین و آخرین رهبر شوروی سابق بود گفت که فکر می‌کند که «دنیا در حال آماده شدن برای جنگ است.»
گورباچوف این اظهارات را در یادداشتی برای نشریه تایم، پیش از دیدار ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس با ترامپ مطرح کرده است. 
وی نوشته است: «جهان امروز، آکنده از مشکلات است. سیاست‌گذاران آشفته و سردرگم به نظر می‌رسند.»
او با بیان اینکه «وضع فعلی بسیار خطرناک است» نوشته که «هیچ مشکلی امروز اضطراری‌تر از نظامی‌سازی سیاست و مسابقه تسلیحاتی جدید نیست.»
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#8
نیویورک‌تایمز با اشاره به ممنوعیت موقت ورود ایرانی‌ها: اقدام رئیس‌جمهور آمریکا غیرقانونی است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : یک روزنامه آمریکایی اقدام رئیس‌جمهور این کشور برای ممانعت موقت از ورود اتباع هفت کشور مسلمان را که شامل ایران نیز می‌شود، غیرقانونی دانست.
 
به گزارش انتخاب ‌به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا عصر روز جمعه با صدور فرمانی به طور موقت ورود مهاجران هفت کشور مسلمان را به مدت دست کم ۹۰ روز ممنوع کرد و این اختیار را نیز دارد که این شرایط را تمدید کند. اما این اقدام غیرقانونی است.
 
بیش از ۵۰ سال پیش کنگره آمریکا چنین تبعیض‌هایی علیه مهاجران را که بر اساس ملیت آن‌ها تعیین می‌شود، غیرقانونی اعلام کرد.
 
این تصمیم پس از یک تاریخچه طولانی و شرم‌آور از ممانعت از ورود مهاجران به این کشور بر مبنای منطقه و جایی که از آن آمده اند، گرفته شده است. این اقدامات از اواخر قرن ۱۹ میلادی آغاز شد که از قوانین از ورود چینی‌ها و تقریبا تمامی ژاپنی‌ها و سپس تمام مردم آسیا تحت عنوان «منطقه ممنوع آسیایی»جلوگیری می‌کرد. کنگره سرانجام در سال ۱۹۲۴ یک نظام جامع موسوم به « سیستم ریشه – ملیت» ایجاد کرد تا محدودیت های مهاجرت را در راستای منافع اروپایی  غربی و بیرون راندن اغلب مردم اروپایی غربی و آسیایی‌ها و آفریقایی‌ها تعیین کند.
 
به نوشته نیویورک تایمز، به نظر می‌آید که ترامپ نیز به دنبال مدل جدیدی از منطقه ممنوع آسیایی است اما یک مشکلی وجود دارد؛ قانون مهاجرت و ملیت ۱۹۶۵ مانع از هرگونه تبعیض علیه مهاجران بر مبنای ملیت آن‌ها می‌شود و جایگزین نظام تبعیض آمیز قدیمی می‌گردد و به تمامی کشورها در این سهمیه فرصتی برابر می دهد. لیندون جانسون رئیس‌جمهور وقت آمریکا هنگام امضا این قانون گفت:‌این بی‌عدالتی غیرمنصفانه ناشی از نظام سهمیه‌بندی مهاجرت متوقف شد.
 
با این حال آقای ترامپ ثابت کرد که همچنان توانایی تبعیض را دارد و این حقیقت را که کنگره در سال ۱۹۶۵ این قوانین را ممنوع کرد نادیده گرفت. کنگره تاکید کرد که هیچ تبعیضی در خصوص صدور ویزا برای مهاجران بر اساس نژاد، جنسیت، ملیت، محل تولد یا سکونت آن‌ها نباید اعمال شود.
 
زمانی‌که کنگره این قانون را به تصویب رساند امیدوار بود که علاوه بر مهاجران، از شهروندان آمریکایی که حق دارند از اعضای خانواده‌شان حمایت کنند یا آن‌هایی که می‌خواهند با فردی خارجی ازدواج کند، در برابر هرگونه تبعیض بی‌دلیل و بی‌منطق پشتیبانی کند.
 
با توجه به زمان جدید دونالد ترامپ که مهاجران را هدف قرار می‌دهد، از نظر قانونی تمامی بازدیدکنندگان موقت(از آمریکا) شامل کارگران مهمان (فصلی)، دانشجویان، گردشگران و به علاوه پناهجویان شامل این ممنوعیت جدید می‌شوند. این در حالی است که قانون ۱۹۶۵ کنگره، مانع از هرگونه تبعیض علیه افراد با استناد به نژاد و ملیتشان می‌شد، چیزی که هدف اصلی ترامپ است. 
تغییرات بزرگ خاورمیانه در عصر ترامپ
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیپلماسی ایرانی نوشت: سیاست خارجی ترامپ که فاقد هر گونه چشم اندازی در زمینه حقوق بشر است می تواند همچون زلزله ای عظیم منطقه پر آشوب خاورمیانه را تکان دهد؛ آن هم منطقه ای که خود به واسطه درگیری گروه ها و دولت های مختلف با یکدیگر از هر سو محاصره شده است. اما به نظر می رسد که سوریه مهم ترین آزمون پیش روی دولت ترامپ بوده و مشخص خواهد کرد که آیا دولت ترامپ به وعده های خود عمل کرده و از ترویج دموکراسی و حکومت قانونی در این منطقه از جهان دست خواهد کشید یا نه.
 
روی کار آمدن ترامپ احتمال همکاری های گسترده تر میان آمریکا و روسیه را به طرز قابل توجهی افزایش داده و شواهد موجود گویای آن است که وی ممکن است هماهنگی هایی را با دولت بشار اسد در سوریه نیز انجام دهد. ظاهراً ترامپ بر این باور است که مقابله با دشمن مشترکی به نام گروه تروریستی داعش بسیار مهم تر از ارزش های مشترک است.
 
پس از کودتای نافرجام ترکیه در ژوئیه گذشته و اقدامات مقامات دولتی این کشور در دستگیری و محاکمه ده ها هزار فرد بی ارتباط با این کودتا، ترامپ در یکی از سخنرانی های خود در این باره عنوان کرد: «در خصوص آزادی های مدنی باید بگویم که کشور ما درگیر مشکلات بسیار زیادی است و من فکر می کنم که مداخله و درگیری در مشکلات دیگر کشورهای برای ما بسیار دشوار باشد».
 
حدودا هشت سال پیش، باراک اوباما سخنرانی بسیار مهمی را در جمع مسلمانان قاهره ایراد و در آن آغازی نوین را برای جهان اسلام وعده داد. اوباما طی این سخنرانی خود حدود 6 بار موضوع دموکراسی را مطرح کرد و به طور مکرر به موضوع حقوق بشر اشاراتی داشت. اما ترامپ در سخنرانی های خود در زمینه اصول سیاست خارجی به ندرت به موضوعاتی همچون دموکراسی و حقوق بشر اشاره می کند و در عوض بیشتر به موضوعاتی همچون مسائل دیپلماتیک، موضوعات اقتصادی و مبارزه با گروه تروریستی داعش پرداخته است. «مصطفی العانی»، مدیر بخش امنیتی و دفاعی مرکز پژوهش های خلیج فارس در ژنو در باره رویکرد ترامپ در زمینه سیاست خارجی معتقد است که در اولویت های اصلی ترامپ در زمینه سیاست خارجی و موضوع حقوق بشر جایی نخواهد داشت.
 
برخی نیز بر این باورند که تغییرات آتی در دولت ترامپ عمدتاً تغییراتی سبک خواهد بود و به این موضوع اشاره دارند که باراک اوباما در طول دوران ریاست جمهوری خود تلاش هایی را در راستای مبارزه با مسئله افراط گرایی و جهادیسم در سراسر منطقه صورت داد. «آرون دیوید میلر»، مشاور مسائل خاورمیانه که در پنج دولت آمریکا فعالیت داشته، معتقد است که ترامپ درست همانند اوباما از ریسک گریزی بالایی برخوردار بوده و علاقه چندانی به استفاده از نیروی نظامی و دخالت در امور دیگر کشورها ندارد. روشن است که برخی از متحدین دیرینه آمریکا در خاورمیانه از پایان یافتن شعارهای اخلاقی، سیگنال های ضدونقیض و خطوط قرمز اجرا نشده لذت می برند و طرفدار سیاست­ های ترامپ در موضوعاتی چون امنیت و مبارزه با تروریسم هستند.
 
عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر که به واسطه سرکوب خونین اعضاء گروه اخوان المسلمین از سوی دولت اوباما طرد شده بود، همچنان در انتظار دعوت و چراغ سبزی از سوی کاخ سفید است. عربستان سعودی نیز که در طول دوران ریاست جمهوری اوباما همواره شاهد موضع گیری های بی طرفانه وی در قبال ایران و انتقادات شدیدی در مورد رفتار پادشاهی عربستان سعودی در قبال زنان و کشتار غیرنظامیان در یمن بود، امیدوار است که دولت جدید آمریکا به رهبری ترامپ فشارهای مجددی را بر رقیب دیرینه اش یعنی ایران وارد آورد. نخست وزیر اسرائیل نیز که برای ورود قریب الوقوع ترامپ جشنی عمومی به راه انداخته است، اطمینان دارد که با روی کار آمدن ترامپ، دوران غم و اندوه ناشی از رفتار این رژیم با فلسطینیان نیز پایان خواهد یافت. در ادامه این یادداشت به بررسی این موضوع می پردازیم که چگونه سیاست ترامپ بر منطقه خاورمیانه اثر گذاشته و موجب بروز تغییراتی شگرف در این منطقه خواهد شد.
 
سوریه و داعش
ائتلاف نظامی مبارزه با داعش به رهبری ایالات متحده آمریکا که با همکاری بیش از 60 کشور قدرتمند جهان تشکیل شد، فاقد یک عنصر بسیار مهم و حیاتی است. این ائتلاف نیازمند شریکی است که بتواند در میدان های زمینی جنگ حضور داشته، مناطق از دست رفته را پس بگیرد و قلمرو تحت کنترل خود را حفظ کند و این درست همان کاری است که دولت عراق در مناطق تحت کنترل خود انجام می دهد. مداخله نظامی روسیه از سپتامبر 2015 نیز به طرز چشمگیری موقعیت بشار اسد را تثبیت کرده است. اگر اسد و پوتین بتوانند در مناطق شمال شرقی سوریه با داعش مقابله کرده و این مناطق را از دست آنها خارج کنند، پذیرش همکاری های ضمنی در این زمینه از سوی ترامپ چندان دور از تصور نخواهد بود.
 
ترامپ در اظهاراتی اعلام کرد اگرچه ممکن است بشار اسد "بد" باشد اما شورشیانی که برای سرنگونی دولت وی تلاش می کنند، می توانند به مراتب "بدتر" باشند. وی در ادامه این اظهارات اعلام کرد که ایالات متحده درباره متحدانش در آن کشور هیچ ایده ای ندارد و و بیشتر نسبت به موضوع خروج مهاجرین از سوریه نگران است چرا که این امر می تواند به گسترش تروریسم در سایر مناطق جهان بیانجامد. اسد نیز اخیراً اعلام کرده که ایالات متحده و سوریه می توانند «متحدانی طبیعی» باشند. چنین تغییری می تواند با عواقبی همراه باشد. در صورت ایجاد اتحاد میان آمریکا و سوریه، متحدان سنتی آمریکا در منطقه خلیج فارس اوقاتشان تلخ خواهد شد چرا که این اتحاد به معنای تقویت جایگاه و موقعیت اصلی ترین متحد بشار اسد، یعنی ایران شیعه خواهد بود.
 
اسرائیل و فلسطین
ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور و تصویب قطعنامه ای بر علیه اسرائیل، شهرک سازی های این رژیم در سرزمین های اشغالی فلسطینیان را غیرقانونی اعلام کرد. رأی ممتنع آمریکا به این قطعنامه موجب شد تا تنش های به وجود آمده میان اوباما و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سال های اخیر ناگهان به اوج خود برسد. تصمیم اوباما برای وتو نکردن قطعنامه در ادامه نارضایتی اسرائیل از توافق هسته ای سال 2015 با ایران بود.
 
ترامپ وعده داده است که زخم های اسرائیل را التیام خواهد بخشید و ظاهراً این کار را از طریق استقبال و حمایت از بخش هایی از دستور کار ناسیونالیستی نتانیاهو انجام خواهد داد. ترامپ شخصی را به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل انتخاب کرده که خود یکی از حامیان اصلی موضوع شهرک سازی است. از سوی دیگر، وی در اظهاراتی بحث برانگیز وعده داد تا سفارت ایالات متحده آمریکا را از تلاویو به بیت المقدس منتقل کند و صحبت برگزاری مذاکرات مجدد یا از بین بردن توافق هسته ای ایران را نیز به میان آورده است.
 
در حالی بسیاری از مخالفت های اوباما با نتانیاهو به مسائل اخلاقی مربوط می شد، ترامپ هیچ توجهی به مسائلی از این دست ندارد. «ایتان جیبولا»، کارشناس روابط آمریکا و اسرائیل در دانشگاه «بار ایلان» اسرائیل در این خصوص گفت: «ترامپ با موضوعاتی چون اخلاق گرایی و صحت سیاسی مخالف است. او یک تاجر است. اگر پتانسیلی برای انعقاد توافق میان اسرائیل و فلسطین وجود داشته باشد، او این کار را انجام خواهد داد. اگر پتانسیلی برای توافق وجود نداشته باشد او نیز کاری نخواهد کرد».
 
بسیاری نگرانند که اقدامات جاه طلبانه اسرائیل ممکن است به بروز شورشی جدید از سوی فلسطینیان بیانجامد. اما برخی دیگر نیز بر این باورند اگر نتانیاهو ترامپ را نیز درست همانند اوباما تحریک کند، ممکن است اوضاع به یک باره به هم ریخته و روابط میان نتانیاهو و ترامپ نیز تیره و تار شود. میلر آینده بدی را برای روابط ترامپ و نتانیاهو پیش بینی کرده و در این خصوص گفت: «در طی یک سال، آنها جهنمی آزاردهنده را برای یکدیگر خواهند ساخت».
 
خلیج فارس و ایران
اگر تنها یک کشور وجود داشته باشد که از نتیجه و ثمره سیاست خارجی ترامپ بهره مند نشود، بدون شک آن کشور ایران است. ترامپ در اغلب سخنرانی های خود اوباما را به خاطر انعقاد توافق هسته ای با ایران سرزنش می کند و معتقد است که این توفق موجب سرازیر شدن پول های جدیدی به سوی ایران شده و میان این کشور با توانایی تولید و ساخت تسلیحات هسته ای تنها چند سال فاصله انداخته است. همچنین ترامپ وعده داده تا مذاکرات مجددی را برای ایجاد یک توافق بهتر با ایران ترتیب دهد، زندانیان آمریکایی را آزاد کند و در صورتی که کشتی ها و قایق های ایرانی مزاحمت های بیشتری را برای کشتی های نیروی دریایی آمریکا در منطقه نفت خیز خلیج فارس ایجاد کنند، به سوی این قایق ها شلیک کند و آنها را غرق کند.
 
آیت الله «علی خامنه ای»، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران در سخنانی عنوان کرده اند که اگر ایالات متحده توافق هسته ای را پاره کند، ما آن را آتش خواهیم زد. اما «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران طی اظهاراتی احتمال لغو کامل توافق هسته ای از سوی ترامپ را رد کرده و در این باره عنوان کرده است: «برگشت به مذاکرات مانند آن است که کسی بگوید می خوام پیراهنی که بر تن دارم را دوباره به پنبه تبدیل کنم و از نو بار دیگر ریسندگی و بافندگی شود و خیاط آن را بدوزد. همه این کارها قبلاً انجام شده است. پنبه بوده که تبدیل به پیراهن شده است، بنابراین بازگشت به گذشته معنی ندارد». حسن روحانی معتقد است که اگرچه رئیس جمهور جدید آمریکا صحبت های تندی را علیه توافق هسته ای انجام داده است اما اظهارات وی عمدتاً جنبه شعارگونه دارد.
 
عربستان سعودی به عنوان رقیب منطقه ای ایران نیز از این که می بیند رئیس جمهوری جدید امریکا به جای تمرکز بر مسائل حقوق بشری عربستان بیشتر بر روی ایران تمرکز دارد، خوشحال و خرسند است. اگرچه عربستان سعودی در صدر کشورهای ناقض حقوق بشر و سرکوبگر قرار دارد، اما «رکس تیلرسون» گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی پست وزارت امور خارجه این کشور، متحدان کلیدی آمریکا را ناقض حقوق بشر نمی داند.
 
مصر
السیسی، رئیس جمهور مصر، به دولت ترامپ امیدوار است و این امیدواری خود را آشکارا نشان داده است. وی اخیراً در اظهاراتی عنوان کرد: «ترامپ از نقش منطقه ای مصر قدردانی می کند و در آینده همکاری و هماهنگی بیشتری میان دو کشور مصر و ایالات متحده آمریکا صورت خواهد گرفت».
 
محافل دولتی در قاهره معتقدند که باراک اوباما در مورد نیات واقعی اسلام سیاسی ساده انگارانه و درباره لیبرال دموکراسی بیش از حد آرمانی عمل می کرد. اوباما با اعلام حمایت از تظاهرات مردمی بهار عربی در سال 2011، از متحد خود «حسنی مبارک» خواست تا از قدرت کناره گیری کند. اوباما در ادامه از برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری در کشور مصر که به انتخاب «محمد مرسی»، کاندیدای اسلام گرا منجر شد نیز استقبال کرد. پس از کودتای سال 2013 مصر به رهبری السیسی، دولت اوباما تا ماه ها بر سر "کودتا نامیدن" این اقدام السیسی با خود کلنجار رفت و در نهایت فروش تسلیحات نظامی به مصر را به حالت تعلیق درآورد. دولت اوباما از آن زمان به بعد به صورت مکرر خشونت نیروهای پلیس علیه مردم، برگزاری محاکمه های جمعی اسلامگرایان و نیز سرکوب مخالفان لیبرال را مورد انتقاد قرار داد. این انتقادات از سوی دولت اوباما موجب شد تا السیسی مقامات واشنگتن را به حمایت از محمد مرسی و دیگر گروه های مذهبی تندرو متهم کند.
 
«مایکل وحید هانا»، یکی از تحلیلگران مسائل مصر در «بنیاد قرن» مستقر در نیویورک در این باره گفت: «تحت لوای دولت جدید آمریکا به رهبری ترامپ اختلافات کمتر و تعامل بیشتری به وجود خواهد آمد». اما با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی در مصر و بی ثباتی داخلی، ممکن است السیسی پیشنهادهای چندانی برای ارائه به رئیس جمهور معامله گر ایالات متحده نداشته باشد.
باحسین از یا حسین یک نقطه کم دارد ولـــــــــــی باحسین بودن کجا و یا حسین گفتن کجا!
حسین بیشتر از آب تشنه ی لبیک بود. افسوس که به جای افکارش، زخم های تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی آبی نامیدند.

#9
رئیس اتاق بازرگانی تهران: 1395/11/10

سفر بازرگانان ایرانی به آمریکا نیز ممنوع شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: با دستور ترامپ، بازرگانان ایرانی مانند سایر افراد امکان حضور در آمریکا ندارند، هر چند که "ممنوعیتی" برای تجارت با ایران ایجاد نشده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مسعود خوانساری در پاسخ به سؤال با توجه ممنوعیت ورود شهروندان 6 کشور از جمله ایران به آمریکا درپی امضای فرمان اجرایی

اخیر توسط ترامپ، آیا بازرگانان ایرانی نیز امکان حضور در این کشور برای تجارت نخواهند داشت به تسنیم گفت: ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا شامل حال همه افراد

بوده و بازرگانان را نیز شامل می‌شود.

وی افزود: بر اساس این دستور اجرایی ترامپ، ورود افراد به این کشور ممنوع است اما ممنوعیتی برای تجارت با ایران ایجاد نشده است.

خوانساری با اشاره به محدود بودن حجم تجارت ایران و آمریکا ادامه داد: این اقدام ترامپ به‌هرحال ضربه‌ای به تجارت دو کشور به‌حساب می‌آید و این امکان را دارد که مشکلات و محدودیت‌هایی را در آینده ایجاد کند.
#10
               ترامپ دستور سرکوبی کامل داعش را صادر کرد

اولین هفته ریاست جمهوری ترامپ

 یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ -
۰۹:۲۸

منابع خبری پنتاگون از صدور دستور ترامپ برای این سازمان در خصوص تدوین برنامه ای

جدید به منظور سرکوبی کامل داعش در مدت یکماه، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از

ظهر روز ۲۸ ژانویه طی صدور دستوری لازم الاجرا به پنتاگون، خواستار تدوین طرحی جدید برای نابود کردن کامل داعش در مدت ۳۰ روز شد.

بر اساس این گزارش در این فرمان آمده است: من کابینه ام را به سمت تدوین طرحهایی فراگیر برای سرکوبی داعش و در عین حال شناسایی متحدین جدید در

این مبارزه، سوق می دهم.

ترامپ در بسیاری از سخنرانی هایش گروه تروریستی داعش را «شیطان واقعی» نامیده است.

لازم به ذکر است که طی چند روز گذشته، ترامپ اقدام به صدور چندین دستور اجرایی کرده که فرمان جلوگیری از ورود مهاجرین، برخی اشخاص از هفت کشور

واقع در خاورمیانه و حتی برخی شهروندان قانونی، به ایالات متحده نیز شامل این دستور است.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان